Temelde ortalama gerilmeyi aşağıya çekemedim

TEMELDE NE YAPTIYSAM ORTALAMA GERİLMEYİ AŞAĞIYA ÇEKEMEDİM YA ÇOK GENİŞ BİR RADYE TEMEL ALANI OLUŞTURMAM GEREKİYOR ODA SAÇMA BİR ALAN OLUYOR HATAM NERDEDİR YARDIMCI OALBİLİR MİSİNİZ ??

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Re: TEMEL SORUNSALI ..

Merhaba
referansstatik":dl7vlcg1' Alıntı:
TEMELDE NE YAPTIYSAM ORTALAMA GERİLMEYİ AŞAĞIYA ÇEKEMEDİM YA ÇOK GENİŞ BİR RADYE TEMEL ALANI OLUŞTURMAM GEREKİYOR ODA SAÇMA BİR ALAN OLUYOR HATAM NERDEDİR YARDIMCI OALBİLİR MİSİNİZ ??
Önerilerim:
--Zemin Taşıma gücü qt=15 t/m2 ve zemin sınıfı ZC olarak girmişsiniz. Zemin sınıfı ZC ise qt=15 t/m2 değeri az, daha fazla olması lazım. Jeoloji mühendisi ile görüşün.
--qt doğru ve zemin sınıfı ZD veya ZE ise zemin iyileştirmesi veya kazık çözüm yapmalısınız,
--Düşey yükleri azaltmak için çatıdaki döşeme yüklerini azaltabilir duvar yüklerini kaldırabilirsiniz,
--Kirişler üzerine duvar yükleri düzgün yayılı yük olarak alınmış, bu yükleri duvar ikonu ile girip, kapı ve pencere boşlukları düşürek duvar yüklerini azaltın,
--Perdeleri grup perde yapın,
--Son hesapta bütün sonlu eleman genişliklerini 0,25 m yaparak hesabı sonlandırın.

Ünver ÖZCAN

ÜNVER BEY
--GRUP PERDE YAPTIM AMA TUM PERDELERİ SEÇTİM MERDİVEN SIRTI VE BODRUM PERDELERİ HARİÇ OLANLARI TEK BRİ GRUP İSMİ VERDİM GRUP YAPMADAKİ AMAÇ NE OLDUĞUNU BİLMEDİĞİMDEN SANIRIM YANLIŞ YAPTIM AMAÇ NEDİR BU İŞLEMDE ..
ŞÖYLEDE YENİ BİR HATA VERDİ RAPORDA : PERDE GRUBU KAPASİTE ORANI AŞIYOR. PERDE BOYUTLARINI VEYA PERDE BAŞLIK BÖLGESİ DONATIALRINI ARTIRARAK TEKRAR ANALİZ YAPTIRIN.

--BİRDE SONLU ELEMANLAR GENİŞLİĞİNİ 25 CM OLARAK RADYE TEMEL BÜTÜN DÖŞEMELER PERDELER VE KOLONLARDA YAPTIM DOĞRU BİRŞEYMİ YAPTIM SONLU ELEMANLAR GENİŞLİĞİNİ AZALTMANIN NE GİBİ BİR FAYDASI OLACAKTIR.

-- SİZE ZAHMET BİRDE DUN BİR SORU SORMUSTUM AMA PROJEYE ULASAMAMISINIZ ONADA YARDIMCI OLMA SANSINIZ VAR MI ?

referansstatik:1l8wq1fz' Alıntı:
ÜNVER BEY
--GRUP PERDE YAPTIM AMA TUM PERDELERİ SEÇTİM MERDİVEN SIRTI VE BODRUM PERDELERİ HARİÇ OLANLARI TEK BRİ GRUP İSMİ VERDİM GRUP YAPMADAKİ AMAÇ NE OLDUĞUNU BİLMEDİĞİMDEN SANIRIM YANLIŞ YAPTIM AMAÇ NEDİR BU İŞLEMDE ..
ŞÖYLEDE YENİ BİR HATA VERDİ RAPORDA : PERDE GRUBU KAPASİTE ORANI AŞIYOR. PERDE BOYUTLARINI VEYA PERDE BAŞLIK BÖLGESİ DONATIALRINI ARTIRARAK TEKRAR ANALİZ YAPTIRIN.
Merhaba,
-U.T,L tipi vb. perdelerin tek bir perde gibi tasarımının yapılması için grup perde olarak modellenmesi uygun olur. Perde grubu tanımlama işlemi için aşağıdaki bilgi bankası linkini inceleyebilirsiniz.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
Perde grubu kapasite oranlarının aşılması durumunda hata mesajında belirtildiği gibi perde boyutları artırılabilir, başlık donatıları arttırılabilir.
-BİRDE SONLU ELEMANLAR GENİŞLİĞİNİ 25 CM OLARAK RADYE TEMEL BÜTÜN DÖŞEMELER PERDELER VE YAPTIM DOĞRU BİRŞEYMİ YAPTIM SONLU ELEMANLAR GENİŞLİĞİNİ AZALTMANIN NE GİBİ BİR FAYDASI OLACAKTIR.
-Döşeme perde ve radye kabuk elemanlarının sonlu eleman genişlikleri hesap hassasiyeti açısından önem taşır. Sonlu eleman genişliklerinin küçüldükçe hesap hassasiyeti artar.
İyi çalışmalar

Geri