Kolon Kesme Güvenliği Kontrolü

Merhabalar ekte ki projem ve benzerlerinde subasman katı ve zemin kat, kolon kesme güvenliği kontrolünde kolon temiz yüksekliğini ayrı olarak göremiyorum. subasman ve zemin katıb toplam kat yüksekliğine göre kolon temiz yüksekliği veriyor. Subasman katını rijit ya da rijit olmaması halinde de aynı sonuç alıyorum. Hatta projeyi tamrijit yahut kabuk olarak çözmem de durumu değiştirmiyor. Yapı denetim firmaları subasman ve zemin kat kolon temiz yüksekliğini kolon kesme kuvveti kontrolünde ayrı görmek istiyor, ancak toplam yükseklik yazdığı için problem çıkarıyorlar. Konu hakkında dönüş yapmanızı rica ederim. İyi forumlar

Ekli dosyalar

• MEHMET KOZAN İDEYE.rar
    2.4 MB · Görüntüleme: 40
Merhaba,
Projenizde perdeler kabuk olarak modellenmemiş. Doğru bir hesap için tüm perdelerinizin özelliklerinden Statik Betonarme sekmesinde "Kabuk olarak modelle" seçeneğini işaretleyerek analiz yapınız.
Ayrıca subasman katında diyafram (döşeme) olmadığı için katın rijit kabul edilmemesi uygun olur.
Projenizde Zemin sınıfı Ze türü zayıf bir zemin ve Tasarım spektrum değeri oldukça büyük. Perdeler kabuk olarak modellendiğinde projenizde göreli kat öteleme sorunu oluşmaktadır. Göreli kat öteleme sorunu ve olası çözümleri için aşağıdaki bilgi bankası linkini inceleyebilirsiniz.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
İyi çalışmalar

Geri