ideCAD API içinde nelerin olmasını istersiniz

miralay

Kıdemli Üye
İyi çalışmalar dilerim. Bildiğiniz üzere yabancı kökenli yapı tasarım programlarının pek çoğu API (Application Programming Interface) içeriyor. Yani biraz programcılık bilgisi ile belli başlı rutinleri programa yaptırabiliyorsunuz. İdecad'in güçlü arayüzü ve analiz motoru ile çok faydalı işlerin yapılabileceğini düşünüyorum. Konunun çok kapsamlı olduğunun farkındayım. Ancak merakımdan soruyorum. İdecad'in bu konuda bir yol haritası yahut bir planı var mı ?

Re: İdecad Api

Eski versiyonlarda (v5 ve öncesi) bu tip bir API'miz var idi, ancak talep olmadığı ve genelde yeni özellikler programdan hazır bir şekilde istendiği için emekli edildi.
Sizin "bir API olsaydı, programlayıp şunu yapardım" dediğiniz somut ihtiyaçlarınız/planlarınız var ise tarif ederseniz memnun oluruz.

Re: İdecad Api

Ülkemizdeki mühendislik kalitesini göz önüne alırsak apinizin emekli olmasına şaşırmamalı. Zaten eklemekle uğraşsanız bile ülke genelinde kullanacak kullanıcı sayısı bir elin parmaklarını geçmeyecek. Özetle uğraştığınıza değmeyecek.

Ancak "bir API olsaydı, programlayıp şunu yapardım" diyebileceğim pek çok konu olabilir.

1-) Otomatik proje iterasyonu. Örneğin bir projenin genel statik verisini (Elemanlar, yükler, malzeme tanımları vb.) girdikten sonra program kendi içerisinde kullanıcının belirlediği şartlar altında (Radye kalınlığı min 50cm, Kiriş yüksekliği max 70cm, donatı max çapı Ø18 vb.) projenin otomatik olarak optimize edilmesi.
2-) Özellikle zorlu çelik geometrilerinin hızlı bir şekilde modellenmesi. Bu maddeyi autocad aracılığı ile yapabilir demeyin. Kastettiğim geometrinin sürekli değişerek çeliğin optimize edilmesi.
3-) Çizim optimizasyonu. Kendim tekla için bir tane yazmıştım.
4-) Otomatik çizim paftalama.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Kendim ilk madde için bir şeyler yapmayı isterdim. Program net altyapısına dayandığı için api için c# kullanılabilir diye düşünüyorum.

* Analize girmeyen ama çizimde ve kesitte olacak, parapet ve sakal gibi eleman eklerdim, tipik donatısı bile olabilir
* Metrajları xls doematında alırdım
* Üst yapı yüklerini kolonlara tekil yük atamasını liste şeklinde alt alta ( G,Q,.., yönler... ) girilebilecek bir sistem geliştirirdim
* Paftalardaki donatı listesini piyasada en çok kullanılan alttaki format gibi alırdım

Ekli dosyalar

• Screenshot_9_1600x1092.jpg
    Screenshot_9_1600x1092.jpg
    185.2 KB · Görüntüleme: 1,423
Bende çizim optimizasyonu yapardım. Çizimler aldıktan sonra çok zaman harcıyorum. Programa bıraksam çok kağıt gidiyor ben nerdeyse yarı yarıya düşürüyorum.

Selamlar bazı yapı geomerileri çok düzensiz oluyor veya idarenin çok değişik istekleri oluyor şu veya bu şekilde idecad'in otomatik oluşturduğu çizimleri kullanamadığımız durumlar olabiliyor.
Revit, tekla gibi 3d olabilir veya 2d olabilir , Metraj bağlantılı, sadece çizime yönelik bir modül çıkarılsa çok güzel olur ( ekstra ücretli de olabilir ) . Piyasada bu işi yapan amatör, yarı profosyonel, profosyonel firma ve kişiler var ama bu işi en iyi İdecad'in yapacağını düşünüyorum. Tabi bunu yazar yazmaz Autocad altından mı çalıssın bağımsız mı olsun diye düşündüm cevabını bulamadım.
Evet ide'nin 2 boyutlu çizim olanakları var ama ben daha kapsamlı birşeyden bahdesiyorum, eminim Revit'ten, Allplan'dan çok daha pratik ve zaman kazandırıcı bir uygulama olacaktır.

sereze":32f7r5ro' Alıntı:
Selamlar bazı yapı geomerileri çok düzensiz oluyor veya idarenin çok değişik istekleri oluyor şu veya bu şekilde idecad'in otomatik oluşturduğu çizimleri kullanamadığımız durumlar olabiliyor.
Revit, tekla gibi 3d olabilir veya 2d olabilir , Metraj bağlantılı, sadece çizime yönelik bir modül çıkarılsa çok güzel olur ( ekstra ücretli de olabilir ) . Piyasada bu işi yapan amatör, yarı profosyonel, profosyonel firma ve kişiler var ama bu işi en iyi İdecad'in yapacağını düşünüyorum. Tabi bunu yazar yazmaz Autocad altından mı çalıssın bağımsız mı olsun diye düşündüm cevabını bulamadım.
Evet ide'nin 2 boyutlu çizim olanakları var ama ben daha kapsamlı birşeyden bahdesiyorum, eminim Revit'ten, Allplan'dan çok daha pratik ve zaman kazandırıcı bir uygulama olacaktır.
Merhaba,
Metraj bağlantılı sadece çizimi yönelik modülden kastınızı anlamadık. Bir örnek vererek detaylandırabilir misiniz?
Şöyle örnekleyebilir misiniz;
idarenin değişik istekleri neler olabiliyor?
Revitin hangi olanağının eklenmesini istiyorsunuz?
Teklanın hangi olanağının eklenmesini istiyorsunuz?
Otomatik oluşturulan çizimlere ne eklemek istiyorsunuz?
2B Olanakları içinde nelerin olmasını arzu ediyorsunuz?

İyi çalışmalar

- Radye temelin iki noktasını tıklayalım arasına alt ve üst bindirme şaşırtmalı olarak otomatik donatı atılsın. Otomatik atılan donatılar üzerinde kaydırma strech yapabileyim, bindirme yerini değiştirebileyim, bu yaptığım değişiklikler de metraj tablosuna otomatik yansısın
Kirişsiz döşemelerde de aynı şekilde düzensiz yapılarda her donatı çalışma aralığı için bindirmeler kaydırılabilmeli donatı uzunlukları değiştirilebilmeli ve tabloya yansımalı. Donatı çalışma aralıkları için aralık belirleyip otomatik çizim oluşuturulabilmeli.
- Kolonda donatı bindirme yerini kendim belirleyeyeyim otomatik olarak donatılar çizilsin ve donatı tablosuna yansısın, veya hiç bindirme yapmayayım. Veya kat içinde herhangi bir noktada ikinci bir bindirme ekleyebileyim.
- Kolon etriyesini baklava veya dikdörtgen olarak ( dikdörtgenin kenar uzunluklarını kullanıcı belirlesin ) kendim belirleyeyim, çizeyim ve donatı tablosuna yansısın.
- Çalışma mesafesi, çap ve aralık belirleyerek radye ek donatıları çizilebilsin, çizilen donatılar donatı tablosuna otomatik işlensin ( İdareler veya proje müellifi radye ek donatılarını standardize etmek isteyebilir, kolon ortası baz alınarak ölçüleri ve çapları standardize isteyebilir )
- Kiriş donatılarında istediğimi uzatayım birleştireyim, sileyim ve donatı tablosuna otomatik işlensin ( Mesela birbirine çok yakın ek donatılar birleştirilip tek donatı haline getirilebilir ) Veya perdeye, kolona yarım veya açılı oturan kirişlere elle müdahale edilmesi istenebilir ( müdahale edilen donatılar tabloya, metraja otomatik eklensin )
- Ortada model olmasa bile kolon ve kirişler çizebileyim ( Açılan kullanıcı arayüzüne , sıklaştırma bölgesini, etriye aralıklarını, boyutları gireyim geri kalanını yazılım halletsin )
- Poligon kolonlarda kendim etriye çizeyim , donatı tablosuna ve metraja otomatik yansısın
- Parapet, sakal gibi ikincil elemanlara çizdiğim donatılar otomatik donatı tablosuna ve metraja eklensin
- Döşemelerde istediğim yerlere ek donatılar atayım, donatı tablosuna ve metraja otomatik eklensin
- Asansör boşluğu , pompa çukuru gibi yerler modele girilmese bile elle girilmeli, kesitlerde çıkmalı etrafına düzenlenen donatılar donatı tablosuna ve metraja otomatik girmeli

Şimdilik aklıma gelenler bunlar

Geri