Temel altı kazıklar için zemin katmanları

mkrts88

Tanınmış Üye
projemi ekliyorum genel anlamda incelemeleriniz bana katkı sağlıyor kendimi geliştiriyorum.
temel altı kazıklar için zemin katmanları tanımlamam doğru mu ?

bir de kolon kiriş birleşim sorunları ile uğraşmamak için yönetmeliğe göre sınırlı sünek çözebilir miyim ?

Ekli dosyalar

• 20200315forum.7z
    2.8 MB · Görüntüleme: 235
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

merdivenleri falan da modelledim 5 tane hata var düzeltemiyorum.

bodrum katlardaki bazı kolonlar için Ø16 etriyeleri de açtım. bir tane küçük subasman perdesi montaj hatası veriyor . sorunlara bakarsanız sevinirim.

Merhaba,
Zemin katmanlarınız, dolgu olarak belirttiğniz kısım 1. Bodrum katın üstünden başlıyorsa tanımlamanız uygun görünüyor. Zemin katmanları diyaloğu açıkken klavyeden F1'e basarsanız konu ile ilgili yardıma ulaşabilirsiniz. Katmanlarda değerler default görünüyor. DTS=1 ve BYS= 6 olan bir yapıda sınırlı sünek çözmek için her iki yönde %75 perde devrilme momenti şartını sağlamanız gerekir.

Bazı notlar:
-P07 ve P09 perdelerine 1.bodrum katta üst kot vermişsiniz. Grup perde kotlarının kat içerisinde aynı olması için P08'e de kot vererek girmeniz uygun olur.
-K18 ve K22 kirişleriniz perde grubuna bağlanmıyor. Bunun sebebi perde grubu perdeleri tanımlanırken aks kesişimleri kullanılmamasından ötürü perde köşe notları ile kiriş düğüm noktaları arasında zoom yaptığınızda görünen kaçıklık farkının oluşması. 3B ekranında deformasyonlar incelendiğinde elemanların bağlanmadığını görebilirsiniz.

-Projenizdeki diş aralıkları TS500 11.5'e istinaden çift doğrultulu dişli döşemelerde istenilen diş aralıkları ile uyumlu görünmüyor. TS500 madde 11.5 ve buna bağlı 11.3'ü incelemenizi öneririm.
-Merdivenlerinizi yapı ile birlekte çözmek istiyorsanız, döşemeye bağlanan merdivenlerinizin olmasından ötürü yarı rijit diyafram seçeneğini kullanmanız uygun olur.
-Farklı kottaki döşemelerinizden dolayı kolonlarınızda kesme kuvveti sıçramaları mevcut. Eleman ve döşeme kotlarınız 0.01 cm olacak şekilde düzenleyebilir ya da 16 cm kotundaki döşemelerin özelliklerinden rijit diyafram oluşturma diyerek çözüm seçeneğini değerlendirebilirsiniz.
İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• Deformasyon.PNG
    Deformasyon.PNG
    380.3 KB · Görüntüleme: 6,282
  • Zemin katman yüksekliği.PNG
    Zemin katman yüksekliği.PNG
    80.9 KB · Görüntüleme: 6,284
  • perde-kiriş kesişimi.png
    perde-kiriş kesişimi.png
    102.3 KB · Görüntüleme: 6,281
Emrah bey cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Yazdıklarınız benim için çok değerli

Geri