Dinamik analizde mod sayısı yetersiz hatası

samet1:1341q6i0' Alıntı:
merhaba
Dinamik analizde mod sayısı yetersiz hatası alıyorum nasıl düzeltebilirim?
Projenizde veri girişi hatası var. Normal katlarda 3.4.5,6 akslarında tanımlanan perdeler zemin katta tanımlanmamış.

Merhabalar;
Projemde mod sayısı yetesizliği almaktayım. Düzeltilmesi konusunda yardımlarınızı bekliyorum. Ayrıca proje içinde varsa arkadaşların görüşlerini almak isterim. Teşekkürler.

Merhaba
hkaragoz:wfzfadco' Alıntı:
Projemde mod sayısı yetesizliği almaktayım. Düzeltilmesi konusunda yardımlarınızı bekliyorum. Ayrıca proje içinde varsa arkadaşların görüşlerini almak isterim.
Aşağıdaki gibi Modal Analiz sayılarını 100 yaparsanız mod sayısı yetersizlik hatası vermiyor.

Ünver ÖZCAN

Ekli dosyalar

• MODAL ANALIZ SAYISI.png
    MODAL ANALIZ SAYISI.png
    20.5 KB · Görüntüleme: 948
hkaragoz:3m903wmb' Alıntı:
Merhabalar;
Projemde mod sayısı yetesizliği almaktayım. Düzeltilmesi konusunda yardımlarınızı bekliyorum. Ayrıca proje içinde varsa arkadaşların görüşlerini almak isterim. Teşekkürler.

Merhaba,
Projede mod sayısı yetersizliği bodrum katta mevcut. Dinamik analiz raporlarında 'Titreşim modu sayısı yeterlik kontrolü' raporunu inceleyerek bunu görebilirsiniz. Yapı ağacından Modal BE1 ve Modal B' modal durumlarının hedeflenen mod sayılarını her iki yönde yeterli olacak seviyeye kadar arttırınız.

Proje ile ilgili bazı notlar:
-Perdelere rijit doğrultuda bağlanan sürekli temelleri perde uç düğüm noktasından diğer uç düğüm noktasında bağlanacak ve perde altında kalacak şekilde tanımlanmalı.
-Bazı döşemelerinizde perdeler ile birleştiği noktalarda problemler mevcut. Bu döşemeleri silerek boş olan bölgelerde de döşeme alanı olacak şekilde tanımlama yapınız.

-Son kattaki kirişlerde 'Düşey deprem etkileri için tasarım spektrumunu kullan' seçeneği işaretlenmiş. Projede bu seçeneğin işaretlenemesine gerek yok. Konu ile alakalı TBDY 2018 Madde 3.6.2.4 ve Madde 4.4.3'ü inceleyebilirsiniz.
-Projede kaset döşemelerde ki diş aralıkları TS500'de belirtilen sınırların üzerinde görünüyor. Konu ile ilgili aşağıda yer alan linkleri inceleyebilirsiniz.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
İyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

• Mod sayısı.png
    Mod sayısı.png
    43 KB · Görüntüleme: 809
  • Hatalı döşeme alanı.png
    Hatalı döşeme alanı.png
    10.2 KB · Görüntüleme: 805
Mod sayısı yetersiz hatasının nedeni subasman seviyesini ayrı bir rijit kat olarak açmanız ve bu katta hiç döşeme olmaması.
Subasman seviyesini ayrı bir rijit kat olarak tanımlamak istiyorsanız, subasman döşemelerinin tamamını modele giriniz. Döşeme donatısı olarak isterseniz hasır seçilebilir.
Eğer subasman seviyesinde döşeme tanımlamayacaksanız. subasman perdelerini kat içinde tanımlamanız uygun olur. Yardım sayfasında anlatılan şekilde modelleme yapılabilir.
subasman seviyesinin ayrı bir kat olarak tanımlandığı modelde kolonlarda, subasman perdelerinin üst kotunda oluşacak eğilme momenti ve kesme kuvvetlerinin dikkate alınarak betonarme donatı tasarımı yapılır. bu model kontrol amaçlı kullanılmalıdır

Projenizde tanımladığınız tüm modal analiz durumlarını siliniz.Tekrar analiz yaptığınızda modal analiz durumları otomatik olarak oluşturulacaktır.
1683112274536.png

Mod sayısı yetersiz hatası alıyorum mod sayısını yükseltmeme rağmen hata alıyorum yardımcı olurmusunuz ?

Ekli dosyalar

• PROJE.cde
    3 MB · Görüntüleme: 3
Merdiven mesnetlemeleriniz hatalı. Bu sebeple abuk subuk modlar çıkıyor.
1701159681928.png
Önce onları düzeltmeniz gerekir.
Analizden sonra mutlaka 3 boyutta deformasyonları ve sistemin davranışını bir inceleyin...

Geri