Doğrusal performans analizi-kat kuvvetleri

AERDEM

Yeni Üye
merhabalar, belli bir proje çerçevesinde kaçak yapılmış binanın ruhsat işlemleri için yapının mevcut durumunun performans analizi istendi. binanın kat izni, bodrum zemin asma ve 13 normal kattan oluşuyor ve 4. normal kattan sonra belediyece inşaat durdurulunca vatandaş benden performans analizi istedi.
dördüncü kata kadar her kattan karot numuneleri alındı, donatılar tespit edildi ve baştan aşağı rölevesi çizildi.
idecad'te modellemeyi şu şekilde yaptım:
1- 4. kata kadar olan bütün katlar rölevesine göre çizildi. beton malzemesi, karot sonuçlarına göre kolon, kiriş,perde, döşemelere tanımlandı. cihaz ile tespit edilen donatılar da aynı şekilde elemanların betonarme sekmelerinde girildi ve 'sabitlendi'.
2- 4. kattan sonra da her bir kat yeni proje gibi girildi. 4. kattan sonra c30 beton kullanılacak şekilde aynı kolon-kirişleri üst katlarda da girdim sadece kesit olarak ama donatıya karışmadım. (donatı girme, sabitleme vs. yok)
3- Statik analiz yaptım. Böylece 4ten sonraki katların betonarmesi de oluştu.
4- Statik analizden sonra tüm yapı elemanlarının donatılarını kilitledim ve öyle performans analizine başladım.

1- acaba bu izlediğim yol doğru mudur?
2-
statik analizden sonra bodrum ve zemin katlarda hemen hemen bütün kolonlarda E hatası vardı ama performans analizi yapınca ne bir gevrek uyarısı ne de bir hata almadım. ne kadar sağlıklı, gözden kaçırdığım bir şey mi var acaba ?
3- kat kuvvetleri çok çok düşük geldi bana. bu normal midir ?

bu arada 2018 yönetmeliği performans analiz yöntemimin doğrusal olmayan yöntem olması gerektiğini söylüyor. bilgisayarımın ram sıkıntısından dolayı şimdilik en azından bir fikir edinebilme adına bu yöntemi seçtim.
proje linki
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Ekli dosyalar

• ff.png
    ff.png
    16.9 KB · Görüntüleme: 9,102
bu kat kesme kuvvetlerinin neden bu kadar düşük olduğu ile ilgili yardımcı olabilecek kimse yok mu acaba ?

Merhaba;

Projenizi inceledim. Öncelikle maddeler halinde sıraladığınız adımların hepsi doğru bir modelleme ve analiz biçimidir.
Kat kuvvetlerinin düşük olmasının iki sebebi var. Bir tanesi yapının spektrum eğrisinin aşağıda olması. Analiz ayarları sihirbazından gördüğüm kadarıyla yapının bulunduğu yer Mardin ve bu bölgede spektrum eğrisi oldukça düşük değerler alıyor. Diğer bir sebep ise yapının hakim modlarının periyotlarının 3 'e yakın olması. Spektrum eğrisinde yapı periyodu arttıkça deprem yükü büyük bir oranla azaldığından kat kesme veya taban kesme kuvvetleri de ciddi derecede azalıyor. Yalnızca BYS sınıfı 5 ten küçük olduğu için doğrusal performans analizi TBDY 15.5.3 'e göre uygulama sınırını aşıyor.

Saygılarımla...

AERDEM":37jmmvrb' Alıntı:
ideCAD 17 katlı bi yapıda neden sıfıra yakın taban kesme kuvveti veriyor ?
Merhaba,

Taban kesme kuvvetleri sıfıra yakın değil ve doğrudur.

X yönünde 293.03 tf.

Y yönünde 341.35 tf.

Sizin ekran görüntüsü olarak gösterdiğiniz değerler her bir kata etkiyen yatay kuvvetlerdir. Taban kesme kuvveti tüm katlara etkiyen yatay kuvvetlerin toplamıdır.

Ekli dosyalar

• taban_kesme_kuvveti.png
    taban_kesme_kuvveti.png
    18.7 KB · Görüntüleme: 8,933
AERDEM":30q1supe' Alıntı:
merhabalar, belli bir proje çerçevesinde kaçak yapılmış binanın ruhsat işlemleri için yapının mevcut durumunun performans analizi istendi. binanın kat izni, bodrum zemin asma ve 13 normal kattan oluşuyor ve 4. normal kattan sonra belediyece inşaat durdurulunca vatandaş benden performans analizi istedi.
dördüncü kata kadar her kattan karot numuneleri alındı, donatılar tespit edildi ve baştan aşağı rölevesi çizildi.
idecad'te modellemeyi şu şekilde yaptım:
1- 4. kata kadar olan bütün katlar rölevesine göre çizildi. beton malzemesi, karot sonuçlarına göre kolon, kiriş,perde, döşemelere tanımlandı. cihaz ile tespit edilen donatılar da aynı şekilde elemanların betonarme sekmelerinde girildi ve 'sabitlendi'.
2- 4. kattan sonra da her bir kat yeni proje gibi girildi. 4. kattan sonra c30 beton kullanılacak şekilde aynı kolon-kirişleri üst katlarda da girdim sadece kesit olarak ama donatıya karışmadım. (donatı girme, sabitleme vs. yok)
4- Statik analizden sonra tüm yapı elemanlarının donatılarını kilitledim ve öyle performans analizine başladım.

1- acaba bu izlediğim yol doğru mudur?
2-
statik analizden sonra bodrum ve zemin katlarda hemen hemen bütün kolonlarda E hatası vardı ama performans analizi yapınca ne bir gevrek uyarısı ne de bir hata almadım. ne kadar sağlıklı, gözden kaçırdığım bir şey mi var acaba ?
3- kat kuvvetleri çok çok düşük geldi bana. bu normal midir ?

bu arada 2018 yönetmeliği performans analiz yöntemimin doğrusal olmayan yöntem olması gerektiğini söylüyor. bilgisayarımın ram sıkıntısından dolayı şimdilik en azından bir fikir edinebilme adına bu yöntemi seçtim.
proje linki
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Bu sıralama doğru mu acaba ? Benim de aklıma gelen yöntem budur.

Geri