Yeni yönetmelikte kiriş enkesit koşullarında ln/12 ve ln/15

vforvendett4

Etkin Üye
Merhaba
Yeni yönetmelikte kiriş enkesit koşullarında ln/12 ve ln/15 gibi tablo değerlerini göremedim.
Belediye ln/12 üzerinden kiriş derinliğini artırmamı istiyor ancak idecad tasarımında bu konuda herhangi bir uyarı almadım.

Re: Kiriş açıklık

vforvendett4":3ktp0uvz' Alıntı:
Merhaba
Yeni yönetmelikte kiriş enkesit koşullarında ln/12 ve ln/15 gibi tablo değerlerini göremedim. Belediye ln/12 üzerinden kiriş derinliğini artırmamı istiyor ancak idecad tasarımında bu konuda herhangi bir uyarı almadım.
Merhaba,
Bahsettiğiniz kiriş enkesit koşulları "BÖLÜM 17- DÜZENLİ YERİNDE DÖKME BETONARME BİNALAR İÇİN BASİTLEŞTİRİLMİŞ TASARIM KURALLARI" nda tanımlanan basitleştirilmiş hesap (yapısal çözümleme) yapılması durumunda uyulması gerektiği belirtilmektedir.
Programda Bölüm 4' te belirtilen hesap ilkelerine göre çözümleme yapılmaktadır. Bu nedenle Bölüm 17' de belirtilen enkesit koşulları kontrol edilmez, edilmesine gerek yoktur.

Re: Kiriş açıklık

Bahsettiğiniz değerler ts500 de sehim hesabı yapılmasına gerek olup olmamasının kontrolü ile ilgilidir.Kiriş açıklığı bu değerleri geçiyorsa sehim hesabı programda otomatik olarak yapılmaktadır.

Ekli dosyalar

• ts500.jpg
    ts500.jpg
    38.9 KB · Görüntüleme: 495
Geri