Kolon kesme güvenliği sorunu ..

porjemde 5 adet kolonun ebatlarını etriye sıklıklarını ve donatı çaplarını değiştirmeme rağmen bu 5 kolonun kesme güvenliğini sağlayamadım sebebi nedir yardımcı olur musunuz ?

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Re: KESME GÜVENLİĞİ SORUNU ..

referansstatik":2538bafr' Alıntı:
porjemde 5 adet kolonun ebatlarını etriye sıklıklarını ve donatı çaplarını değiştirmeme rağmen bu 5 kolonun kesme güvenliğini sağlayamadım sebebi nedir yardımcı olur musunuz ?
Merhaba,
Kolonlara bağlanan düşük döşemelerin özelliklerinden Statik sekmesinde "Rijit diyafram oluşturma" seçeneğini işaretleyebilirsiniz. (veya düşük döşemelerin kotlarını -0.1 cm. gibi küçük bir değer giriniz.) Kolonlardaki Kesme güvenliği sorunu çözülecektir.
İyi çalışmalar

Levent Özpak":1d0uh6eu' Alıntı:
referansstatik":1d0uh6eu' Alıntı:
Merhaba,
Kolonlara bağlanan düşük döşemelerin özelliklerinden Statik sekmesinde "Rijit diyafram oluşturma" seçeneğini işaretleyebilirsiniz. (veya düşük döşemelerin kotlarını -0.1 cm. gibi küçük bir değer giriniz.) Kolonlardaki Kesme güvenliği sorunu çözülecektir.
İyi çalışmalar

merhaba levent abi teşekkür ederim dünde yardımcı oldun bana ama bu rijit oluşturmayı iptal etmenin mantığı yada diğer tercihin mantığı nedir ezbere gitmeden çözsem

referansstatik":ovuc6500' Alıntı:
merhaba levent abi teşekkür ederim dünde yardımcı oldun bana ama bu rijit oluşturmayı iptal etmenin mantığı yada diğer tercihin mantığı nedir ezbere gitmeden çözsem
Merhaba,
Projenizde v10.17 versiyonunda sonlu eleman meshleri oluşturma ile ilgili özel bir durum oluşuyor. Bu durum yakında yayınlanacak v10.18 versiyonunda düzeltilmiştir. Projenizde düşük döşemelerden dolayı kolonların kesme kuvvetinde artış söz konusu olduğu için "rijit diyafram oluşturma" seçeneğini kaldırmanızı veya döşeme kotunun -0.01 cm. gibi bir değer vermenizi önerdim. Normal durumlarda döşemelerin rijit diyafram oluşturma koşullarına müdahale edilmesi gerekmiyor.
İyi çalışmalar

Geri