Radye Temel 0 adet ilave donatı

ganymede

Etkin Üye
Bitişik nizam, ampatmansız radye temelde, betonarme diyaloğunda ilave donatılar görünüyor ama adetleri 0 olarak görünüyor. Çizimde değil, sadece betonarme diyaloğunda. Bu bir sorun mudur?
Bu radye temeli programda atarken radye döşeme kenarında boşluk varmış gibi sorunlu bir şekilde atıyor. Ben de donatı akslarını silip manuel olarak attım. Böyle bir durumla karşılaşan var mı acaba?
Saygılar.

ganymede":pq0qsvnj' Alıntı:
Bitişik nizam, ampatmansız radye temelde, betonarme diyaloğunda ilave donatılar görünüyor ama adetleri 0 olarak görünüyor. Çizimde değil, sadece betonarme diyaloğunda. Bu bir sorun mudur?
Bu radye temeli programda atarken radye döşeme kenarında boşluk varmış gibi sorunlu bir şekilde atıyor. Ben de donatı akslarını silip manuel olarak attım. Böyle bir durumla karşılaşan var mı acaba?
Saygılar.
Merhaba
Proje dosyasını ekler misiniz?

Projenizde radye döşemeyi silip tekrar tanımlamak istediğimizde sınırların hatalı oluştuğunu fark ettik. Radye döşeme kenarlarını ekteki projede olduğu gibi tanımlarsanız ilavelerde adetler görünecektir. Ayrıca projenizde üst kot verilen perdelerinizden dolayı düşey süreklilik sorunu mevcut(geometri kontrolünde görebilirsiniz). Ekteki projede eleman kotları düzenlenerek bu sorun giderilmiştir.

Ekli dosyalar

• radye düzenlenmiş.cde
    1.7 MB · Görüntüleme: 188
Radye döşeme kenarını çok kez silip yeniden çizmeme rağmen aynı hatayı almıştım. Şuan yeniden denediğimde de aynı sonucu alıyorum.
Neye dikkat etmem gerektiğini maalesef anlamadım. Ama düzelttiğiniz için teşekkür ederim.

Bir de siz perdeleri kilitlemiş ve temel modunda görünmez hale getirmişsiniz. Geri nasıl tıklanır hale getirebilirim? Katman ayarlarına baktım, buradan müdahele edilmemiş. Başka bir yöntemi mi var acaba?

Subasman perdelerinizin düğüm noktaları ile kolon düğüm noktalarınızın bir birinden farklı olması, perde ve kolonlarınız arasında küçük kaçıklıklar olmasına sebep olmuş. Bu kaçıklıklardan dolayıda bazı elemanlarınız radye döşeme kenarlarının dışında kalıyor. Bu gibi durumlara dikkat ederseniz bu tip sorunlarla karşılaşmazsınız. Daha önce ekte gönderdiğim projede perdelerin mimari modda görünmemesi durumu bende oluşmuyor. Fakat çizim sırası ile alakalı olabilir. Temelinizi seçip üzerinde sağ tuşa basın. Açılan menüden çizim sırası ve arka plana gönderi tıkladığınızda bahsettiğiniz durum düzelebilir.

Ekli dosyalar

• kaçıklık.png
    kaçıklık.png
    302.4 KB · Görüntüleme: 7,053
Baya bir zoom yapınca farkettim. Görünmeme sorunu da söylediğiniz şekilde halloldu. Çok teşekkür ediyorum. Eksik olmayın.

Geri