Jeofizik raporunda qa (güvenli taşıma gücü )

Merhaba,

Bugün ilçede yapılacak olan bir yere sadece jeofizik etüdü istediler. Ve jeofizik etüdünden gelen sonuçları biraz okuyup incelemeye başladım.Meslekteki 8. ayım olduğu için pek çok şeyi daha yeni öğreniyorum siz mühendis abilerime sorum şu olacaktır: Jeofizik raporunda qa (güvenli taşıma gücü ) değeri var, bu idecadde zemin özelliklerini girdiğimiz qt (zemin taşıma gücü) ile aynı değil sanırım. Bunun mantığı nedir ? Nasıl bir hesap yöntemiyle qa değerinden qt değerini bulabilirim ? Veya güvenli taşıma gücü (qa) direk qt değerinin yerine yazabiliyor muyum ? aynı zamanda jeofizik raporunda yatak katsayısı ve zemin birim ağırlığı da bulunmamakta. idecade bu değerleri ne olarak gireceğim ?

1. tabaka 2,70 m ve qa=0,99 kg/cm2
2. tabaka ise qa=1,34 kg/cm2

Bunları direk t/m2 çevirdiğim zaman çok düşük değer çıkıyor 9,893 t/m2 gibi

Bir projemizde aynı durum vardı. Zemin etüdcülerden qt değerini istemiştim ya da qa=qt şeklinde olup olmadığını teyit etmelerini istedim. Kimi zemin etüdcüler yeni yönetmeliğe henüz alışamadı. Bu süreçte bir miktar gayriekonomik proje üretilecek malesef. Sonuç olarak hesapta gerekli data zemin etüdcüden gelmeli. En azından qt.

Size lazım olan değerler neyse onları talep edin. Siz kendiniz birşey hesaplamayın.
Size lazım olan değerler zemin etüdünün geoteknik rapor kısmında olmalı. Geoteknik raporu, geoteknik konusunda uzman inşaat mühendisi hazırlar. Size " zemin etüdüne sizin imzanız lazımmış, bunu statikçi imzalayacak" vs. diyebilirler. Sakın ha, yapmadığınız, bilmediğiniz raporlara ve projelere imza atarak sorumluluk almayın . Hem kendiniz için, hem de mesleğin itibarı için.

Geri