Kolon kiriş bölgesi kesme güvenliği sağlanmıyor

salihaesen.52:27iihmv7' Alıntı:
arkadaşlar merhabalar,
acil yardım gerekli projeyi inceler misiniz?
kolon kiriş bölgesi kesme güvenliği sağlayamadım lütfen yardım eder misiniz?
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
Merhaba,
Birleşim Kesme güvenliği sorunlarının çözümü için, sıkça sorulan sorulan dokümanında 9. maddeyi inceleyebilirsiniz.

Merhabalar, projemde kolon kiriş bölgesi kesme güvensizliği hatası alıyorum. Vmax değerini karşılamak için bj ve h değerlerini büyüttüm. hem kolon ebatları hem kiriş ebatlarını büyüttüm. Raporlar kısmında kolon kiriş bölgesi raporlarında tek tek bu hataları giderdim. Ancak en son olarak analiz yaptığımda tekrardan aynı hataları aldım. Vr ve Vmax değerleri değişiyor. Yüksek süneklik düzeyinde projemde sadece kolon kiriş kesme güvensizliği hatası var. Süneklik düzeyini değiştirip sınırlı yaptığım zaman hatalar ortadan kalkıyor. Deprem yönetmeliğinde bununla ilgili bir madde var mı? Projeyi o şekilde yapabilir miyim? Hatalarla ilgili başka çözüm önerileriniz var mı?

adarclk":31evd46z' Alıntı:
Merhabalar, projemde kolon kiriş bölgesi kesme güvensizliği hatası alıyorum. Vmax değerini karşılamak için bj ve h değerlerini büyüttüm. hem kolon ebatları hem kiriş ebatlarını büyüttüm. Raporlar kısmında kolon kiriş bölgesi raporlarında tek tek bu hataları giderdim. Ancak en son olarak analiz yaptığımda tekrardan aynı hataları aldım. Vr ve Vmax değerleri değişiyor. Yüksek süneklik düzeyinde projemde sadece kolon kiriş kesme güvensizliği hatası var. Süneklik düzeyini değiştirip sınırlı yaptığım zaman hatalar ortadan kalkıyor. Deprem yönetmeliğinde bununla ilgili bir madde var mı? Projeyi o şekilde yapabilir miyim? Hatalarla ilgili başka çözüm önerileriniz var mı?
Merhaba,
Projenizi yüklerseniz inceleriz.

adarclk:2j1ohzqw' Alıntı:
Tekrar merhaba,
Kolon betonarme diyaloğunda boyut değiştirdikten sonra sadece Betonarme butonunu tıklanarak sorunun çözülmesi yeterli değildir. Tekrar analiz yapmak gerekir ve bu durumda Ve değerleri değişebilir ve kolon kurtarmayabilir. Projeniz eklediğinizi haliyle analiz yapıldığında da bu hatalar raporda görünüyor.

Projenizde DTS=1 ve BYS=6. TBDY 2018'e sınırlı sünek veya karma sünek çözüm yapabilmeniz için Toplam Mdev>=0.75 koşulunun sağlanması gerekiyor.
Notlar:
P01-P02-p03 perdelerini perde grubu olarak tanımlamanız uygun olur.
Analiz ayarları/Yük güvenlik sekmesinde "TS500 yeniden dağılım maddesini uygula" satırının işaretlenmesi Birleşim kesme güvenliği sorunun çözümüne katkı sağlayabilir.
B sorunu olan kolonlarda sıkça sorulan dokümanı 9. madde belirtildiği gibi kolon yönlerinin değiştirilmesi ve bj değerini artırmak için kaçıklık verilmesi sorununun çözümüne katkı ve kolaylık sağlar.
İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• b_.png
    b_.png
    260.5 KB · Görüntüleme: 1,924
Geri