Merhaba;

Merdiven tanımınız da ve hesap akslarının oluşturulmasında bir sorun oluşmuş, merdivenleriniz statik projeye uygun olarak düzenlendi ve analiz yapılabiliyor.
Model V10.20 olarak ektedir.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Saygılarımla.

2m proje' Alıntı:
Merhaba;

Merdiven tanımınız da ve hesap akslarının oluşturulmasında bir sorun oluşmuş, merdivenleriniz statik projeye uygun olarak düzenlendi ve analiz yapılabiliyor.

Saygılarımla.[/quote
Teşekkür ettim. Ancak neden oluşmuş bu sorun kaç kez denedim. Video da izledim.
Nerede yanlış yaptığımı çözemedim

2m proje":3mws4q6o' Alıntı:
Merhaba;

Saygılarımla.

Bi de modelleme için ne düşünüyorsunuz acaba ? Saplama kirişler için

sonsamuray":nfp65zee' Alıntı:
Yapıyı merdiven ile çözünce sorun veriyor. Videoları da izledim ama sorunu çözemedim.

Yardımcı olursanız sevinirim . İyi çalışmalar

Projenizde merdiven kolları ara sahanlığa bağlanmıyor.

Ayrıca merdiven mesnetleri hatalı tanımlanış. yapı ile birlikte çözüm için mesnetlenme koşulları belirlenirken, merdiven kenarı hangi elemana mesnetleniyorsa sadece o elemana bağlı olduğu belirlenmeli, diğer taşıyıcı elemanlar boş bırakılmalıdır. Merdivenin kenarlarının döşemeye bağlanabilme için yarı rijit diyafram yöntemine göre çözüm yapılmalıdır.
Merdivenin oluşturulduğu rotalar ve örnek merdiven ektedir.

İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• merdiven.png
    merdiven.png
    33.1 KB · Görüntüleme: 1,042
  • örnek_merdiven.cde
    68.9 KB · Görüntüleme: 64
Merdiven çizimi yaparken son alanda tek basamak olması lazım,alanlardan basamak sayısını 1 yapınca merdiven kayıyor yardımcı olur musunuz?Hazır merdiven düzenlerken de aynı problem oluşuyor

hhaticeakca":1zywu2ax' Alıntı:
Merdiven çizimi yaparken son alanda tek basamak olması lazım,alanlardan basamak sayısını 1 yapınca merdiven kayıyor yardımcı olur musunuz?Hazır merdiven düzenlerken de aynı problem oluşuyor
Merdiveni örnekteki gibi oluşturabilirsiniz. Örnek son alan sahanlık olarak tanımlandı. Merdiven özelliklerinde Alanlar sekmesinde ALAN2 için "Son basamak üst kot seviyesinde" satırın işareti kaldırıldı.

Ekli dosyalar

• m1.png
    m1.png
    21.1 KB · Görüntüleme: 921
  • örnek_m1.cde
    409.5 KB · Görüntüleme: 48
Eski versiyonda kaydedip tekrar gönderebilir misiniz güncel versiyon da çizim yapmadım,birde hesap akslarını hangi şekilde atabilirim acaba? yapılan her alan için x ve y yönünde mi atmalıyım ?

hhaticeakca":28f5yk1a' Alıntı:
Eski versiyonda kaydedip tekrar gönderebilir misiniz güncel versiyon da çizim yapmadım,birde hesap akslarını hangi şekilde atabilirim acaba? yapılan her alan için x ve y yönünde mi atmalıyım ?
Merdivenin Ver 10.14 sürümünde açılabilir hali ektedir. Merdiven donatı aksları her kol ve sahanlıkta ayrı tanımlanmalıdır. Merdiven kolunda dağıtma yönünde donatı aksı tanımlanmasına gerek yoktur.
Not: Düz kollu olmayan merdivenlerde çizimlerin 2 boyut çizim olanakları ile düzenlemesi gerekir.

Ekli dosyalar

• örnek_merdiven.ide10
    277.8 KB · Görüntüleme: 47
Geri