ZF zemin ve tasarım

damlaozgur

Etkin Üye
Merhaba, Elimde ZF zemin olan bir bina projesi var. Forumdaki bilgiler ışığında bütün hesaplamalarımı yaptım. Ama bir türlü sistem rijitliğini sağlayamıyorum. Mutlaka gözümden kaçan birşeyler var. Görüş ve önerilerinizi benimle paylaşırsanız çok memnun olurum. İlk kez karşılaştığım bir zemin türü olduğu için hiçbir konuda risk alıp yanlış yapmak istemiyorum. Şimdiden çok teşekkür ederim.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Re: ZF ZEMİN VE TASARIM

Merhaba,
Spektrum fonksiyonunun tanımında bir sorun göremedim. Projenizde X yönünde göreli öteleme sorunu oluşuyor. Taşıyıcı elemanların rijitlikleri hep y yönünde tanımlanmış. X yönünde rijitliğin artırılması gerektiği görülüyor. (Projenizde Zemin sınıfı ZE olması durumunda da göreli kat öteleme sorunu oluşuyor)
Not:
Yerinde inşaa etmek koşulu ile TBDY Madde 4.9.1.3b'ye göre analiz seçeneğini değerlendirebilirsiniz. (Duvar ve cephe elemanlarının yapıya esnek derzler ile bağlanması veya duvarlar çerçeveden bağımsız) Bu seçenek göreli kat öteleme üst sınırını 2 kat büyütmektedir.
İyi çalışmalar

Re: ZF ZEMİN VE TASARIM

Keşke yerinde uygulayabileceklerine emin olup değerlendirebilsek ama maalesef daha yeni yeni düzgün etriye kıvrımını yaptırtabiliyoruz ustalara :) x yönüyle alakalı tasarım değişikliğine gitsem çok daha sağlıklı olur. Çok teşekkür ederim değerli yorumlarınız için

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
ülen_kızıl_prj..cde.html

Projemde sona geldim fakat bir türlü köşe kolondaki göreli öteleme sorununu çözemiyorum. Öneriniz veya dikkat etmem gereken bir nokta varsa paylaşırsanız sevinirim.

çok teşekkür ederim Ünver Bey ilginize alakanıza, ben de perdeli bir sistem deneyerek farklı bir kalıp planı daha oluşturdum. bununla beraber müteahhite alternatif iki kalıp planı sunacağım. çok teşekkür ediyorum tekrar değerli emeğiniz için.

Geri