Zımbalama sorununu aşmak için neler yapabilirim

salihaesen.52:1qu0ddq5' Alıntı:
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

zımbalama sorununu aşmak için neler yapabilirim?
bir de zımbalama sorunu neden olur yardımcı olur musunuz?

teşekkür ederim iyi çalışmalar

Merhaba,

Zımbalama sorunu, TBDY 2018 e göre hesaplanan Tasarıma esas zımbalama gerilmelerinin Beton tasarım çekme dayanımını aşmasından kaynaklanır. Ver 10.20 sürümünde 2018 Deprem Yönetmeliği kapsamında zımbalama kontrolleri, zımbalama donatı hesapları ve raporları yapıldı.

Radye temelde zımbalama sorunu aşmak için;
Radye döşeme kalınlığı attırılabilir.
Zımbalama sorunu dış kolonlarda ise ve ampatman yoksa ampatman yapılabilir.
Beton sınıfı arttırılabilir.
Kolon/perde boyutu attırılabilir.
Kolon-Perde Özellikleri/Zımbalama donatıları sekmesinde Zımbalama donatısı kullanılabilir... (Seçilen zımbalama donatısının çizimleri otomatik yapılmamaktadır. Radye zımbalama raporunu inceleyerek ve 2 boyut olanaklarını kullanarak sizin yapmanız gerekir)

Dostum kolona sağ tıklayıp özelliklere girip zımbalama donatısına tıklayıp yapabilirsin. Orda bir kaç donatılandırma seçeneği var sana uygun olanı yapabilirsin.

yunussacikk":1mgrpt7x' Alıntı:
programda zımbalama donatısı kullanmayı gösterirmisiniz
Zımbalama donatısı kullanmak istediğiniz kolon veya perdenin özelliklerine giriniz. Zımbalama donatıları sekmesinde kullanmak istediğiniz zımbalama donatı tipini seçiniz.

Radye zımbalama kontrolü raporunda kullandığınız zımbalama donatısına ait bilgiler verilecektir. Bu bilgilere göre Zımbalama donatısı çizimlerini iki boyut çizim olanaklarını kullanarak düzenleyebilirsiniz.

Zımbalama donatısının çizimlerde gösterimi ile ilgili TBDY Bina Deprem Yönetmeliği Eğitim El Kitabı 3 örneği inceleyebilirsiniz(BA-3-36)

Ekli dosyalar

• zımbalama.png
    zımbalama.png
    57.4 KB · Görüntüleme: 3,472
  • rapor.png
    rapor.png
    16 KB · Görüntüleme: 3,446
Zımbalama donatısı kullanmak istediğiniz kolon veya perdenin özelliklerine giriniz. Zımbalama donatıları sekmesinde kullanmak istediğiniz zımbalama donatı tipini seçiniz.

Radye zımbalama kontrolü raporunda kullandığınız zımbalama donatısına ait bilgiler verilecektir. Bu bilgilere göre Zımbalama donatısı çizimlerini iki boyut çizim olanaklarını kullanarak düzenleyebilirsiniz.

Zımbalama donatısının çizimlerde gösterimi ile ilgili TBDY Bina Deprem Yönetmeliği Eğitim El Kitabı 3 örneği inceleyebilirsiniz(BA-3-36)
Demiş olduğunuzu yapıyorum kendi projemde lakin hesap raporunun ilk sayfasında hala zımbalama hatası yazıyor
Ama raporun devamında zımbalama donatı tahkikinin yapıldığı yerde hesap kurtarıyor. Raporun bu ilk sayfasındaki hatayı kaldıramıyormuyuz?

başka nasıl ulaştırabilirim size?

-Dosya yükleme işleminde "Yüklemeye çalıştığınız dosya çok büyük" mesajı ile karşılaşıyorsanız,

-ideCAD proje dosyasını
vb. bir upload sitesine yükleyip, dosyasının indirme linkini mesaja ekleyebilirsiniz.

Alternatif olarak;
Sorunuzu 10 versiyonu lisanslı kullanıcılarımız için oluşturduğumuz Teknik Destek Portalı üzerinden sorup, ideCAD proje dosyasını ekleyebilirsiniz.

Demiş olduğunuzu yapıyorum kendi projemde lakin hesap raporunun ilk sayfasında hala zımbalama hatası yazıyor
Ama raporun devamında zımbalama donatı tahkikinin yapıldığı yerde hesap kurtarıyor. Raporun bu ilk sayfasındaki hatayı kaldıramıyormuyuz?

Eklediğiniz projede S14 kolonunun özelliklerinden "Her zaman üst uçta zımbalama kontrolü yap" seçeneği işaretlenmiş. Kat tavanında zımbalama kontrolü yapıldığı için zımbalama hatası alıyorsunuz. Kolona kirişler bağlanıyor. Bu nedenle üst uçta zımbalama kontrolü yapılmasına gerek yok. Seçeneğin işaretini kaldırıp, analiz yapın. Zımbalama hatası vermeyecek.

1627649806293.png

Çok teşekkür ederim.
Konuyu kapatırken bununla ilgili yorumunuzu merak ediyorum Levent Bey. Daha evvelden zımbalama sadece kalınlık ile kurtarılabilir diyor ve zımbalama donatısı ile kurtaramıyorduk. Hatta sta4cad ile temel çözüp gerisini yani üst yapıyı ide ile çözenler oluyordu. Tdby 2018 öncesi buna yönetmelik müsade etmiyordu şimdi değişti mi?

Çok teşekkür ederim.
Konuyu kapatırken bununla ilgili yorumunuzu merak ediyorum Levent Bey. Daha evvelden zımbalama sadece kalınlık ile kurtarılabilir diyor ve zımbalama donatısı ile kurtaramıyorduk.
Programda TBDY 2018' e göre zımbalama kontrolü ve zımbalama donatısı seçebilme olanağı V10.20 sürümü ile birlikte eklendi. Daha önceki sürümlerde zımbalama donatısı olanağı yoktu. Zımbalama Kontrolü de TS 500 belirtilen eksenel yükleme durumuna göre yapılıyordu.

Tbdy 2018’e göre zımbalama kontrolü

hocalarım merhaba iyi akşamlar. özellikle zımbalama sorununu bir türlü gideremedim projede. mimari üçgen bir arazi üzerine olduğundan değişikliğe izin vermiyor. bir bakabilir misiniz gerçekten ne yapacağımı bilemedim.

Ekli dosyalar

• sss.cde
    4.4 MB · Görüntüleme: 17
hocalarım merhaba iyi akşamlar. özellikle zımbalama sorununu bir türlü gideremedim projede. mimari üçgen bir arazi üzerine olduğundan değişikliğe izin vermiyor. bir bakabilir misiniz gerçekten ne yapacağımı bilemedim.
paylaşmış olduğum örneği incelerseniz zımbalama etkisinin nelere bağlı olduğunu hesabın neye göre yapıldığını daha iyi anlayabilirsiniz. bu doğrultuda çözümler üretebilirsiniz.

çözüm önerileri olarak;
1- temel kalınlığı artırmak
2- ampatman yapmak (bunun mümkün olmadığını söylüyorsunuz)
3- elemana zımbalama donatısı tanımlamak (eleman özelliklerinden ayarlayabilirsiniz)
4- elemana gelen yükleri azaltmak
seçeneklerini deneyebilirsiniz.

Projenizde çok kısıtlamalar var.
bana göre gereken yerleri düzelttim.
size yeterli gelirse kullanırsınız.
(hesap yaptırın radye ilave donatısı aralıklarını azaltın, perde betonarme sonuçlarını ekrana alın betonarme hesabı yaptırın)

Ekli dosyalar

• SSS--.cde
    1.5 MB · Görüntüleme: 22
Projenizde çok kısıtlamalar var.
bana göre gereken yerleri düzelttim.
size yeterli gelirse kullanırsınız.
(hesap yaptırın radye ilave donatısı aralıklarını azaltın, perde betonarme sonuçlarını ekrana alın betonarme hesabı yaptırın)
diğer proje ile düzeltme yaptığınız projeyi inceledim fakat bir şey sormak istiyorum. zemin katta yaptığınız 40 cmlik perdelerin amacı nedir?

Geri