Göreli Kat Ötelemesi

ozgurkuzey

Yeni Üye
Projemde göreli Kat ötelemesinden kaynaklı problem yaşamaktayım.

Projede perde kullanımını maksimum seviyede kullanmış bulunmaktayım.

Yapı 4 taraftan çıkması olduğu için bina çevresinde paralel perde koyma şansım yoktu, Tüm perdeleri mümkün olduğunca eşit dağıtmaya çalıştım.
Proje Tek bodrum üzerine 2 ayrı kule şeklinde binalardan oluşuyor. Zemin ZE sınıfı olup yapı sahibi ve müteahhit firma kesinlikle beraber çözülmesini istiyor projenin, Dilatasyon derzi istemediklerini belirttiler.

indirme linki:
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Yardımcı olursanız sevinirim.

Merhaba
Zemin sınıfını ZE olarak girmişsiniz, qt=47.58 t/m2 değeri bu zemin sınıfına göre yüksek kontrol ediniz.

Ünver ÖZCAN

unver":2p36evgi' Alıntı:
Merhaba
Zemin sınıfını ZE olarak girmişsiniz, qt=47.58 t/m2 değeri bu zemin sınıfına göre yüksek kontrol ediniz.

Ünver ÖZCAN

İlk öncelikle ilginiz için teşekkür ederim.

Taşıma gücü, yatak katsayısı ve zemin sınıfı gibi değerler zemin etüt firması tarafından tarafıma iletilmiş olup geoteknik raporda zemin etüt firmasının bünyesinde hazırlanmıştır.

Bu değerler eşliğinde çözüm yapmam gerekiyor.

Zemin ZD olsaydı göreli kat ötelemesi problemiyle karşılaşmayacaktım.

ozgurkuzey":vkza118y' Alıntı:
Projemde göreli Kat ötelemesinden kaynaklı problem yaşamaktayım.

Projede perde kullanımını maksimum seviyede kullanmış bulunmaktayım.

Yapı 4 taraftan çıkması olduğu için bina çevresinde paralel perde koyma şansım yoktu, Tüm perdeleri mümkün olduğunca eşit dağıtmaya çalıştım.
Proje Tek bodrum üzerine 2 ayrı kule şeklinde binalardan oluşuyor. Zemin ZE sınıfı olup yapı sahibi ve müteahhit firma kesinlikle beraber çözülmesini istiyor projenin, Dilatasyon derzi istemediklerini belirttiler.

indirme linki:

Yardımcı olursanız sevinirim.

Nerdeyse tıpatıp bir proje çizmiştim. Özellikle Y yönü çok sıkıntılı idi. En köşe kolonlar ile Y doğrultusundaki perdenin arasına küçük bir kolon ekledim 30x50. Her köşeye birer tane olmak üzere 4 tane koyarak çözmüştüm. Taşıyıcı eleman eklemek çözüm olabilir.

Geri