Performans analizi depremsiz yükleme

aykt46

Üye
performans analizi öncesi donatısı bilmedğimiz elemanlar için depremsiz yükleme yapmak istiyorum. Sd1 ve Sds değerlerini sıfır almam mı gerekiyor? Yoksa tüm deprem etkilerini elle sıfır yapmam mı gerekiyor ?

Merhaba,
Analiz ayarlarında TBDY 2007' yi seçip, Bina Önem Katsayısını sıfır girerek analiz yaparsanız sadece düşey yüklemelerden oluşan yükleme kombinasyonlarına göre kesit hesabı yapmış olursunuz.
İyi çalışmalar

çok teşekkür ederim Levent Bey ama o şekilde yaptığımda bilemediğim kiriş donatıları ve kolon donatılarını eldeki verilere göre fazla çıkıyor acaba bir yanlışlık mı yapıyorum diye sordum.

Merhaba
aykt46":2exmfxxk' Alıntı:
çok teşekkür ederim Levent Bey ama o şekilde yaptığımda bilemediğim kiriş donatıları ve kolon donatılarını eldeki verilere göre fazla çıkıyor acaba bir yanlışlık mı yapıyorum diye sordum.
Fazla veya eksik çıkması normal.
Yerinde ne yapıldığı belli olmaz.
Mevcut durum tespiti yapmak lazım.
Eldeki veri dediğiniz yerindeki mevcut durum tespiti ise bu verileri girip kolon, perde ve kirişlerde (DS) donatı sabitleme yaptıktan sonra performans hesabı yaptırmalısınız.

Ünver ÖZCAN

Eldeki mevcut kolon, kiriş ve perde donatılarımı giriyorum. Donatı sabitleme de yapıyorum. Dediğiniz durumu ben de düşündüm kararsız kaldım ama sizden de duyunca emin oldum şimdi çok teşekkür ederim Ünver Bey.

Geri