Göreli Kat Ötelemesi Yardım

Merhabalar.

Ekteki Projemde göreli kat ötelemesi hatası alıyorum. S03 için veriyor kesiti artıyorum , Bu kez s12 için veriyor. yardımcı olacak arkadaşlara teşekkür ederim. İyi çalışamlar.

Ekli dosyalar

• proje.cde
    1.3 MB · Görüntüleme: 204
H aksı kritrik aks. Bu aks üzerindeki kolonlardan birinin yönünü değiştirirseniz sistem rahatlayacaktır.

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    50.3 KB · Görüntüleme: 3,277
Durumun farkındayım ama konsol olduğu için oda içinde kalıyor. mimaride revize istedim. Umarım olumlu olur. Yardımlarınız için teşekkür ederim. Birde sormak istediğim bi başka soru var. Projede görüldüğü asansör çevresine perde bulunuyor (bulunduğum ilde belediye zorunlu olarak talep etmekte ) Bu perdeler kolonlara göre daha rijit olduğundan ve yapı kenarında kaldığından burulma etkileri artıyor. KM ile RM arası da uzak zaten . Bu gibi sorunlarla karşılaşıyor musunuz ? çözümleriniz neler ? Birde asansör kulesini perde olarak tasarlamak ile kolon olarak tasarlamak arasında sizce ne gibi farklar var ?

Analiz sırasında %5 eksantriste uygulandığı için asimetrik yerleştirilen asansör perdeleri(sadece asönsör perdeleri değil, genel olarak düşey taşıyıcı elemanları) yapıda burulmayı arttır. Bu nedenle yapınızda mevcut duruma göre H aksında y yönüne kolonun döndürülemesi gerekiyor. Yapınıza asansör perdeleri için en ideal konum, 3 ile D aksı kesişimde ortalandığı konum olurdu ama x yönünde değil, y yönünde yerleştirilmiş olarak.

Merhaba,
Ekteki gibi F aksına perde ekleyebilirseniz göreli kat ötelenmesi sağlanıyor. Ancak rijit bodrum katınız olmamasına rağmen bodrum katı rijit kabul etmişsiniz. Rijit kabul etmeden analiz yaptığınızda bazı kolonlarda birleşim bölgesi yetersizlikleri ortaya çıkıyor. Kiriş kesitlerinizi yeniden gözden geçirebilirsiniz. Farklı kiriş kesitleriniz var. Ben kolon boyutlarını değiştirdim. Siz kendinize göre tekrar değerlendirirsiniz.

İyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

• 1.JPG
    1.JPG
    110.4 KB · Görüntüleme: 3,159
  • proje (1).cde
    1.5 MB · Görüntüleme: 190
Geri