uzuncayir

Yeni Üye
Elimdeki projede temel sürekli temel tanımlamaya uygun değil (zemin oturma değeri sebebiyle) ve radye temel yaptığım da 6 kolonda zımbalama sorununu aşamıyorum. Geriye kirişli radye yapmak kaldı fakat ide de kirişli radye çizimi hakkında baktım herhangi bir paylaşım bulamadım. Yardımcı olunursa çok sevinirim. Son olarak sta4cad de zımbalama olan kolonlar için radye içine 50x50 veya 60x60 kolonun altina iki yönlü de kiriş atıyor bunu ide de uygulama ihtimalimiz var mı acaba

Merhaba
uzuncayir":1gtkw4pl' Alıntı:
Elimdeki projede temel sürekli temel tanımlamaya uygun değil (zemin oturma değeri sebebiyle) ve radye temel yaptığım da 6 kolonda zımbalama sorununu aşamıyorum. Geriye kirişli radye yapmak kaldı fakat ide de kirişli radye çizimi hakkında baktım herhangi bir paylaşım bulamadım.
Sağ üst taraftaki ara kutucuğunun içine "kirişli radye" yazıp arattırın,
uzuncayir":1gtkw4pl' Alıntı:
Son olarak sta4cad de zımbalama olan kolonlar için radye içine 50x50 veya 60x60 kolonun altina iki yönlü de kiriş atıyor bunu ide de uygulama ihtimalimiz var mı acaba
İde zımbalamayı beton ile alıyor. Kurtarmazsa beton yüksekliğini ve/veya beton değerini artırmanız gerekir.

Ünver ÖZCAN

Merhaba,
zımbalama olan kolonlar için radye içine 50x50 veya 60x60 kolonun altina iki yönlü de kiriş atıyor bunu ide de uygulama ihtimalimiz var mı acaba
Zımbalama sorununu aşmak için programda bir kaç kolonu bağlayacak şekilde sürekli temel tanımlayabilirsiniz.

(Zeminde düz bir satıh elde etmek isteniyorsa radyeler, sürekli temelle aynı kotta tanımlanabilir. ) Diğer kolonlar radye kenarı ile bölünmelidir. Radye donatı akslarını Betonarme Hesap aksı edit komutu ile donatı tipinin "üstte+altta düz donatı" olarak olarak düzenlenmesi gerekir.

-Kirişli radye temel sistemi ise kolon ve perdeler sürekli temellerle birbirlerine bağlanır. Arada oluşan gözlere radye yerleştirilir.

Ekli dosyalar

• örnek_.cde
    399.2 KB · Görüntüleme: 385
  • h_1.png
    h_1.png
    65.1 KB · Görüntüleme: 4,959
  • k_r.png
    k_r.png
    92.3 KB · Görüntüleme: 4,965
uzuncayir:1qy5g0ft' Alıntı:
Arama bölümünden kirişli radye ile ilgili birşey çıkmıyor malesef

Kirişli radye ile ilgili F1 yardım menüsünden arama yaparak kirişli radye tanımlanması ilgili bilgi bulabilirsiniz.

Ayrıca kirişli radye aratıldığında forumda gelen sonuçlar:

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    101.2 KB · Görüntüleme: 4,896
Merhaba

Sağ üst taraftaki ara kutucuğunun içine "kirişli radye" yazıp arattırın,

İde zımbalamayı beton ile alıyor. Kurtarmazsa beton yüksekliğini ve/veya beton değerini artırmanız gerekir.

Ünver ÖZCAN
yanlış söylemişsiniz ünver bey.öncelikle zımbalama tahkiki idecad veya başka bir paket programa özgü ve bunlara bağlı değişkenlik gösteren bir tahkik değil bir yönetmelik konuşuludur.ikinci yanlışınız ise zımbalanmaya zorlanan elemanlarda(yani döşeme, radyo plak vs) en etkili yöntemlerden birisi kolon kesitini arttırmak yani yüzey alanı büyüterek gerilmeyi azaltmaktır fakat başka bir yöntem ise zımbalama donatısı kullanmaktır.

Geri