Kolon-kiriş birleşim bölgesi kesme güvenliği

unalmh

Üye
arkadaşalar merhaba ,

Projemde çok sayıda birleşim yerlerinde kesme güvenliği sorunu çıkıyor. Tasarımımda sıkıntı mı var .
Sistemi tam rijit/süneklik düzeyi yüksek/A14 olarak seçtim doğru mu seçtim acaba ?
birde genel olarak proje hakkında tavsiyelerinizi yaptığım hataları söylerseniz memnun olurum..
Zemin değerleri doğrudur. Mimariyi altlık olarak katmanlar kısmından aktifleştirebilirsiniz

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

unalmh:gd2elh0v' Alıntı:
arkadaşalar merhaba ,
Projemde çok sayıda birleşim yerlerinde kesme güvenliği sorunu çıkıyor. Tasarımımda sıkıntı mı var .
Sistemi tam rijit/süneklik düzeyi yüksek/A14 olarak seçtim doğru mu seçtim acaba ?
birde genel olarak proje hakkında tavsiyelerinizi yaptığım hataları söylerseniz memnun olurum..
Zemin değerleri doğrudur. Mimariyi altlık olarak katmanlar kısmından aktifleştirebilirsiniz
Merhaba,
-Kolon kiriş birleşim kesme güvenliği sorunu için sıkça sorulan sorular bağlantısında 9. madde incelenebilir.
-Perdeleriniz boşluklu perde değil. TBDY 2018 sihirbazında Taşıyıcı Sistemi Tipini her iki yönde A15 seçmelisiniz.

Teşekkür ederim bilgilendirme için Levent bey.
Bu perdelerdeki boşluklu yada boşluksuz kısmında ki kasıt perdelerin bağ kirişle bağlantılı olup olmaması ile alakalı değil mi?
İkinci bir sorum Daha olacak. anzliz yaptığımda döşelerde ağ oluşturulamadı diye bir hata çıktı ilk defa karşılaştım.. Nerde bir yanlışlık yaptım da böyle bir hata verdi ? nasıl düzeltilebilir . Projeyi paylaşıyorum.
Şimdiden teşekkürler

unalmh":3h2i3uah' Alıntı:
Teşekkür ederim bilgilendirme için Levent bey.
Bu perdelerdeki boşluklu yada boşluksuz kısmında ki kasıt perdelerin bağ kirişle bağlantılı olup olmaması ile alakalı değil mi?
-Evet, taşıyıcı sistemdeki perdeler TBDY 2018 Madde 4.5.4. "Betonarme Bağ kirişli(boşluklu) perdelerin modellenmesi" bölümünde belirtilen şartları sağlıyorsa "Bağ kirişli boşluklu perde" olarak alınabilir.

unalmh":3h2i3uah' Alıntı:
İkinci bir sorum Daha olacak. anzliz yaptığımda döşelerde ağ oluşturulamadı diye bir hata çıktı ilk defa karşılaştım.. Nerde bir yanlışlık yaptım da böyle bir hata verdi ? nasıl düzeltilebilir . Projeyi paylaşıyorum.
Şimdiden teşekkürler
Yarı rijit diyafram yöntemine göre analiz yaparsanız ağ oluşturma sorunları çözülmektedir. Tam rijit çözümdeki ağ oluşturma sorunu incelenmek üzere not alınmıştır. (Zemin kattaki ismiyle D07 ve D08 düşük döşemelerini sıfır kotunda tanımlama olanağınız varsa tam ririjt diyafram yöntemine göre çözümde de döşeme ağları doğru bir oluşturulmaktadır.)
Not: P01-S05,S06-P02 P03-S10, S11-P04 arasındaki kirişleri tek parça olarak tanımlayınız.
İyi çalışmalar

evet tam rijit sistemde düşük döşemeleri 0 kotuna çektiğim zaman ağ oluşturuyor ama banyoların düşük olmasını istiyorlar.. Not düştüğünüz kirişlere saplama kiriş atınca program kendisi bölüyor. nasıl tek kiriş olarak tanımlayabilirim? Yardımcı olursanız sevinirim :)

unalmh":2j4s0em7' Alıntı:
... Not düştüğünüz kirişlere saplama kiriş atınca program kendisi bölüyor. nasıl tek kiriş olarak tanımlayabilirim? Yardımcı olursanız sevinirim :)
"Birleştir" komutunu kullanarak kirişleri tek bir kiriş yapabilirsiniz. (Kiriş yardımcı toolbarındaki "Birleştir" komutunu çalıştırın. Örneğin P01-S05 arasındaki kirişleri seçip, sağ tuşa basın.)

çok teşekkür ederim .. Tam rijit çözümde düşük döşeme den kaynaklı bu sıkıntı ile ilgili bir düzeltme olursa bende bilgi almak isterim:) herşey çok teşekkürler levent bey tekrardan iyi çalışmalar dilerim

Geri