Asmolen ve plak döşeme birlikte kullanılır mı

MERHABA KOLAY GELSIN. PLAKLI OLARAK ÇÖZDÜĞÜMUZ BİR BİNA DA SADECE BİR KATIN DÖŞEME SİSTEMİNİ ASMOLEN YAPABİLİR MIYIZ, YADA SADECE BALKONLARI ASMOLEN YAPABİLİR MIYIZ...
TEŞEKKÜRLER

Merhaba,

Yönetmelik bu şekilde bir ayrıma gitmiyor.

Bazı binalarda bir kattaki döşeme sisteminin farklı yapmak zorunda kalıyoruz. Örneğin, bodrum katta otopark döşemesinin kirişsiz plak yapıp ana binanın kendisi başka bir döşeme sistemi oluyor. Bu durumda ana bina döşeme sistemi neyse o istemi ve kurallarını dikkate alıyorum.

Ana binada her katta farklı bir döşeme sistemi olma ihtimali çok düşük olduğu için yukarıdaki yazdığım örnek dışında pek farklı durum ile karşılaşmazsınız zaten.

Merhaba
Önerilerim:
smsenturk:1g8la6dn' Alıntı:
MERHABA KOLAY GELSIN. PLAKLI OLARAK ÇÖZDÜĞÜMUZ BİR BİNA DA SADECE BİR KATIN DÖŞEME SİSTEMİNİ ASMOLEN YAPABİLİR MIYIZ,
Yapamayız. Asmolenli yapı sistemine sokmamız gerekir.
smsenturk:1g8la6dn' Alıntı:
YADA SADECE BALKONLARI ASMOLEN YAPABİLİR MIYIZ...
Evet.
Aşağıdaki linkte Yasin TEZEL Beyin bilgilendirmesini inceleyiniz.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
Benim düşüncem;
Bina dışındaki kolon-kiriş çerçevesinin içinde, tek bir döşemede asmolen olsa asmolenli yapıya girer.

Ünver ÖZCAN

Merhaba
Önerilerim:

Yapamayız. Asmolenli yapı sistemine sokmamız gerekir.

Evet.
Aşağıdaki linkte Yasin TEZEL Beyin bilgilendirmesini inceleyiniz.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
Benim düşüncem;
Bina dışındaki kolon-kiriş çerçevesinin içinde, tek bir döşemede asmolen olsa asmolenli yapıya girer.

Ünver ÖZCAN
Peki 2 bodrum, 1 zemin, 3 normal kattan oluşan bir yapıda bodrum katlarda çıkma olmadığından dolayı kirişli döşeme yapıp üst katları kirişsiz döşeme yapmak sizce mantıklı mı? Yoksa komple kirişsiz yapmak daha mı iyi bir çözüm olur?

Peki 2 bodrum, 1 zemin, 3 normal kattan oluşan bir yapıda bodrum katlarda çıkma olmadığından dolayı kirişli döşeme yapıp üst katları kirişsiz döşeme yapmak sizce mantıklı mı? Yoksa komple kirişsiz yapmak daha mı iyi bir çözüm olur?
bana göre kirişsiz (mantar) döşeme yapmak uygun değil.
kolon/kiriş/perde sisteme tercih ediniz.

Son düzenleme:
Mecbur kalınırsa birlikte kullanılması sakıncalı olur mu? İlk kat döşeme 15cm kirişli, diğer katlar 25cm kirişsiz. Teşekkürler
olmaz. üst katlar kirişsiz olacağından döşeme tipi seçiminizi bu duruma göre yaparsınız.
yine de emeğinizin boşa gitmemesi için onay makamlarından görüş alınız.

Geri