Burulma Tespiti

Merhaba. Projemizde karşılaştığımız bir durum hakkında fikirlerinizi almak istiyorum.

1-) Y yönünde perde içermeyen model ile perde içeren modeli, 3B çerçevede Modal E1 modunda iken oynat dediğimde perdeli olan modelin burulduğunu, perdesiz olanın ise normal salınım yaptığını görüyorum. Perde Y yönüne göre binayı tam ortalamıyor. Modal E1, E2, E3, E4, BE1, BE2, BE3 ve BE4 seçenekleri de var. Bu seçenekler arasındaki fark nedir, ilk burulma olup olmadığını hangisinden anlamamız gerekir?

Modelleri inceleme şansı olanların iki model arasından hangisini uygulamamız gerektiği konusunda da fikirlerini söylemelerini rica ederim.

2-) Ayrıca Bodrum katta iki perdeye rijit yönden bağlanan kısa açıklıklı kirişte (N) hatası alıyorum. Rijitlik azaltması, serbestlik tanımlama vs işe yaramadı. Çözümle ilgili önerilerinizi bilmek isterim.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Perdeli modelinizin ilk modu burulma çıkmış perdesiz olanın ise ilk modu burulma değil ama ikinci mod burulma.
Dinamik analizde tek tek modların bir anlamı olmakla beraber asıl önemli olan birleşitirlmiş olan response değerleridir. Zaten bu birleştirmede burulma modunun yüksek periyodundan ve katkı payından ötürü çıkan değerler yapıyı cezalandırır.

Sizin yapınızda perde varsa gireceksiniz perdeleri doğal olarak. Ayrıca bu tip neredeyse her katında üç ayrı kat (Yapı) varmış gibi olan yapıları dağınık kütlelerle yarı rijit çÖzmeniz gerekir. Böylece plan düzensizliklerini de incelemiş olursunuz.

Modal E1, E2, E3, E4, BE1, BE2, BE3 ve BE4 seçenekleri de var. Bu seçenekler arasındaki fark nedir,
Bunlar seçenek değildir, Tüm bu dinamik hesaplar hepsi bir arada yapılır ve zarfı kullanılır. Bu deprem yönetmeliğinin bir şartıdır.

ilk burulma olup olmadığını hangisinden anlamamız gerekir?
Eğer yapıda ilk mod burulmaysa Bu modu kaydırılmış kütleler ile yapılan (E1 E2 E3 E4 ) dinamik analizlerin tümünde görürsünüz.
Aşağıdaki menüden seçilir. İlk modun burulma çıkması yönetmeliğe aykırı bir durum değildir. Sadece daha elverişssiz sonuçlar çıkartır ve özellikle kötü zeminlerde yapıyala optimize etme konusunda baş edemezsiniz.

Ekli dosyalar

• yarı rijit Ey'.png
    yarı rijit Ey'.png
    598.6 KB · Görüntüleme: 746
  • E1 E2 E3 E4.png
    E1 E2 E3 E4.png
    233.5 KB · Görüntüleme: 745
  • E1 buradan seçilir.png
    E1 buradan seçilir.png
    405.1 KB · Görüntüleme: 740
Yapıda perde olup olmaması bizim elimizde. Perde uygun konumda olmadığı için sorun çıkartıyorsa kirişe çevirip yapıyı Y yönünde perdesiz tasarlayacağız. Ancak bunu beton/donatı metrajı artar diye değil, daha sağlıklı ise yapmak isterim.

1.Modda burulma sebebiyle daha elverişsiz sonuçların oluşması, yapının davranışından kaynaklandığı için buna sebep olan perdeyi kaldırmanın daha sağlıklı olacağını düşünüyorum. Yanlışsam düzeltin lütfen.

Yapıyla iyi ilişkilendirilememiş perdeler komşu parselin perdesi gibidir.
Bu durumda perdelerin direk diyafram bağlantısı yok. Girmemek daha uygun.

Ismail Hakki Besler":2395d453' Alıntı:
Yapıyla iyi ilişkilendirilememiş perdeler komşu parselin perdesi gibidir.
Bu durumda perdelerin direk diyafram bağlantısı yok. Girmemek daha uygun.

Görüşleriniz önemli. Çok teşekkür ediyorum.

Geri