2018 deprem yönetmeliğinde mevcut yapı üzerinde ilave kat ya

öncelikle herkese iyigünler. elinde 2004 yılında 3 kat olarak ruhsat almış iki katı mevcut üçüncü katı yapılmazmış bir yapı var.3 katı ilave olarak yapı sahibi tamamlamak itiyor.belediyesi yeni deprem yönetmeliğine uygun olarak yapıyı çözülmesi durumunda ruhsat verebileceğini belirtmiş. haliyle mevcut yapı için bir performans değerlendirilmesi (ilave kat dahil olacak şekilde) daha sonrasında yapılacak katın projelendirilmesi şeklinde planlamasını yaptım.fakat yapının kolonllarına mantolama uygulamak istemeyip perdeyle çözümlemek istedim.yeni yönetmelikle daha önce mevcut yapı değerlendirmediğim için nasıl yapsam çözümleyemedim.bu konuda bana yardımlarınızı bekliyorum

Ekli dosyalar

• AZİZ ERDEM.ide10
    3.5 MB · Görüntüleme: 35
Re: 2018 deprem yönetmeliğinde mevcut yapı üzerinde ilave ka

projenin geometri kontrolünü yapın. üst üste objeler diyor. güçlendirme perdelerine -60 üst kot verin. ayrıca üstte küçülen kolonlardan dolayı bazı perdeleriniz üst katta kolona bağlanmıyor.
güçlendirme perdelerinin tüm katlarda devam etmesi gerekir mi? 1/6 koşulu güçlendirme perdelerinde de geçerli mi? araştırın.

sonuç olarak normal analizde sağlaması beklenmez zaten. doğrusal performans sınırlarını sağlamadığı için doğrusal olmayan çözüme gitmeniz gerekiyor. yoksa bu haliyle doğrusal performans analizinde hedeflenen performans düzeyi olan "kontrollü hasar"ı sağlıyor.

Ekli dosyalar

• düzeltilmiş.cde
    964.4 KB · Görüntüleme: 29
Geri