Konsol Döşeme betonarme hesap aksı tipi nasıl seçilir

vforvendett4

Etkin Üye
Merhaba biliyorsunuz Programda bir ucu açık bütün döşemeler konsol döşeme olarak algılanıyor ilk etapta. Merak ettiğim aşağıdaki döşeme tiplerinden hangisinin hesap aksı konsol döşeme olarak alınabilir ? Bunların hesap akslarını hangi seçeneğe editlemek gerekir?

Ekli dosyalar

• 1.PNG
    1.PNG
    68.2 KB · Görüntüleme: 1,071
  • 2.PNG
    2.PNG
    15.8 KB · Görüntüleme: 1,064
  • 3.PNG
    3.PNG
    16.7 KB · Görüntüleme: 1,062
vforvendett4:3kg5qbvm' Alıntı:
Merhaba biliyorsunuz Programda bir ucu açık bütün döşemeler konsol olarak algılanıyor ilk etapta. Merak ettiğim aşağıdaki döşeme tiplerinden hangisinin hesap aksı konsol olarak alınabilir ? Bunların hesap akslarını hangi seçeneğe editlemek gerekir?
Merhaba,
Donatı aksının tipi döşeme analiz sonuçlarını etkilemez.
Döşemenin donatı tipi döşeme analiz sonuçlarını incelenerek belirlenebilir. Ekteki resimde D01 döşemesinin M11(1 nolu donatı aksı ) momentlerini inceleyelim. Döşemenin sol kenarında pozitif momentler oluşuyor. Bu momentleri karşılamak için alt donatıya ihtiyaç var. Mesnete yakın bölgelerinde negatif momentleri karşılamak için de üst donatı ihtiyacı var.
Dolayısıyla donatı aksının donatı tipi üstte+altta düz donatı olarak düzenlenebilir.

Ekli dosyalar

• d_m.png
    d_m.png
    124.1 KB · Görüntüleme: 1,047
Merhaba,
Döşenin donatı tipi döşeme analiz sonuçlarını incelenerek belirlenebilir. Ekteki resimde D01 döşemesinin M11(1 nolu donatı aksı ) momentlerini inceleyelim. Döşemenin sol kenarında pozitif momentler oluşuyor. Bu momentleri karşılamak için alt donatıya ihtiyaç var. Mesnete yakın bölgelerinde negatif momentleri karşılamak için de üst donatı ihtiyacı var.
Dolayısıyla donatı aksının donatı tipi üstte+altta düz donatı olarak düzenlenebilir.
programda eğer mesnet sistemini altta düz+üst düz yaparsak l/12 yi uygulamıyor ve buda büyük çıkmalar yapmaya izin veriyor (yani 12 cm kalınlık 200 cm uzunluk) bu doğru bir yaklaşım mı oluyor yada farkı nedir kiriş çıkınca mı değiştirilebiliyor o kısmı anlayamadım

Merhaba,
Döşenin donatı tipi döşeme analiz sonuçlarını incelenerek belirlenebilir. Ekteki resimde D01 döşemesinin M11(1 nolu donatı aksı ) momentlerini inceleyelim. Döşemenin sol kenarında pozitif momentler oluşuyor. Bu momentleri karşılamak için alt donatıya ihtiyaç var. Mesnete yakın bölgelerinde negatif momentleri karşılamak için de üst donatı ihtiyacı var.
levent bey bu konuyu tam anlayamadım programda binadan dışarı çıkan döşemeleri konsol kabul etmemeye izin verme durumu olmuyor mu demek istediğim yani dışarıda olan çıkmaların hangileri konsol donatısı olacak kalınlık konrolünde l/12 ye girecek

levent bey bu konuyu tam anlayamadım programda binadan dışarı çıkan döşemeleri konsol kabul etmemeye izin verme durumu olmuyor mu demek istediğim yani dışarıda olan çıkmaların hangileri konsol donatısı olacak kalınlık konrolünde l/12 ye girecek
Analiz sonuçları incelendiğinde döşemenin konsol olarak çalışmadığı düşünülüyorsa, TS500' de konsol döşemeler için verilen kalınlık kriterlerine uyulmayabilir. Bu kontrol kullanıcı denetimindedir.

Analiz sonuçları incelendiğinde döşemenin konsol olarak çalışmadığı düşünülüyorsa, TS500' de konsol döşemeler için verilen kalınlık kriterlerine uyulmayabilir. Bu kontrol kullanıcı denetimindedir.
Çalışmadığını düşünmekten kastınız nasıl örnek verebilirseniz çok yardımcı olursunuz şimdiden çok teşekkür ederim.

Çalışmadığını düşünmekten kastınız nasıl örnek verebilirseniz çok yardımcı olursunuz şimdiden çok teşekkür ederim.
yukarıdaki mesajımda genel bir örnek vermiştim.
Merhaba,

yukarıdaki mesajımda genel bir örnek vermiştim.
Levent bey çok özür diliyorum sürekli soru soruyorum fakat bu konuyu anlayamadım yukarıda yazdığınız okudum ts500 e de baktım baya bir süredir internette araştırma yapıyorum yazıların arasında bu konuya en çok değinen sizin yazınızdı ve bir yerde daha üç tarafta kiriş varsa konsol olmayacağı hakkında bir yazı okudum. Belki bu konu hakkında ben eksik araştırma yapmışımdır bilemiyorum ama affınıza sığınarak bir soru daha sormak istiyorum. Asıl aklıma takılan aslında aşağıda eklediğim 4 farklı döşemede hangisinde l/12 uygulanacak hangisinde uygulanmayacak neden , bunlardan hangisi konsol döşeme hangileri değil neye göre bu ayrımı yaptık , çift yönde donatı atınca donatıların en az iki tarafta mesnetlenmesi gerekmiyor mu; yardımcı olursanız çok sevinirim inanın bu ayrımı yapmadan çok proje çözen vardır en azından herkese yol gösterecek bir yardımcı yazı olsun sayenizde şimdiden teşekkür ediyorum. İyi çalışmalar dilerim.

Ekli dosyalar

• Screenshot_3.png
    Screenshot_3.png
    257.9 KB · Görüntüleme: 237
  • 4 tip döşeme.cde
    92.9 KB · Görüntüleme: 22
Levent bey çok özür diliyorum sürekli soru soruyorum fakat bu konuyu anlayamadım yukarıda yazdığınız okudum ts500 e de baktım baya bir süredir internette araştırma yapıyorum yazıların arasında bu konuya en çok değinen sizin yazınızdı ve bir yerde daha üç tarafta kiriş varsa konsol olmayacağı hakkında bir yazı okudum. Belki bu konu hakkında ben eksik araştırma yapmışımdır bilemiyorum ama affınıza sığınarak bir soru daha sormak istiyorum. Asıl aklıma takılan aslında aşağıda eklediğim 4 farklı döşemede hangisinde l/12 uygulanacak hangisinde uygulanmayacak neden , bunlardan hangisi konsol döşeme hangileri değil neye göre bu ayrımı yaptık , çift yönde donatı atınca donatıların en az iki tarafta mesnetlenmesi gerekmiyor mu; yardımcı olursanız çok sevinirim inanın bu ayrımı yapmadan çok proje çözen vardır en azından herkese yol gösterecek bir yardımcı yazı olsun sayenizde şimdiden teşekkür ediyorum. İyi çalışmalar dilerim.
Sol üst ve sağ alt konsol kabul edilebilir. Diğerleri konsol çalışmayacaktır. Analizden sonra döşemenin şekil değiştirme grafiklerini incelerseniz daha rahat anlaşılacaktır.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Yukarıda paylaştığım linkte Ahmet Topçu hocanın Betonarme_2 ders notları var. Döşemeler konusunu incelerseniz sorularınızın yanıtlarına ulaşabilirsiniz.

Geri