Döşeme sehim ve radye temel donatı yetersizliği

omerkandemiir

Yeni Üye
Merhaba,
Aşağıda bağıntısını verdiğim okul projesinde radyede donatı yetersizliğini ve bodrum kat döşemesinde çıkan hataları düzeltemiyorum. İlave donatı kullanıp donatı çaplarını arttırdım, temel kalınlığını arttırdım, beton sınıfını değiştim forumda ki yöntemleri denedim ancak olumlu sonuca ulaşamadım. İnceleyip yardımcı olursanız çok sevinirim.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Merhaba,

Eklediğiniz projede aşağıdaki hususları gözden geçiriniz;

-P032 bodrum perdesi altında radye kenarı tanımlanmamış. RD02 ve RD03 radyesinin sınırları hatalı oluşuyor. Radye sınırları doğru bir şekilde çizip, radyelerin tekrar tanımlanması gerekir.

-Dilatasyonlu projelerin ayrı proje dosyalarında modellenmesi uygun olur.

-Bodrum katın rijit kabul edilmesi uygun olur.(TBDY 2018 madde 3.3.1.1)

-Bodrum kat rijit kabul edileceği için "iki yükleme durumlu analiz yöntemi"ne göre analiz yapılmasını öneririz.

-Zemin kattaki P094 perdesinin altında bodrum katta S43 poligon kolonu , P086 perdesinin altında S44 kolonu P099 perdesinin altında S69 kolonu var. Bu kolonları silip, üst kattaki perdeleri alt katta aynı boyutta tanımlayın.

-Bodrum kattaki S32 poligon kolonuna gerek yok. Üst kattaki dikdörtgen kolonu alt kata kopyalayıp, bodrum çevre perdesini kolona bağlayın.

-U-T-L vb. kesitteki taşıyıcı sistem perdelerinin grup perde olarak modellenmesi uygun olur. (P079-P092 L tipi perdeler ve P021-P068-P096 U tipi perdeler kendi içinde grup perde olarak modellenmeli)
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Radye üst yapıda farklı beton sınıfları kullanılmış. (Bilginiz dahilinde ise uyarıyı dikkate almayınız)

Hassas bir hesap için döşeme, perde ve radye özelliklerinden sonlu eleman genişliklerinin küçültülerek analiz yapılmasını öneririz.

Ekli dosyalar

• i_k_d_a.png
    i_k_d_a.png
    30.6 KB · Görüntüleme: 298
Geri