Kolona EX Ey kuvvet ve moment yüklemesi yapamama

Merhabalar,
Yapmakta olduğum endüstriyel yapı projesi için bir sorun yaşamaktayım.
Üstü çelik yapı olan yapının kolon ayaklarının ve temelinin hesabını yapmam gerekiyor. Fakat kolonları akslara yerleştirdikten sonra kolon başlarına çelik yapıdan gelen yüklemeleri tanımlarken sadece G ve Q yükleri gözüküyo. İzlediğim yükleme yolu şu şekilde Kolonu seçiyorum=>sağ tık=>Yük ekle=>Noktasal yük, gelen pencerede yükleme durumunda sadece G ve Q gözükmekte. Programın yardım dosyasında gördüğüm ve internette videolarda izleyebildiğim kadarıyla EX Ey gibi yüklerde gözükmekte. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Verdiğiniz bilgi için çok teşekkür ederim. Verdiğiniz sayfada görünce farkettim "Doğrusal Statik Analiz Durumu" penceresinde Eleman dizaynı başlığı altında bulunan "Betonarme dizaynında kullan" kutucuğunu aktif hale getirmemiz gerekirmi.

yagzolcay@yandex.com":afxlw1wq' Alıntı:
Verdiğiniz bilgi için çok teşekkür ederim. Verdiğiniz sayfada görünce farkettim "Doğrusal Statik Analiz Durumu" penceresinde Eleman dizaynı başlığı altında bulunan "Betonarme dizaynında kullan" kutucuğunu aktif hale getirmemiz gerekirmi.
Merhaba
Kullanıcı tanımlı kombinasyonlar bölümünde Tanımladığınız yükleme kombinasyonlarının diyaloglarında "Betonarme dizaynda kullan" ve eğer kullanılacaksa "Zemin gerilmesi kontrolünde kullan" satırlarını işaretlemeniz gerekir.

Ekli dosyalar

• y_k.png
    y_k.png
    39.2 KB · Görüntüleme: 324
Sayın Levet Özpak,
Bu sistemi pedestal dediğimiz küçük kolonlarda ben uyguluyorom ve uygun olduğunu düşünüyorum. Ama diyelim ki 3 katlı betonarme binaya ciddi miktarda çelik veya başka bir sistemden deprem dahil olmak üzere çeşitli yükler gelsin. Bu durumda bizim yazdığımız kombinasyonlar depremli kombinasyon olarak dikkate alınacak mı? Veya dikkate alması için ne yapmamız gerekir?

sereze":3jn820mm' Alıntı:
Sayın Levet Özpak,
Bu sistemi pedestal dediğimiz küçük kolonlarda ben uyguluyorom ve uygun olduğunu düşünüyorum. Ama diyelim ki 3 katlı betonarme binaya ciddi miktarda çelik veya başka bir sistemden deprem dahil olmak üzere çeşitli yükler gelsin. Bu durumda bizim yazdığımız kombinasyonlar depremli kombinasyon olarak dikkate alınacak mı? Veya dikkate alması için ne yapmamız gerekir?
Merhaba
TBDY 2018 de belirtilen depremli yükleme kombinasyonları programda otomatik yapılır. Kullanıcı tanımlı yükleme kombinasyonları depreme ait yükleme kombinasyonları değildir. Yaptığınız yüklemelerin depremli yükleme kombinasyonları ile birlikte kullanılmasını istiyorsanız, kullanıcı tanımlı kombinasyon olarak sizin tanımlamanız gerekir.
İlave olarak Betonarme ve çelik binaların birlikte modellenmesi uygun olur.
İyi çalışmalar

Geri