ideCAD deprem performans

Merhaba.
1. Soru Performans analizi yapmadan once normalde ilk etapta kiris doseme gibi bazi bolgelerde donatilarinin ne oldugunu tahmin etmediginiz bolgelerin donati atanmasi icin depremsiz bir analiz yapip minimum binanin kendi agirligini kaldiracak sekilde bir analiz yapardim sta4cad da. Idecad da bu mantigi oturtamadim benim saha ortaminda buldugum donatılar suanda elimde ve performans analizi oncesinde bu donatilari sisteme girecegim ama mesela kiristeki ust donati veya doseme donatisini sistem nasil atacak?.
2. Sorum ise benim binam 2002 yılında yapıldı. Ilk analiz olarak yönetmelik kısmında 2007 den onceki yönetmeliği secerek mi analiz yapmam lazim?

Analiz yapmadan önce Betonarme Tasarım / Donatı Seçimi seçeneğinden kirişlere kullanılancak veya kullanılmayacak donatı çapını seçebilirsiniz.
Daha sonra Yine Betonarme Tasarımdan / Parametreler / Kiriş Parametreleri seçeneğinden minimum donatı pursantajını yükseltebilirsiniz. Programın orjinalinde olan 0.001 pursantajının minimum olduğu anlaşılmaktadır ve ben bunu yeterli görmüyorum. Analiz yapmadan önce minimum pursantajı 0.0016 veya 0.0017 yapıyorum. Pursantajı arttırdığınızda donatı sayısı artıyor. Analiz yaptıktan sonra donatı sayısını yetersiz buluyorsanız pursantajı arttırabilir veya Betonarme Tasarım / Kirişler / aşağıda bulunan Tüm Katlar seçeneğini tıklayarak ( benzer kirişleri hizalar ) donatı sayısı ve donatı çapını arttrabilirsiniz.

Peki mesela 1999 da yapilan bir binanin ilk etapta donatı yerleşimi için analize koydugumuzda deprem yonetmeliğini ne seciyorsunuz yine 2018 mi seciyorsunuz

Programın ilk analiz de elemanlara tanımladığı donatilarin hiçbir önemi yoktur. Performans analizinde yönetmeliğe göre kolon kiriş ve perde donatilarinin belirlenmesi için belli sayıda siyirma röntgen yapıp bilgileri toplayıp projenize bu verilerin girişini yapmalisiniz. O yüzden analizi eğer yeni yönetmelikle yapacaksaniz tüm analizleriniz yeni yönetmelikle olmalı.

Geri