Göreli kat ötelemesi yüksek hatası

Göreli kat ötelemesi yüksek, sistem rijitliğini arttırın hatası alıyorum? neler yapılabilir köşe kolon boyutları absürt dereceye gelince sistem kurtarıyor başka yapılabilir çözümler nelerdir?

Ekli dosyalar

• ablok.cde
    1.9 MB · Görüntüleme: 210
Merhaba;

ZE zeminlerde göreli kat ötelemesi değerlerinin sağlanması oldukça zor olamakla birlikte imkansızda değildir. Sizin projeniz için bir kaç öneri şu şekilde sıralanabilir.

1- Zemin iyileştirmesi yapılarak zemin sınıfı ZD olarak değiştirilebilir. (bu yapı için maliyetli olabilir)
2- Kat diyaframlarının rijitliğini arttırarak sistemin deformasyonlarını dengelemek (iki kat içinde döşemeler 20cm, kirişler 30/60 olarak düzenlendi)
3- Yapı Temel etkileşim seçeneğini kullanmamak (sizin projenizde de bu şekilde yapıldı, max taban basınçını aşmamak için ampartman yapıldı)
4- TBDY2018'e uygun olarak derzli duvar detayı uygulanması (siz zaten bu şekilde seçmişsiniz)

2-3-4 . maddelerin uygulandığı ve kurtarır haldeki proje ektedir.

Saygılarımla.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Ampartman 75cm , 30/60 kiriş ve döşemeler 20 cm olması maaliyetli oluyor ayrıca attığınız projede temel çözümü 18 ve 20 lik donatı ile çözülmüş. max16lık donatı ile çözünce temelde tekrar hata alıyorum. Maliyet açısından daha uygun başka ne tür çözümler yapılabilir?

Merhaba,

Ekledğiniz ilk projede de radye ilave donatı gereklilği dolayısıyla eksik As mesajı bulunmaktadır. 18'lik donatı kullanmanız uygundur. Radye temelde 16'dan yüksek donatı kullanmak istemiyorsanız, radye kalınlığını attırabilirsiniz. Alternatif olarak radye parametelerinde ilave aralığı 10 cm bırakılmıştır, beton dökme koşullarını yerine getirerek bu aralığı kontrollü düşürebilirsiniz ya da kendiniz çift sıra donatı yerleştirebilirsiniz.

Yapınızın ZE zeminde olması göreli kat ötelemesi için en yüksek derece cezalandırılan bir durum. Yapının modal 1 ve modal 3'deki yer değiştirmesini incelerseniz 1 aksı üzerideki taşıyı elemanların yetersiz kaldığını gözlemleyebilirsiniz. Bu nedenle 1 aksı üzerindeki köşe kolonlarını büyütmeniz gerekiyor. Perdeye dönüştürebilirsiniz. Y yönünde de S8 kolonun büyütülmesine ihtiyaç var.

TBDY2018'e derzli duvar detayı uygulanmak koşulu ile, mevcut kiriş-kolon sisteminiz için, S1 ve S3 kolonlarını x yönünde, S7 kolonunu y yönünde yeterince büyütmek gerekiyor.

Göreli kat ötelemesinin sağlandığı kalıp planı:

Göreli kat ötelemesinin raporu:

Yapınızın ZE sınıfında olması, yatak katsayısıın düşük olması-üst yapı etkileşimli çözüm, 2. katta bulunan çıkmanın üst kenarlarda çerçeve sürekliğini bozması, eski alışkanlıklarımıza göre yapının maliyetini attıran etmenlerdir.

Ekli dosyalar

• 2.png
    2.png
    185.7 KB · Görüntüleme: 2,990
  • 1.png
    1.png
    60.9 KB · Görüntüleme: 2,984
Göreli kat ötelemesi yüksek, sistem rijitliğini arttırın hatası alıyorum 1.2.3.4 ve 5. katlarda? yardımcı olursanız sevinirim

Ekli dosyalar

• statik proje 25.01.cde
    33.2 MB · Görüntüleme: 8
X yönünde yeterli rijitliğiniz yok bu katlarda, perdeler ve kolonarın neredeyse tamamı Y yönünde uzanıyor, göreli kat ötelemesinin kurtarmaması normal. Bazılarını X yönüne çevirmeniz ya da X yönünde ek rijitlik eklemeniz gerekir sisteme.
Bundan bağımsız olarak yapınızı orijine uzak girmişsiniz, orijine yakın koordinatlara taşımanızı öneririm. dwg ile altlık olarak çalışmaya başlarken ilk olarak koordinatlar kontrol edilirse böyle hatalar baştan önlenmiş olur.

bilgilendirdiğiniz için tşk ederim.bir sorum daha olucak bu yapıda dilatasyon derzi bırakmam gerekir mi ?

VERSİYON 10.20 DE ÇÖZÜMLEME YAPILDI VE HESAP RAPOR ALIYORUZ..GEOMETRİ KONTROLÜNDE HATALI KOLON-KİRİŞ BİRLEŞİMİ İLE İLGİLİ SIKINTIYI GİDERDİĞİMDE 50 TANE HATA VERİYOR BAZILARI SİSTEM RİJİTLİĞİNİ ARTIRMAYA YÖNELİK..GÖZDEN KAÇIRDIĞIMIZ BİR DURUM VAR MIDIR KONTROL EDER MİSİNİZ? (not: BURAYA PROJEYİ EKLEYEMEDİM,MAİL YOLUYLA PAYLAŞTIM BİLGİNİZE)

VERSİYON 10.20 DE ÇÖZÜMLEME YAPILDI VE HESAP RAPOR ALIYORUZ..GEOMETRİ KONTROLÜNDE HATALI KOLON-KİRİŞ BİRLEŞİMİ İLE İLGİLİ SIKINTIYI GİDERDİĞİMDE 50 TANE HATA VERİYOR BAZILARI SİSTEM RİJİTLİĞİNİ ARTIRMAYA YÖNELİK..GÖZDEN KAÇIRDIĞIMIZ BİR DURUM VAR MIDIR KONTROL EDER MİSİNİZ? (not: BURAYA PROJEYİ EKLEYEMEDİM,MAİL YOLUYLA PAYLAŞTIM BİLGİNİZE)
V10.20 sürümünden, V10.92 sürümüne kadar bir çok olanak ve kontrol eklenmiş, iyileştirme yapılmıştır. Yapılan çalışmalara aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
-10 versiyonu lisanslı kullanıcılarımız için oluşturulan teknik destek portalından, portalda kayıtlı mail adresi ile teknik destek talebinde bulunup, proje dosyasını bu portala ekleyebilirsiniz.

V10.20 sürümünden, V10.92 sürümüne kadar bir çok olanak ve kontrol eklenmiş, iyileştirme yapılmıştır. Yapılan çalışmalara aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
-10 versiyonu lisanslı kullanıcılarımız için oluşturulan teknik destek portalından, portalda kayıtlı mail adresi ile teknik destek talebinde bulunup, proje dosyasını bu portala ekleyebilirsiniz.

Levent Bey 10.92 versiyon yükledik aynı hataları verdi.proje büyük olduğu için hazır çözüm yapılmışken tekrar uğraşmayalım dedik.Ama başka çare yoksa sizde tavsiye ediyorsanız 10.92 den tekrar revize edip devam edelim..iyi çalışmalar

Merhabalar bir sorum olucaktı; Şimdi zemin sınıfı ZE olan bir projede zemin iyileştirme jetgrout iyileştirme yapıldığı takdirde burada ki zemin sınıfı ZD olarak değişir mi yoksa ZE olarak devam edilip yeni taşıma gücü ve yatak katsayısına göre mi devam edilir ? şimdiden tşk ederim iyi çalışmalar

Bu projem göreli kat ötelemesini aşamıyorum yardımcı olur musunuz ?

Ekli dosyalar

• PROJE 1.cde
    8.4 MB · Görüntüleme: 5
Geri