Zf zeminler için yeni lamda değerinini bulma (Md.4.9.1.4)

burkis355

Yeni Üye
Selamlar konuyla ilgili bir kaç başlık veya soru gördüm, İdecad ailesi olarak bir pdf hazırlamışsınız ve bunu 400'ün üzerinde arkadaş indirmiş.Yalnız benim düşüncem pdf'nin yeteri kadar açıklayıcı olmadığıdır.Önerim idecad ailesinin ya da teknik olarak konuyu açıklayacak ve örnekleyecek tecrübedeki meslektaşlarımızın örnek bir çözüm yaparak yeni lamda değerini nasıl bulunacağını bizlere göstermesidir.Sıkıntım şu zf zeminlerde programda 0.66 lamda değeri sabit duruyor.Fakat yukarıdaki yönetmelik maddesinden de anlaşılacağı üzere bizim doğru ve yeni bir lamda hesaplamamız gerekiyor.Madde de DD-3 teki elastik spektral ivmenin ,DD-2 dekine oranı yeni lamda değerimizi verdiği yazıyor.Fakat dd_2 ve dd_3 teki elastik spektral ivmeler nasıl hesaplanıyor ya da raporlarda açıkça yazıyor mu bilmiyorum. Aslında nasıl bulacağımızın anlatımını yapmışsınız fakat bir kere de görsellerle desteklenmiş çözümlü bir örnek gösterebilirseniz çok faydalı olacağına inanıyorum. Konuyu bir kaç meslektaşımla konuştum bir çok kişi ne yaptığından pek emin değil.Herkes için çok faydalı olacağını düşünüyorum.Teşekkür ederim.

Re: Zf zeminler için yeni lamda değerinini bulma (Md.4.9.1.4

Merhaba;

Ekteki örnek pdf 'de lambda hesabı örneği yapılmıştır. Bu örnek ZF tipi için değildir. Ancak hesaplama aynı şekilde yapılır. Elinizde zemin etüd raporundan gelen DD-2 ve DD-3 için gerekli parametreler olmalıdır.

Ekli dosyalar

• Göreli+Kat+Ötelemesi+Lamda+Değerleri+Hesabı+Örneği.pdf
    244.1 KB · Görüntüleme: 264
Geri