Perde devrilme momenti hesabı

perde+çerçeve sistem için yapılan analiz raporunda devrilme momenti kontrolü görüntüdeki gibidir.Kontrolde bir yanlışlık mı var yoksa benim gözden kaçırdığım bir nokta mı?

Ekli dosyalar

• a.PNG
    a.PNG
    23.7 KB · Görüntüleme: 6,947
Re: perde devrilme hesabı

Karma taşıyıcı sistemlerden birini seçtiyseniz normal. Ne seçtiniz ki?

Re: perde devrilme hesabı

Süneklik düzeyi sınırlı sistem seçimi yaptım.(A33 'e göre).Teşekkürler..

Mdev/Mo değerleriniz 0,75 ten küçük olduğu için A31 sistemindeki R, D ve BYS koşullarını dikkate almanız gerekiyor. Yazılım bu konu da uyarı vermiyorsa sorun var demektir. Düzeltilir.

A31 ile A33 sistemin R değeri aynı. D değerini değiştireceksiniz ve binanınızın BYS=>7 olduğundan emin olmalısınız.

Modelinizi paylaşırsanız bakalım.

Ekli dosyalar

• 4.3.4.6-4.3.4.7.png
    4.3.4.6-4.3.4.7.png
    106.9 KB · Görüntüleme: 6,827
yaliniz":3sb52t3i' Alıntı:
perde+çerçeve sistem için yapılan analiz raporunda devrilme momenti kontrolü görüntüdeki gibidir. Kontrolde bir yanlışlık mı var yoksa benim gözden kaçırdığım bir nokta mı?
Projede DTS=3,4 ve BYS<=7 ise TBDY sihirbazından taşıyıcı sistem tipi A31 seçerek Süneklik düzeyi Sınırlı çözüm yapabilirsiniz. (Deprem tasarım sınıfı ve Bina yükseklik sınıfı koşulu sağlanmıyorsa TBDY sihirbazında program A31 seçilmesine müsaade etmeyecektir.) Diğer durumlarda Alfam<0.75 olduğu için yüksek sünek çözüm yapılması uygun olur. Ver 10.14' te sınırlı sünek çözümde rapor alırken deprem tasarım sınıfına göre kontrol yapılmamaktadır.

Gelecek güncellemede deprem tasarım sınıfları da dikkate alınarak analiz sonucu yapilan yönetmelik kontrolleri geliştirilmiştir. Süneklik düzeyi seçimi raporda da kontrol edilmektedir.
İyi çalışmalar

Merhaba,

Projenizde Mdev >= 0,75 Mo koşulu sağlanmadığı için A33 taşıyıcı sistemini kullanamazsınız.

BYS <=7 koşulu sağlanmadığı için A31 taşıyıcı sistemini kullanma olanağınız da yok.

TBDY Sihirbazın da Süneklik düzeyi Yüksek, taşıyıcı sistem tipi A15 seçerek devam edebilirsiniz.

yaliniz":38kfh7yw' Alıntı:
projeyi ekledim .İlginiz için çok teşekkür ederim.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
Projede DTS=3 fakat BYS<7 olduğu için Taşıyıcı sistem tipini A31 seçemezsiniz. Program TBDY sihirbazında taşıyıcı sistem tipinin A31 seçmenize izin vermez.

-Taşıyıcı sistem tipinin A33 seçilmesi durumunda Madde 4.3.4.6 Denklem 4.3' te verilen ToplamMdev>0.75Mo koşulu sağlanmalıdır. Projede bu oran sağlanmıyor. Bu nedenle ya Denklem 4.3' teki koşul sağlanmalı, veya süneklik düzeyi yüksek ve taşıyıcı sistem tipi A15 seçilerek çözüm yapılmalıdır.

Ekli dosyalar

• sihirbaz.png
    sihirbaz.png
    94.8 KB · Görüntüleme: 6,731
  • tbdy.png
    tbdy.png
    91.2 KB · Görüntüleme: 6,732
Merhaba ben yüksek sünek yapı çözümü yaptığım zamanda da yeterli olamamakta(aynı modelde).Kendimi tam ifade edemedim sanırım .Bu durum iki koşulda da m dev yetersiz olmakta ve raporda da bu durum yetersiz olduğu halde uygundur işareti mevcut.Ben raporun bu kısmını baz almadan çözüm yapmam mı gerekli olduğunu sormak istedim.

Süneklik düzeyi Yüksek seçerek çözüm yaptığınızda koşullar farklıdır. Mdev / Mo < 0,40 ın altında kaldığında BYS >=2 yerine BYS >=3 alınarak yapı yüksekliği sınırı azaltılarak cezalandırılır.
Sizin yapınız bu sınırlar dahilinde olduğu için sorun teşkil etmez

Ekli dosyalar

• Yüksek sünek.png
    Yüksek sünek.png
    95.2 KB · Görüntüleme: 6,720
Çok teşekkür ederim. Yapı yüksekliği sınırıyla ilgili bahsetmiş olduğunuz ceza ile ilgili kural nerede mevcut incelemek isterim.

yaliniz":2hnx4ukz' Alıntı:
Çok teşekkür ederim. Yapı yüksekliği sınırıyla ilgili bahsetmiş olduğunuz ceza ile ilgili kural nerede mevcut incelemek isterim.
Madde 4.3.4.5 ikinci paragrafı inceleyiniz.

Ekli dosyalar

• y_s.png
    y_s.png
    77.6 KB · Görüntüleme: 6,705
Levent Özpak":2og38akk' Alıntı:
yaliniz":2og38akk' Alıntı:
projeyi ekledim .İlginiz için çok teşekkür ederim.
Projede DTS=3 fakat BYS<7 olduğu için Taşıyıcı sistem tipini A31 seçemezsiniz. Program TBDY sihirbazında taşıyıcı sistem tipinin A31 seçmenize izin vermez.

-Taşıyıcı sistem tipinin A33 seçilmesi durumunda Madde 4.3.4.6 Denklem 4.3' te verilen ToplamMdev>0.75Mo koşulu sağlanmalıdır. Projede bu oran sağlanmıyor. Bu nedenle ya Denklem 4.3' teki koşul sağlanmalı, veya süneklik düzeyi yüksek ve taşıyıcı sistem tipi A15 seçilerek çözüm yapılmalıdır.

Perde olan bir Sistemde A31 Seçilebilir mi?

Merhaba,

Daha
ama yine konusu geçmiş ve bence değerlendirmek de fayda var. Yönetmelikte üzerinde anlaşamadığımız bir konu da 4.3.4.6 ve 4.3.4.7 maddeleri.

Tek yönlü nervürlü döşemeli bir yapıda süneklik düzeyi yüksek perde ve süneklik düzeyi sınırlı çerçeve (kirişlerin yeterli rijitlikte olmaması prensibi) olan A23 veya A24 sisteminin kullanılması belirtilmiş.

4.3.4.6'daki maddede: A23 veya A24 sistemini kullanan bir binada eğer Mdev>0,75M0 koşulu sağlanmazsa A31 deki sisteme ait R, D ve BYS koşulları dikkate alınacaktır der. Yani sisteminiz A31 gibi olmalıdır demez. Zaten sanki binada hiç perde yokmuş gibi deprem yükünü 6/4 =1,5 kat arttırması ve 2,5 / 2= 1,25 kat kesme kuvvetlerini arttırmasının da sebebi budur. Üstelik bina yüksekliğini de azaltmak koşuluyla...

ideCAD ile yapılan bir analizde Mdev>0,75M0 koşulu sağlanmadığında yazılım bu uyarıyı yapıp iki öneri sunmalı:

1- Eğer binanın BYS=>7 ise "D=2,5, R=4 alınarak analiz tekrarlanacaktır. Onaylıyor musunuz?" demeli.

2- Eğer binanın BYS<7 ise Mdev>0,75M0 koşulu sağlanacak şekilde taşıyıcı sisteminize perde eklemeli ya da farklı bir taşıyıcı sistemi seçmelisiniz." diyebilir.

Benzer şekilde 4.3.4.7 maddesi de aynı kapıya açılıyor zaten...

Ekli dosyalar

• A2-A3-SSTEMLER.jpg
    A2-A3-SSTEMLER.jpg
    138.2 KB · Görüntüleme: 6,602
  • 4.3.4.6-4.3.4.7.jpg
    4.3.4.6-4.3.4.7.jpg
    153 KB · Görüntüleme: 6,602
Tasiyici sitem seçimi yonetmelikte belirtilen kural ve kaidelere uymak kaydiyla muhendisin denetimine birakilmis bir husustur.
Bu kurallardan analiz sonucuna baglli olmayan kurallarin tümü, analiz ayrlari sihirbazinda v10.00 dan beri denetlenmektedir. Bazi diger kurallar ise analiz sonucuna gore degisebilmektedir. Gelecek versiyondan itibaren analiz sonucu tum yonetmelik kosullari denetlenerek kullaniciya gereken uyari yapilacaktir.

Bu uyarilara gore kullanici deprem yönetmeligine gore ister tasiyici sistemi duzenler, ister suneklilik duzeyine mudahale eder. Kendi insiyatifindedir. Duzenlemeleri yapip tekrar analiz yaptiginda kurallar tekrar denetlenir.

v10.17 yayinlandiginda inceler geri donus yaparsiniz.

Levent bey daha once bu baslikta detayli yanit yazmisti.

Levent Özpak":3100nw3k' Alıntı:
yaliniz":3100nw3k' Alıntı:
perde+çerçeve sistem için yapılan analiz raporunda devrilme momenti kontrolü görüntüdeki gibidir. Kontrolde bir yanlışlık mı var yoksa benim gözden kaçırdığım bir nokta mı?
Projede DTS=3,4 ve BYS<=7 ise TBDY sihirbazından taşıyıcı sistem tipi A31 seçerek Süneklik düzeyi Sınırlı çözüm yapabilirsiniz. (Deprem tasarım sınıfı ve Bina yükseklik sınıfı koşulu sağlanmıyorsa TBDY sihirbazında program A31 seçilmesine müsaade etmeyecektir.) Diğer durumlarda Alfam<0.75 olduğu için yüksek sünek çözüm yapılması uygun olur. Ver 10.14' te sınırlı sünek çözümde rapor alırken deprem tasarım sınıfına göre kontrol yapılmamaktadır.

Gelecek güncellemede deprem tasarım sınıfları da dikkate alınarak analiz sonucu yapilan yönetmelik kontrolleri geliştirilmiştir. Süneklik düzeyi seçimi raporda da kontrol edilmektedir.
İyi çalışmalar

İsmail Bey merhaba,

Benim mesajımda taşıyıcı sistemi ideCAD seçmeli gibi bir ifade geçmiyor belki de genele konuştunuz.

Seçilen taşıyıcı sisteme ait kural sağlanmadığında verilmesi gereken uyarı veya aksiyondan bahsettim. Karma sistemlere ait Mdev>0,75M0 koşulu sağlanmadığında kullanıcı gidip A31 i seçerse raporda da sistem A31 miş gibi basılıyor. Halbuki kural sağlanmadığında yazılım analizi kullanıcı onayıyla tekrarlayıp R ve D değerlerini değiştirmesi gerekiyor. Raporda da sistemin A2X olduğu ama koşul sağlanmadığı için R ve D değerlerinin değiştirildiği ifade edilir.

v10.17 yi sabırsızlıkla bekliyorum. İyi çalışmalar.

Erhan Bey merhaba,

Sizde var olan v10.16'da kontroller, devrilme momenti raporunda eklenmiştir. Yazdığınız veya yazdığınıza benzer durumları test edebilirsiniz. Devrilme momenti raporunda verilen mesajlar 10.17'de rapor başlığına da eklenmiştir. Test durumuna göre gerekirse örnek proje ile bize mail gönderbilirsiniz.

Geri