Asansör Perdesi Donatı Yığılması ve Kolon açılımı

sara

Üye
Mrb. çizmiş olduğum projede asansör perdesinin köşe kısımlarında donatı yığılması sorunu yaşıyorum ve kolon aplikasyon çizimi oluşturduğumda bodrum kat çizimleri hatalı oluyor bir türlü düzeltemedim yardımcı olabilir misiniz başka hatalarım varsa tavsiyede bulunursanız memnun olurum şimdiden teşekkürler.proje linkini paylaştım
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    37.4 KB · Görüntüleme: 10,245
  • 2.png
    2.png
    34.9 KB · Görüntüleme: 10,238
sara:2scl1pax' Alıntı:
Mrb. çizmiş olduğum projede asansör perdesinin köşe kısımlarında donatı yığılması sorunu yaşıyorum
Kısa perdelerin zorlandığı görülüyor, boyutlarını büyütünüz veya tasarım değişikliğine gidiniz. (Örneğin P27-P28 perdeleri C ve G akslarında modellenip, kısa perde oluşumu engellenebilir.)İlave olarak 1/6 oranını sağlamayan bu perdeleri kısa başlık perdesi olarak tanımlayabilirsiniz.
sara:2scl1pax' Alıntı:
--- kolon aplikasyon çizimi oluşturduğumda bodrum kat çizimleri hatalı oluyor bir türlü düzeltemedim yardımcı olabilir misiniz başka hatalarım varsa tavsiyede bulunursanız memnun olurum şimdiden teşekkürler. proje linkini paylaştım
Bodrum kattaki asansör perdelerinin bağlantı noktalarını zemin katta olduğu gibi tanımlarsanız, kolon aplikasyon planında başlık donatı çizimleri doğru oluşacaktır.

Radye temeli asansör kuyusu olmadan düz olarak modelleyiniz.

Ekli dosyalar

• aplk..png
    aplk..png
    173.9 KB · Görüntüleme: 10,024
Levent bey dediklerinizi yaptım perdeyi başlık olarak tasarladım mimari olanakların izin verdiği kadar büyüttüm ama bu seferde o perdelerde kesme güvenliği sorunu oluşuyor ve bir türlü gideremiyorum hatayı tavsiyeniz nedir. şimdiden teşekkürler

sara":1raw6cii' Alıntı:
Levent bey dediklerinizi yaptım perdeyi başlık olarak tasarladım mimari olanakların izin verdiği kadar büyüttüm ama bu seferde o perdelerde kesme güvenliği sorunu oluşuyor ve bir türlü gideremiyorum hatayı tavsiyeniz nedir. şimdiden teşekkürler
Perde grubu kesme güvenliği raporunu inceleyiniz.
-Ve<Vemax ise; Perde grubu Betonarme diyaloğunda büyük etriye çapları seçerek ve/veya daha yüksek dayanımlı beton kullanarak çözüme ulaşabilirsiniz.
-Ve>Vemax ise perde boyutları büyütülebilir, daha yüksek dayanımlı beton kullanılabilir, taşıyıcı sistemde yapılacak değişikliklerle perde tasarım kesme kuvvetini azaltma seçeneklerini değerlendirilebilirsiniz.

Ekli dosyalar

• perde_grubu.png
    perde_grubu.png
    88.7 KB · Görüntüleme: 10,011
Geri