Kuşatılmış Kolon Kontrolü

Fuat1

Üye
Arkadaşlar merhaba 4 senedir malum diğer programı kullanıyorum yakın zamanda idecad de satın aldım. Sorum şu; basit bir 4 kolon 4 kiriş tek döşeme 2 programda da modelledim kolon kuşatılma şartlarına baktım hesaplar çok yakın birbirine sorun yok, gelelim problemime kompleks bir yapıyı malum programda modellemiştim rahat 20 tane kolonda kuşatılmış kolon hatası alıyordum. Aynı yapıyı bire bir olmasa da yaklaşık modelledim ve hiç bir kolonda kuşatılmış kolon hatası almadım. Acaba sorun benim analizimde mi? modellemem de mi yoksa hesaplarken bi farklılık mı var aralarında? teşekkürler

Merhaba,

Yapıyı süneklik düzeyi karma çözdüyseniz, karma sistemde kolonlar sınılrı sünekte olacağından yönetmelik gereği kolon kiriş kesme güvenliği kontrolü yapılmaz.
Sorunuza istinaden yapıyı süneklik düzeyi yüksek çözmeniz gereklidir. Bununla birlikte projenizi paylaşırsanız, projenizi gördükten sonra daha kesin yanıt yazabiliriz.

Merhaba elimden geldiğince 2 projeyi de 1 e 1 modelledim görünmesi açısından yüklüyorum buraya kalıp planları ve hesap çıktılarını
İdecad Modellememde hatalar varsa söyleyin lütfen yeni başladım

Ekli dosyalar

• ide.pdf
    165.4 KB · Görüntüleme: 332
  • deneme.ide10
    1.4 MB · Görüntüleme: 364
  • 1.png
    1.png
    278.8 KB · Görüntüleme: 14,542
  • 2.png
    2.png
    202.7 KB · Görüntüleme: 14,540
  • diğer.pdf
    215 KB · Görüntüleme: 305
diğer rapor

Ekli dosyalar

• 3.png
    3.png
    102.5 KB · Görüntüleme: 14,535
  • 4.png
    4.png
    148.3 KB · Görüntüleme: 14,531
  • 5.png
    5.png
    72.8 KB · Görüntüleme: 14,529
(4/5) R almamışsınız. Bu işaretlenmeli öncelikle. Bu set Vkol değerlerini ve başka analiz sonuçlarını da etkiler.
Bu yapının bölüm 4 e göre yapılan hesabını ortadaki poligon perde ve diğer perdeler belirlemektedir. Bu hesap sonucu bulunan değerler arasında diğer program sonuçları ile ideCAD Sonuçları arasında farklar var. Diğer programda modellerken ortadaki poligon perdeyi ve diğer perdeleri çubuk olarak modellemiş olabilirsiniz veya yükleri farklı almış olabilirsiniz. Bu poligon perdenin çubuk olarak ve shell olarak modellenmesi analiz sonuçlarını değiştirir. Perdelerin ingilizce karşılıgı türkçeye çevrildiğinde " Kayma duvarı" olarak karşılık bulur. Bu yapı bodrum üzerinde sadece 4 kattan oluşuyor. Dolayısıyla bu yukseklikte bu poligon perdelerin tam çubuk olarak davranmaları beklenemez. Yönetmelik bu duruma musade ediyor yönetmelik açısından çubuk modellemenin sakıncası yok. Ama gördüğünüz gibi sonuçlar farklı çıkabiliyor.

Örneğin S9 kolonununda Vkol değerleri üst katlardan aşağıya sistematik artmamaktadır. Alt katlara inerken azalıp artmaktadır ve zemin katta bariz bir şekilde azalmaktadır, ve bu beklenen bir davranıştır. diğer programda böyle bir dağılım yoktur.
Ayrıca ideCAD ile çözerken Yarı Rijit çozum yapmışssınız. Bu durumda kolonlar hem yarı rijit analiz sonucuna hem de rijit çözüm analiz sonucuna göre irdelenmiş. Diğer programda böyle bir irdeleme gözükmemektedir.
Ex ve Ex' sırasıyla rijit ve yarı rijit çözümleridir.

Sonuç olarak ideCAD Sonuçları açısından incelendiğinde sonuçlar doğru makul ve normaldir.

Ekli dosyalar

• s09.png
    s09.png
    239 KB · Görüntüleme: 14,376
Çok teşekkür ederim varsa modellemede başka hatalarım söylerseniz sevinirim iyi günler

Merhaba,

1. kat S09 için kolon kiriş bölgesi kesme güvenliğini elle doğrulamasını yaptım :

Ex yüklemesin için:

Kolon betonarmesinden:

Kirişin yönü kolonun 3 eksenidir.

Kolon diyaloglarından kesme kuvveti değerleri:

2. kat alt uç V3i= 2.1749 tf
1. kat üst uç V3j= 2.6996 tf

Küçük olan Vkol = 2.17 tf

K18 kiriş betonarmesi sağ ucu mevcut donatısı:

Üst mesnet = 5.34 cm2
Alt mesnet = 3,39 cm2

As1=5.34 cm2 (üst ve alt en büyük donatı alanı)
As2=0 (Kolonun sağında kiriş devam etmiyor)

Bj = 250 mm
h = 30 mm

fck = 30 N/mm2
fyk=42828.081 tf/m2

1 Newton = 0.0001019 tf.

Ve = 1.25 fyk (As1+As2) - Vkol
Ve= 1.25 * 4.283 * (5.34 + 0) - 2.17

Ve = 26.42 tf

Kuşatılmamış kolon için:

Vmax = 1.0 * h* bj* kök (fck) ( birimler N ve mmm)
Vmax = 250 * 300 * kök (30) * 0.0001019

Vmax = 41.89 tf

Vmax > Ve Sağlanıyor

Bj, h ve diğer formüller için TBDY 2018'den

Ekli dosyalar

• 3.PNG
    3.PNG
    10.6 KB · Görüntüleme: 14,479
  • 4.PNG
    4.PNG
    146.7 KB · Görüntüleme: 14,468
  • 5.PNG
    5.PNG
    41.8 KB · Görüntüleme: 14,468
  • 1.PNG
    1.PNG
    80.4 KB · Görüntüleme: 14,444
  • 2.png
    2.png
    80.5 KB · Görüntüleme: 14,441
  • Vkol.png
    Vkol.png
    73.9 KB · Görüntüleme: 14,466
Fuat1":31fymvwh' Alıntı:
Çok teşekkür ederim varsa modellemede başka hatalarım söylerseniz sevinirim iyi günler
Merhaba,
-Zemin ve normal katlarda P13 ve P15 perdelerin kotları hatalı görünüyor. (P13 ve P15 perdelerinin normal katlarda üst kot ve kot değerleri sıfır olmalı. Zemin katta da üst kot değeri sıfır olmalı)
-Perdelere rijit doğrultuda bağlanan kirişlerin perdenin iç düğüm noktalarından bağlanması gerekir.

-Bodrum katta + 55 kotundaki D05 döşemesinin özelliklerinden "rijit diyafram oluşturma" seçeneğini işaretlenmesini öneririm.
-Nihai analizde perde ve döşeme sonlu eleman genişliklerini küçülterek (örneğin 25 cm.) analiz yapılmasını öneririz.
İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• resim1.png
    resim1.png
    92.8 KB · Görüntüleme: 14,362
peki hocam dükkan döşemelerine ve kirişlerine - kot verdiğimde kolonların üst kotlarını ve perdelerin üstlerini düşürmem mi gerekir? Ben bu proje de düşürdüm kolonların üst kotlarını, bu sefer bir üst kattaki kolonların alt kotlarını - vermek zorunda kaldım birbirine bağlansın diye doğru tasarım nasıl olur acaba bu konuda teşekkür ederim

Fuat1":3b14rutp' Alıntı:
peki hocam dükkan döşemelerine ve kirişlerine - kot verdiğimde kolonların üst kotlarını ve perdelerin üstlerini düşürmem mi gerekir? Ben bu proje de düşürdüm kolonların üst kotlarını, bu sefer bir üst kattaki kolonların alt kotlarını - vermek zorunda kaldım birbirine bağlansın diye doğru tasarım nasıl olur acaba bu konuda teşekkür ederim
Merhaba,
Birbirlerine bağlanan taşıyıcı elemanların bağlandığı kotlar birbirleri ile uyumlu olmalı. Bir katta kolona negatif üst kot verdi iseniz, bir üst katta da negatif kot vererek düşey sürekliliğin sağlanması gerekir. Sizin eklediğiniz projede örneğin birinci katta P15 perdesine negatif üst verilmiş. ancak bağlandıkları elemanlar kat kotunda. Bu durumda perdenin üst kot değeri de sıfır olmalı.
İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• resim2.png
    resim2.png
    18.8 KB · Görüntüleme: 14,079
Merhaba bir soru daha soracağım, şimdi bodrum katının yüksekliğini bina girişi olan +1.20(4.2m) den verdiğimizi düşenerek dükkan seviyesinin de +0.00 olduğunu düşünelim bodrum kat rijitliği seçerken bodrum yüksekliği olarak girdiğimiz 4.2m yi seçiyoruz ama aslında çoğu hatta nerdeyse bütün perdelerim 3m yüksekliğinde bu analiz açısından bir problem oluşturur mu acaba oluşturursa çözüm ne olabilir teşekkür ederim

Fuat1":2mvjeth6' Alıntı:
Merhaba bir soru daha soracağım, şimdi bodrum katının yüksekliğini bina girişi olan +1.20(4.2m) den verdiğimizi düşenerek dükkan seviyesinin de +0.00 olduğunu düşünelim bodrum kat rijitliği seçerken bodrum yüksekliği olarak girdiğimiz 4.2m yi seçiyoruz ama aslında çoğu hatta nerdeyse bütün perdelerim 3m yüksekliğinde bu analiz açısından bir problem oluşturur mu acaba oluşturursa çözüm ne olabilir teşekkür ederim
Merhaba,
Taşıyıcı elemanların kotları doğru bir şekilde düzenlenirse analiz modeli açısından sorun olmaz. Ayrıca kattaki taşıyıcı elemanların çoğu +3.00 kotunda ise kat yüksekliği 3 metre olarak düzenlenip, farklı kottaki elemanlara ilgili katta pozitif kot, bir üst katta da kot verilerek düçeş süreklilik sağlanacak şekilde veri girişi yapılabilir.
İyi çalışmalar

Levent Özpak":78t0irtr' Alıntı:
Fuat1":78t0irtr' Alıntı:
Merhaba,
Taşıyıcı elemanların kotları doğru bir şekilde düzenlenirse analiz modeli açısından sorun olmaz. Ayrıca kattaki taşıyıcı elemanların çoğu +3.00 kotunda ise kat yüksekliği 3 metre olarak düzenlenip, farklı kottaki elemanlara ilgili katta pozitif kot, bir üst katta da kot verilerek düçeş süreklilik sağlanacak şekilde veri girişi yapılabilir.
İyi çalışmalar
Anladım o zaman -kot verilmesi veya +kot verilmesi tasarım açısından herhangi bir porblem teşkil etmiyor çok teşekkür ederim

Geri