Uzun açıklıklı kaset döşemeler

birmühendis

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar,danışmak istediğim bir konu ve yardımınıza ihtiyacım var.
Çok amaçlı bir salonun yapılacağı bir yapının cephesi 40 m ve 23 m açıklığında mimaride son iki katında yapının ortasında ki kolonlar istenmemekte .
Araştırmalarım sonucu geniş açıklıklı yapılar kaset döşeme ile yapılabiliyor fakat yaptığım statikte çok fazla sorunlarla karşılaştım .Açıkçası bu kadar geniş açıklıklı yapıda kaset döşeme sağlıklı olur mu bilemiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim.Teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• Adsız.png
    Adsız.png
    80.3 KB · Görüntüleme: 5,918
Re: UZUN AÇIKLIKLI KASET DÖŞEMELER

birmühendis":3a8jmjx1' Alıntı:
Çok amaçlı bir salonun yapılacağı bir yapının cephesi 40 m ve 23 m açıklığında mimaride son iki katında yapının ortasında ki kolonlar istenmemekte .
Araştırmalarım sonucu geniş açıklıklı yapılar kaset döşeme ile yapılabiliyor fakat yaptığım statikte çok fazla sorunlarla karşılaştım .Açıkçası bu kadar geniş açıklıklı yapıda kaset döşeme sağlıklı olur mu bilemiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim.Teşekkür ederim.

Merhaba yapınıza ilk baktığımda tecrübeli bir kişiden yardım almanız gerektiğini düşünüyorum. Böyle çözdüm kesitler yeterli denebilecek bir sistem değil. Zaten fotoğraftan kiriş ebatları çok belli olmuyor ama devasa genişlikteki kirişler ile geçmeniz gerek bu açıklıkları. Bölgeniz neresi bilmiyorum ama sistemde hiç rijit eleman yok bu tarz sistemlerin özellikle köşe kısımlarında perdelerle yada çelik bir sistemle desteklenmesinin faydalı olacağını düşünüyorum. Yunus beyin dediği gibi ardgerme yapılabilir fakat sadece o kısmı modelleyerek değil komple sistemi modelleyerek daha iyi bir sistem yakalayabilirsiniz. İlla betonarme olması gerekmiyorsa çelik tercih edilebilir. Farklı arkadaşlarda bilgilerini paylaşırlarsa buradan fikirler elde edebilirsiniz. Bana göre kaset döşemeler ileri seviyede bir konu iyi tasarım yapıp iyi tahkik edilip iyi çizilmesi gerekir. İyi çalışmalar...

zalman":3voiaxc6' Alıntı:
birmühendis":3voiaxc6' Alıntı:

Merhaba yapınıza ilk baktığımda tecrübeli bir kişiden yardım almanız gerektiğini düşünüyorum. Böyle çözdüm kesitler yeterli denebilecek bir sistem değil. Zaten fotoğraftan kiriş ebatları çok belli olmuyor ama devasa genişlikteki kirişler ile geçmeniz gerek bu açıklıkları. Bölgeniz neresi bilmiyorum ama sistemde hiç rijit eleman yok bu tarz sistemlerin özellikle köşe kısımlarında perdelerle yada çelik bir sistemle desteklenmesinin faydalı olacağını düşünüyorum. Yunus beyin dediği gibi ardgerme yapılabilir fakat sadece o kısmı modelleyerek değil komple sistemi modelleyerek daha iyi bir sistem yakalayabilirsiniz. İlla betonarme olması gerekmiyorsa çelik tercih edilebilir. Farklı arkadaşlarda bilgilerini paylaşırlarsa buradan fikirler elde edebilirsiniz. Bana göre kaset döşemeler ileri seviyede bir konu iyi tasarım yapıp iyi tahkik edilip iyi çizilmesi gerekir. İyi çalışmalar...

Yorumunuz için teşekkür ederim.Şu an bi ön çalışma yapıyorum evet kaset döşeme ileri seviye bir konu açıkçası kendimi nasıl geliştiririm diye uğraşıyorum ve bu konuda bilgisi olanların beni aydınlatması çok iyi olur.

birmühendis":7nl8jrgb' Alıntı:
zalman":7nl8jrgb' Alıntı:
birmühendis":7nl8jrgb' Alıntı:

Yorumunuz için teşekkür ederim.Şu an bi ön çalışma yapıyorum evet kaset döşeme ileri seviye bir konu açıkçası kendimi nasıl geliştiririm diye uğraşıyorum ve bu konuda bilgisi olanların beni aydınlatması çok iyi olur.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Uğur Ersoy - Betonarme 2 Sayfa 47 ( Biraz eski , bazı formülleri güncel kullanmak gerekebilir. -TS500 )

Bu kadar geniş bir açıklığı basit ve klasik kolon-kiriş mantığı ile betonarme olarak çözmeye çalışmak çok ciddi bir macera olur. Diğer arkadaşların belirttiği gibi tüm elemanlarla ilgili devasa boyutlarla karşılaşırsınız. Eğer tek açıklık olmasaydı, her iki yönde de birden fazla açıklıklar olsaydı belki yapı davranışı açısından daha kabul edilebilir bir sistem tasarlanabilirdi. Tek açıklık olunca o kolonların davranışını "tahmin edemiyorum". Kolon orta bölgelerinde neyle karşılaşacağınızı az çok tahmin edebiliyorum.

Sehim konusu ise apayrı bir konu. Bunların hepsi daha statik durumdayken görebildiklerimiz. Eğer bu bir yapının üzerindeyse ve deprem durumu da işin içine girecekse (ki elbet) durum çok daha zor hale gelecektir. Mimarın istemezük demesiyle olacak şey değildir. Bunun için çelik vs başka yöntemler denemeniz gerekir. Çok amaçlı derken nasıl bir amaca (!?) hizmet edebilecektir. Bahsettiğiniz alan neredeyse 1000 m² lik bir alandır. Spor salonu gibi alanlar bu büyüklükte olur ki bunların tasarımları da farklıdır.

N. YILMAZ

Merhaba tekrardan...
Yapınız herhalde balo salonu tarzında birşey olacak.
Yapınızı ne aşamaya getirdiniz bilmiyorum ama model ve isteklerinizi ekleyin üzerinde yorum yapalım. Forumda daha tecrübeli arkadaşlarda var...
Kat yükseklikleri, istenen net yükseklik, kullanım amacı, parametreler gibi...
İyi çalışmalar...

zalman":1osazy8j' Alıntı:
Merhaba tekrardan...
Yapınızı ne aşamaya getirdiniz bilmiyorum ama model ve isteklerinizi ekleyin üzerinde yorum yapalım. Forumda daha tecrübeli arkadaşlarda var...
İyi çalışmalar...

Arkadaşlar merhaba,İlginiz için teşekkür ederm.
Öncelikle bu proje bir otel projesi güneydoğu anadolu bölgesinde yapılması planlanıyor.Çok amaçlı salon derken 3 salonun birleşimi ( tiyatro salonu, balo salonu tarzı ) olacak, aslında istenen açıklık 40-50 m,kat yüksekliği 7 m, salonun olduğu dilatasyon parçası z+4 fakat ben onun haricinde kaset döşeme vb. sistem çalışmak açısından en fazla ne kadar güvenli açıklık geçebilirim diye merak ettim onun üzerine çalışıyorum bu halde bile kiriş yüksekliği 1.50 metreden aşağı olmuyor kolon, perde ,düzensizlikler ,kat ötelemeleri hataları cabası.istenen 50 m çok fazla geniş ve şuan proje zaten taslak aşamasında statiği sağlıklı çözebileceğim şekilde uyarlamaya çalışıyorum..Araştırdığım kadarı ile 25 metreye kadar kaset döşeme geçilebilir fakat onun da taşıyıcı sist.,beton ,sehim vs.önemli. Bu denli açıklık olacaksa da sadece betonarme ile geçilemez diye düşünüyorum veya başka çaresi var mı bilgilenmemiz açısından aydınlatırsanız çok sevinirim.İyi çalışmlar

merhaba, bizde daha önce böyle uzun açıklıklar geçtik uygulandı ve şu an kullanımda. (yapı spor salonu çatısı, üzeri kullanımda) kiriş ebatları:60/180, kolon ebatları 60/180 kaset yerine kendimiz döşemeyi ufak kirişlerle böldük. burada önemli olan uygulama kalıpçı ve demircinin kabiliyetlerine kalmış durumda bizim avantajımız her ikiside daha önce böyle açıklık ve boyutlar geçmiş tercrübeli ve mühendis kadar bilgiydiler.

+kirişse ters sehim verildi, + bindirmeler şaşırtmalı yapılmak istendi fakat tek kirişe 5 ton kadar donatı atıldığı için uygulanamadı. + etriye sıklaştırması yapıldı + beton dökümü katmanlı yapıldı + üst donatılar en az düz donatı kadar atıldı

Ekli dosyalar

• a.png
    a.png
    43.5 KB · Görüntüleme: 5,446
birmühendis":aj59tlaq' Alıntı:
zalman":aj59tlaq' Alıntı:
Merhaba tekrardan...
İyi çalışmalar...

Arkadaşlar merhaba,İlginiz için teşekkür ederm.
Öncelikle bu proje bir otel projesi güneydoğu anadolu bölgesinde yapılması planlanıyor.Çok amaçlı salon derken 3 salonun birleşimi ( tiyatro salonu, balo salonu tarzı ) olacak, aslında istenen açıklık 40-50 m,kat yüksekliği 7 m, salonun olduğu dilatasyon parçası z+4 fakat ben onun haricinde kaset döşeme vb. sistem çalışmak açısından en fazla ne kadar güvenli açıklık geçebilirim diye merak ettim onun üzerine çalışıyorum bu halde bile kiriş yüksekliği 1.50 metreden aşağı olmuyor kolon, perde ,düzensizlikler ,kat ötelemeleri hataları cabası.istenen 50 m çok fazla geniş ve şuan proje zaten taslak aşamasında statiği sağlıklı çözebileceğim şekilde uyarlamaya çalışıyorum..Araştırdığım kadarı ile 25 metreye kadar kaset döşeme geçilebilir fakat onun da taşıyıcı sist.,beton ,sehim vs.önemli. Bu denli açıklık olacaksa da sadece betonarme ile geçilemez diye düşünüyorum veya başka çaresi var mı bilgilenmemiz açısından aydınlatırsanız çok sevinirim.İyi çalışmlar

Merhaba...
40-50 m hayal olur gibi...
Yani betonarme şeklinde bu tarzda köprü bile zor yapılır kanımca :d
Yani özel bir kabuk sistem olmadıkça(Kemer, Kubbe vs) 50 m açıklık geçmek mümkün görünmüyor. Ardgerme bile çok zor olur gibi duruyor. Şartlar çok zorsa işi iade edin bence :)

Geri