Perde KAS Hatası

Merhabalar bir betonarme projem var. 2BK+1 ZK+1 NK tan oluşmaktadır. 1. BK'ta perde KAS hatası alıyorum, gideremiyorum. Yardımcı olabilir misiniz? Nerede hata yapıyorum acaba? Projeyi de ekleyemiyorum. Sıkıştırmama rağmen dosya çok büyük diyor

mertkaanari":385zt82y' Alıntı:
Merhabalar bir betonarme projem var. 2BK+1 ZK+1 NK tan oluşmaktadır. 1. BK'ta perde KAS hatası alıyorum, gideremiyorum. Yardımcı olabilir misiniz? Nerede hata yapıyorum acaba? Projeyi de ekleyemiyorum. Sıkıştırmama rağmen dosya çok büyük diyor

Projenizi cde formatında aşağıdaki web sayfasına yükleyip link verebilirsiniz.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

mertkaanari:303et3ac' Alıntı:
Perdelerdeki KAS(-)Kesme sorunu kesit yetersizliğinden veya yatay donatı(etriye) yetersizliğinden kaynaklanır. "T.D.Y 2007 madde 3.6.7., Denklem 3.18" Perde/Perde Grubu Kesme Güvenliği Raporunda detaylı bilgi verilmektedir.
-Ve>Vr ise yatay gövde donatı(etriye) yetersizliği söz konusudur. Daha büyük donatı çapları seçilerek sorun çözülebilir.
-Ve>0.85*Ac*Fcd ise; sınır değerler aşılıyor demektir. Perde eni/boyu büyütülebilir. (Perde boyutlarını özellikle perde uzunluğunu arttırmak perde rijitliğini dolayısıyla perdenin alacağı kesme kuvvetini de büyütecektir. Her zaman çözüm olmayabilir.),daha yüksek dayanımlı beton kullanılabilir,
perdeye gelen kesme kuvvetini azaltacak şekilde taşıyıcı sistemde düzenlemeler yapılabilir vb. (Sisteme yeni perdeler ilave edilebilir, diğer taşıyıcı elemanların boyutları artırılabilir vb.)
Bu konuyla ilgili aşağıdaki linki de inceleyebilirsiniz.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Sizin projenizde Perde Grubu Kesme güvenliği raporu incelendiğinde raporu incelendiğinde sorunun etriye yetersizliğinden kaynaklandığı görülüyor. Perde grubu betonarme diyaloğunda Ds sütunundaki işartleri kaldırın. Donatı seçimi diyaloğundan PErde etriyeleri için daha büyük etriye çaplarını seçip, analiz yapın. KAS sorunu çözülmektedir.

Not:
Bodrum katta P14-P15 bodrum perdelerini grup perde olarak TANIMLAMAYINIZ
Nihai analizde perde döşeme ve radye sonlu eleman genişliklerini küçülterek -örneğin 25 cm yaparak- analiz yapmanızı öneririz.

Geri