Zemin İyileştirme Raporu

damlaozgur

Etkin Üye
Merhaba, çalıştığım ZF zeminli projemde Geoteknik mühendisinin hazırladığı rapora istinaden çözüm yapmıştım, raporda da jet grout zemin iyileştirmesi yapılacağı detaylı bir şekilde anlatılıyor; ama yapı denetimdeki mühendis benden ekstra bir rapor daha istiyor, ben geoteknik mühendisliği alanında uzman olmamama rağmen böyle bir zemin iyileştirme raporu nasıl hazırlayabilirim ? daha önce aynı durumla karşılaşmadığım için. Sağlıklı olur mu bilmiyorum. Siz tecrübeli meslektaşlarımdan fikir almak istiyorum. Teşekkürler şimdiden ilginiz için

Merhaba;

Yapı denetim sizden nasıl bir rapor istedi?

Olması gereken; mevcut geoteknik rapora istinaden jetgrout projesi hazırlanmalı ve bu uygulama sonucunda yeni hesaplanacak zemin taşıma gücü / yatak katsayısı / zemin sınıfını gösterir bir rapor düzenlenmesi gerekir. Sizde bu yeni değerlere göre projenizi çözmelisiniz.
Eğer jetgrout projesi hazırlanmadı ise yapı denetim sizden bunu istemiştir. Siz yapamıyorsanız bu konuda uzman bir inşaat mühendisi ile çalışmalısınız.

Saygılarımla.

Geoteknik Raporda jet grout zemin iyileştirme hesapları sayfalarca yapılmış ve ben bu rapor sonucunda zemin iyileştirmeden sonraki statik projeye esas değerleri kullanarak tasarım yaptım. İdecad de ZF zemin seçip spektrumları ve lamda katsayısını hesapladım. Bu aşamaların hepsinde de geoteknik mühendisiyle iletişim halindeydim, yanlış bir işlem yapmayayım diye. Yapı denetimin istediği benm de imzamın olduğu bu geoteknik rapordan alıntılar yaptığım bir rapor. Sonuçta ben geoteknik mühendisi olmadığım için bu anlamda rapor hazırlama yetkim de yok diye açıklama yaptım ama statik proje müellifi olarak benm de rapor hazırlamam gerektiğini söylüyorlar ısrarla.

damlaozgur":1vsdvz2d' Alıntı:
Geoteknik Raporda jet grout zemin iyileştirme hesapları sayfalarca yapılmış ve ben bu rapor sonucunda zemin iyileştirmeden sonraki statik projeye esas değerleri kullanarak tasarım yaptım. İdecad de ZF zemin seçip spektrumları ve lamda katsayısını hesapladım. Bu aşamaların hepsinde de geoteknik mühendisiyle iletişim halindeydim, yanlış bir işlem yapmayayım diye. Yapı denetimin istediği benm de imzamın olduğu bu geoteknik rapordan alıntılar yaptığım bir rapor. Sonuçta ben geoteknik mühendisi olmadığım için bu anlamda rapor hazırlama yetkim de yok diye açıklama yaptım ama statik proje müellifi olarak benm de rapor hazırlamam gerektiğini söylüyorlar ısrarla.

Bu gibi durumlarla karşılaşan meslektaşlarıma şöyle bir önerim var.

Eğer denetim makamlarınca talep edilen istekleri size mantıklı ve olabilir gelmiyorsa,
isteklerinin hangi yönetmeliğin hangi maddesine göre olduğunu yazılı olarak isteyin. Sonra siz de itirazınızı
yazılı olarak yaparsınız. Pratikte işlerin uzamasına sebep olabilir gibi görünse de, keyfiyetle başa çıkmanın başka bir
yöntemi yoktur.

çok haklısınız, sanırım dediğiniz gibi yapacağım. Çünkü sınırlı bilgiye sahip olduğum ve geoteknik yüksek müh. ile beraber koordineli şekilde çalışabildiğim bir konu üzerinde rapor yazıp imza atmak bana etik gelmedi. Tabi müteaahhit ve arsa sahipleri bu hamlemizi işi yavaşlatmak olarak görücek ama olsun. çok teşekkür ederim öneri ve görüşleriniz için.

Geri