Ts 500 Döşeme yüksekliği şartı

AUGURD

Üye
Merhabalar
Kirişim 50Cm olduğundan 16 cm e kadar döşeme yapabiliyorum fakat bazı döşemeler kalınlık şartını sağlamadı diyor fakat döşeme kenarı ile 3 e 4 e böldüğümde döşemeyi 4 farklı kalınlıkta döşeme yaptığımda şartı sağlıyor anca yardımcı olabilirmiyisniz bu problemi çok yaşıyorum döşemeyi sağlaması için bu şekilde bölmem sağlıklı olur mu?

Ekli dosyalar

• Ekran Görüntüsü (1).png
    Ekran Görüntüsü (1).png
    252.4 KB · Görüntüleme: 882
  • Ekran Görüntüsü (2).png
    Ekran Görüntüsü (2).png
    229.3 KB · Görüntüleme: 879
Re: Döşeme

Bu şekilde yaparsanız sağlıklı olmaz. Döşemeyi parçalayarak açıklığı azalttığınız için "sabun" yapmış olursunuz. TS500'ün ilgili maddesini inceleyin (11.2.2)
12 cm döşeme kalınlığı ile 12x30=360 cm sürekli açıklık geçebilirsiniz en fazla.

Re: Döşeme

AUGURD":2vzvu19o' Alıntı:
Merhabalar
Kirişim 50Cm olduğundan 16 cm e kadar döşeme yapabiliyorum fakat bazı döşemeler kalınlık şartını sağlamadı diyor fakat döşeme kenarı ile 3 e 4 e böldüğümde döşemeyi 4 farklı kalınlıkta döşeme yaptığımda şartı sağlıyor anca yardımcı olabilirmiyisniz bu problemi çok yaşıyorum döşemeyi sağlaması için bu şekilde bölmem sağlıklı olur mu?
Merhaba,
Döşemelerin döşeme kenarı ile bölünmesi analiz sonuçlarını etkilemez. Ancak resimdeki D76 döşemesinde kırmızı dikdörtgen ve mavi dikdörtgen içine alınan bölgelerdeki döşemelerin her ikisi için de kalınlık koşulunun sağlanması gerekir. (TS 500 Denklem 11.1)

Yapacağınız kontrolde eğer 16 cm kalınlık yeterli geliyorsa ve programda uyarı vermesini istemiyorsanız, döşemeyi döşeme kenarı ile bölmek yerine "Betonarme Hesap Aksı Edit" komutu donatı akslarının "Kalınlık kontrolü için temiz açıklık değeri" ni düzenleyebilirsiniz.

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    41.4 KB · Görüntüleme: 838
Geri