Fazla donatı çıkıyor

Re: fazla donatı

-Eklediğiniz projede TBDY sihirbazında döşeme tipi hatalı seçilmiş. Tek doğrultulu dişli döşeme seçilmesi gerekir. Bu durumda TBDY 2018 Tablo 4.1 de tek doğrultulu dişli döşemeler için verilen bina yükseklik sınıfı şartı sağlanmıyor. Süneklik düzeyi karma seçilmesi ve Perde devrilme kontrolü koşulunun sağlanması gerekiyor.

Ekli dosyalar

• a2.png
    a2.png
    56.5 KB · Görüntüleme: 732
Tek doğrultulu dişli döşeme seçilmesi gerekir. Fakat seçime izin verilmiyor. Süneklik düzeyi karma seçilmesi durumunda donatılar absürt şekilde fazla veriyor.

bagcihan":39dr5ynx' Alıntı:
Tek doğrultulu dişli döşeme seçilmesi gerekir. Fakat seçime izin verilmiyor. Süneklik düzeyi karma seçilmesi durumunda donatılar absürt şekilde fazla veriyor.
Projenizde Bina Yükseklik Sınıfını BYS=5. Tek doğrultulu dişli döşemeler için izin verilen BYS koşulunu sağlamıyor. Bir önceki mesajımda Tablo 4.1' i eklemiştim. Sünekli düzeyi karma çözüm koşulları da sağlanmıyor.
Süneklik Düzeyi karma sistem çözülebilmesi için TBDY 2018 madde 4.3.4.6 da belirtilen ToplamMdev>=0.75*Mo koşulunun sağlanması gerekiyor.

bu şekilde bırakmam doğru olur mu, bir de yuvarlak kolonlarda hata alıyorum programın hesaplamasında mı hata yoksa tasarımda mı bilemedim

bagcihan":2yry4lbz' Alıntı:
bu şekilde bırakmam doğru olur mu, bir de yuvarlak kolonlarda hata alıyorum programın hesaplamasında mı hata yoksa tasarımda mı bilemedim
Bu şekilde çözüm yapılırsa Tek doğrultulu dişli döşeme için TBDY 2018' de belirtilen koşullar sağlanmamış olur. Döşeme sistemini değiştirebilirsiniz.

Geri