Kaset döşemede göreli kat ötelemesi yüksek sorunu

aezgicakici

Yeni Üye
zemin sınıfı Ze olan 3 katlı yapıyı kaset döşemede perdesiz çözmeye çalıştım ama kaset döşeme olunca perde eklememiz gerekiyor galiba perde ekledim ve o zamn daha fazla hata verdi.
ilk olarak ide10 asmolen projelerde çok fazla perde atıyor ya kaset döşemede de mi aynı sorun oluyor yani genel olarak 3 katlı bir yapıya bundan fazla perde çok değil mi?
bir yatay ve bir düşey perde attım r yi ne almam gerekiyordu ben 7 alınca '' y yönü taşıyıcı sistem davranış katsayısı R yerine 4/5 R alınmalıdır'' diye hata veriyor.
ve daha bir çok hata var
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
=> çizdiğim proje bu

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    11.2 KB · Görüntüleme: 11,347
Merhaba;

Öncelikle projenizin bazı düzenlemelere ihtiyacı var, bunları aşağıda sıralıyorum. düzenleme sonrası tekrar değerlendirme yaparsınız.

1- Analiz Ayarları / TBDY2018 Analiz ayarları sihirbazından yapınızın koordinatlarını, taşıyıcı sistem tipini vb. düzenlemeleri yapınız.
Proje koordinatlarının ide yapı istanbul ofisi olarak gözüküyor.

2- Yapı temel etkileşimli çözüm yapacaksanız Yatak katsayısı ve Taşıma gücü bilgilerinin doğru girildiğinden emin olunuz.

3- Dolgulu kaset döşeme yapacaksanız eğer diş aralıklarınız en çok 70/70 olmalı. Bu şekilde düzenleme yapınız.
4- Asmolen yada kaset her ikisi içinde işaretli olan S02-S03 ve S10-S11 kolonları arasına kiriş tanımlayınız.

5- Asmolen yada kaset her ikisi içinde plak kalınlığını 7cm seçip binanızı hafifletebilirsiniz.
6- Merdiven kat sahanlığını 15cm plak döşeme olarak giriniz, merdiven mesnetlenmesi açısından daha uygun.
7- Döşeme istemi dolgu malzemesinin ağırlığını sisteme olması gerektiği gibi giriniz.
8- Geometri kontrolündeki hatalara dikkat ediniz.

Saygılarımla.

Ekli dosyalar

• analiz ayarları.JPG
    analiz ayarları.JPG
    75.1 KB · Görüntüleme: 11,307
  • sihirbaz.JPG
    sihirbaz.JPG
    192.9 KB · Görüntüleme: 11,302
  • temel.JPG
    temel.JPG
    83.8 KB · Görüntüleme: 11,303
  • kalıp planı.JPG