5.50 dükkanda 1 metre tesisat katı döşeme ile hesap hakkında

Merhaba,
Elimizde bulunan mimari projede 5.50 yukseklıgınde dukkan katı bulunmaktadır.Yanlız artık 5.50 ye musade edilmediği için katı 4.5 m gösterip üzerinede 1 metre döşeme ile kapalı tesisat boşluğu gösterilmekte.Bununla ilgili belediye raportoru 5.50 katı tek bir kat olarak değil de 4.50 ve 1.00 metre olarak ayrı iki kat modellenmesini istiyor.Doğru çözümün 5.50 ye göre yapılması gerektiğini düşünüyorum.Sizlerin görüşlerinide almak isterim.
Herkese iyi çalışmalar dilerim.

Ekli dosyalar

• 3dtk1.PNG
    3dtk1.PNG
    143.2 KB · Görüntüleme: 577
  • 3dtk2.PNG
    3dtk2.PNG
    83.9 KB · Görüntüleme: 576
Re: 5.50 dükkanda 1 metre tesisat katı döşeme ile hesap hakk

belediye olacakları biliyor ve size yol gösteriyorsa size anahtarın nerede olduğunu söylüyor demektir buna yorum yapılmaz.

saridurmus":1j8o85bo' Alıntı:
belediye olacakları biliyor ve size yol gösteriyorsa size anahtarın nerede olduğunu söylüyor demektir buna yorum yapılmaz.

Bu derin cumlenizin tefsirini yapıp hepimizi aydinlatsaniz çok güzel olur. Tabi sadece yorum yazmış olmak için anlamsızca bişey karalamadiysaniz?

Özür dileyerek sormak istiyorum nerenin cahilisiniz ??
Böyle bir soruya mühendislik bir yaklasım ile yaklaşmanızı beklerdim.kat mantığı yada diyafram mantığından yola cıkarak birşeyler yazılsa faydalanırdık.
yinede teşekkürler.

Merhaba;

Statik çözüm açısından 5.50m tek kat girmekle, 4.50+1.00m iki kat şeklinde girmek arasında hiçbir fark olmayacaktır. Ancak yönetmelik kontrolleri açısından iki kat şeklinde girmeniz daha doğru bir yol olur, yönetmelik düzensizlik kontrolleri gibi birçok kontrolü kat tanımından yola çıkarak yapmaktadır.
Diğer bir husus bu tesisat katının arada kalan döşemesi gerçekte imal edilmeyecekse 5.50m tek kat gibi çözülmesi daha doğru olacaktır.
Sonuç olarak her iki çözümün en olumsuz durumlarını birlikte değerlendirip belediyeye 4.50+1.00m iki kat şeklinde proje sunmak uygun olacaktır.

Saygılarımla.

Teşekkür ederim yorumlarınız için.Rijit diyafrajm olaralk oluşturdğum bu döşemede iç kuvvetler ve deprem hesapları yapılıyor kontrol ettim düzensizlik kontrollerinde dediğiniz gibi zorlanıyor ve 35/60 kolonlar 50 ye 60 lara cıkıyor araya 1 metre kat girilirse.statik çözüm sebebi ile değil düzensizlik kontrolü sebebi ile kesit artışları yasanıyor.Peki 450 kabul edip 28 cm perde kalınlığımı yapmak daha doğru bir yaklaşım yoksa 550 yapıp 35 cm mı deprem perdesi tasarımı yapılmalı? Bence bu sorunun cevabı bu 1 metrenin kat olarak girip girilmeyeceğinede ışık tutacaktır.siz ne düşünürsünüz.

statics87":31doow1y' Alıntı:
Teşekkür ederim yorumlarınız için.Rijit diyafrajm olaralk oluşturdğum bu döşemede iç kuvvetler ve deprem hesapları yapılıyor kontrol ettim düzensizlik kontrollerinde dediğiniz gibi zorlanıyor ve 35/60 kolonlar 50 ye 60 lara cıkıyor araya 1 metre kat girilirse.statik çözüm sebebi ile değil düzensizlik kontrolü sebebi ile kesit artışları yasanıyor.Peki 450 kabul edip 28 cm perde kalınlığımı yapmak daha doğru bir yaklaşım yoksa 550 yapıp 35 cm mı deprem perdesi tasarımı yapılmalı? Bence bu sorunun cevabı bu 1 metrenin kat olarak girip girilmeyeceğinede ışık tutacaktır.siz ne düşünürsünüz.

Bu sorunuzun cevabını ilk mesajda vermiştim aslında, bu ara döşeme gerçekte yapılmayacaksa sizin perde kalınlığını 550cm kat yüksekliğine göre belirlemeniz daha sağlık olacaktır. Bu sebepten ara 450+100 olarak çözüp 550 deki çözümle de kıyaslamanız gerekir.

statics87":hfd88x8d' Alıntı:
Özür dileyerek sormak istiyorum nerenin cahilisiniz ??
Böyle bir soruya mühendislik bir yaklasım ile yaklaşmanızı beklerdim.kat mantığı yada diyafram mantığından yola cıkarak birşeyler yazılsa faydalanırdık.
yinede teşekkürler.

Ben Türkiye' de yaşayan bir cahilim. Yaptığınız düzenlemenin Belediyede Yasak savma olayı olduğunu söylemişsiniz; bunu yapmaya çalışırken ve bizleri bu işi nasıl yapabilirim aşamasında devreye sokmak istiyorsunuz. Hangi yoldan gidersem Kontrol noktasını sorunsuz aşarım diyorsunuz. Bu yüzden teknik cevap vermedim, özür dilerim. 2m arkadaşım size teknik olarak niyetinizin hangi yönde olursa kullanın diye cevabınıvermiş, ben ise nacizhane yapmayın anlamında (kişinin kendisini kandırmasının zor olduğu) söylemek istedim. Kendiniz hangi uygulamanın projesini yaparsanız o projenin onaylanacağını sahada uygulamasının yapılması gerektiği ve şu anki sistemde yapı denetim firmasınında yaptırmak zorunda olduğunu hatırlatmak isterim.
İyi çalışmalar dilerim size.

Yanlış anlamış yanlış yorum yapmışsınız.Size sadece teşekkür etmek gerekliydi benim yanlışımda bu oldu kusura bakmayın değerli yorumlarınız için teşekkür ederim.

Geri