Döşemede zımbalama güvenliği sağlamıyor

ayyapı

Yeni Üye
MERHABALAR;-DÖŞEMEDE ZIMBLAMA GÜVENLİĞİ SAĞLANMIYOR İLE KARŞILAŞIYORUM BU YÜZDEN PERDE DE SORUN ÇIKMIŞ.
-BAZEN DÖŞEME KENARI ATTIĞIM KISIMLARDA PERDE VEYA KOLONLARDA ZIMBALAMA GÜVENLİĞİ SORUNU İLE KARŞILAŞIYORUM GEOMETRİ KONTROL YAPIP HATA OLMAMASINA RAĞMEN BU HATANIN FARKLI NEDENLERDEN KAYNAKLANIYORSA BUNU 3 BOYUTLU YADA FARKLI Bİ ŞEKİLDE YANLIŞ VERİ GİRİŞİNİ OLDUĞUNU NASIL ANLAYABİLİRİZ.
-DÖŞEME ANALİZ YAPTIĞIMDA PERDE ETRAFINDA FARKLI BİR AĞ OLUŞUYOR (GEOMETRİ KONTROL SORUNU YOK ) İSTE BUNA BENZER HATALARI VERİ GİRİŞİNDE HATA YAPIYORSAK NASIL İRDELEYİP BULABİLİRİZ.
PROJE AŞAĞIDA MEVCUT EKRAN GÖRÜNTÜSÜ DE AYNI PROJEDEN ALINMIŞ.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    10.6 KB · Görüntüleme: 883
Merhaba,

Projenizi inceledim. Döşeme ağları doğru oluşmuyor. Eğer döşeme kenarı P05 perdesine sağ üst köşeden bağlanırsa döşeme ağları doğru oluşmakta. Bu nedenle döşeme kenarını P05 perdesinin sağ üst köşesine baglayınız.
Zımbalama kontrolü ile ilgili, P05 perdesinin bir ucu direk döşemeye bağlandığından programda bu bölgede zımbalama kontrolü yapılmış.Kolon ve veya perdenin kiriş olmadan döşeme bağlantısı olan durumlarda zımbalama kontrolu gereklidir. Perdenin bu ucuna bir kiriş girerek veya P01 perdesinin ötesindeki döşemeyi silerek zımbalama kontrolünü iptal edebilirsiniz. Burada döşeme kalınlığı kirişsiz döşemeli yapılara oranla oldukça ince olduğundan ve döşemede zımbalama çevresinin az olmasından ötürü böyle bir kontrol yapması ve zımbalama kontrolünü geçememesi çok normaldir.

Saygılarımla...

çok teşekkür ederim.kiriş atma şansım yok mimaride sorun oluyor.başka bi çözüm yolu var mı acaba...
yardımcı olsanız sevinirim..

merhabalar, döşemede zımbalama kontrolu sağlanmıyor hatası alıyorum. bu nedenle perde de sorun çıkmış. ilgili perdeye zımbalama donatıları eklememe rağmen hata devam ediyor. yardımcı olur musunuz, teşekkür ederim şimdiden.

Ekli dosyalar

• zımbalama hatası.cde
    18.8 MB · Görüntüleme: 13
-BP106 perdesini BP207'nin düğüm noktasından bağlayın. Bu durumda perdede döşeme için zımbalama kontrolü yapılmayacak. (BP214-BP215 ve BP210-211-212 perdeleri de aynı şekilde)
1675077563340.png

Not:
Perde grubu tanımları hatalı. Resimdeki iki perdenin kendi içinde bir grup olarak tanımlamayınız.

1675077703811.png
Her biri resimde işaretlenmiş alanlardaki perdeleri, kendi içlerinde ayrı birer perde grubu olarak tanımlayınız.
1675078182311.png

Merdiven kolları ara sahanlığa bağlanmıyor.

1675078233782.png

Levent Bey, açıklamanız için teşekkür ederim. merdiven sahanlığını perdeye tam oturttum aslında. mesnetlenme koşullarını da işaretledim. merdiven kollarının ara sahanlığa bağlanıp bağlanmadığını nasıl anlayabilirim.
şimdiden teşekkürler ilginize

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı++.PNG
    Ekran Alıntısı++.PNG
    38.9 KB · Görüntüleme: 21
  • mesnetlenme.PNG
    mesnetlenme.PNG
    106.5 KB · Görüntüleme: 22
Levent Bey, açıklamanız için teşekkür ederim. merdiven sahanlığını perdeye tam oturttum aslında. mesnetlenme koşullarını da işaretledim. merdiven kollarının ara sahanlığa bağlanıp bağlanmadığını nasıl anlayabilirim.
şimdiden teşekkürler ilginize
Merdiven kollarının arasahanlığa bağlanıp bağlanmaması merdiven modellemesi ile ilgilidir.
Merdivenin doğru oluşup oluşmadığı analiz modeli penceresinden görülebilir. İlave olarak merdiven özelliklerinde plan görüntüsünde basamak numaraları da kontrol edilmelidir. (Eklediğim resimde görüldüğü gibi basamak numaraları sahanlıktan sonra tekrar birden başlıyor. ilk kol 15. basamakta bittiği için 16 dan devam etmesi gerekir.)

1675089585805.png

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Levent Bey, ben denedim ama çözemedim. Merdiven kollarını ara sahanlığa nasıl bağlayabilirim?
merdiven kolları ara sahanlıktan sonra basamak sayıları tekrar 1 den başlıyor.

Geri