Yeni kütüphane ekleme

Mimari tasarım hakkında sorular, görüşler, öneriler

Yeni kütüphane ekleme

Mesajgönderen BETAYAPI » 04 Eyl 2019, 12:40

var olan 3d kütüphanelerin dışında yeni bir obje eklemek istiyorum, bunu nasıl yapabiliriz? mesela sketchup için gerçek objeleri 3d kütüphaneye çevirip indiren siteler var. idecad için yok mu böyle bişey? bütün kütüphaneler bunlarla mı sınırlı?
BETAYAPI
 
Mesajlar: 1
Kayıt: 29 Ara 2018, 15:06
Konum:

Re: Yeni kütüphane ekleme

Mesajgönderen Zeynep Aladağ » 04 Eyl 2019, 16:01

Merhabalar,

Bu olanağa benzer bir olanak ideCAD progrmlarında var. ideCAD MİMARİ' ye wavefront.obj ve 3ds uzantılı dosyaları import edebilir ve bunları kutuphane objesi olarak kullanabilirisiniz.

Programa yeni bir kütüphane eklemek için aşağıdaki yolu uygulayabilirsiniz.

- İdeCAD RENDER program içerisine 3ds uzantılı üç boyutlu objeleri import edebilirsiniz.
- İdeCAD RENDER' da import ettiğiniz çizimi orjin noktasına taşı komutu ile taşıyın.
- Obje materyalsiz ise perspektif ekranda istediğiniz yüzeyi seçip sağ tuşu tıklayın ve materyal uygula ile yüzeylere farklı materyaller seçin.
- Obje yüzey sayısı fazla değilse otomatik plan oluştur komutu ile plan oluşturun. Objenin yüzey sayısı fazla ise otomatik plan oluşturması uzun sürebilir. Bunun yerine sadece dış noktaları manuel tanımlamak doğru olacaktır.
- Plan oluşturmak için obje noktalarına atla komutunu tıklayın ve üst görünüşte obje sınır noktalarını verecek parçaları seçin. Üst görünüş çalışma düzleminde sağ tuşu tıklayın ve görüntü değiştir komutu ile plan görünüşünü seçin. Obje noktalarını görebildiğiniz için plan görüntüsünde çizgi, yay gibi 2 boyutlu objeler yardımıyla objenin plandaki çizimini tanımlayın.
- Kütüphane yerleştirirken boşluk tuşu ile objenin farklı noktalardan yerleşmesini sağlayan tanım noktalarını seçin. Tanım noktası komutu ile bu noktaları belirleyebilirsiniz.
- Son olarak 3B objeyi dosya menüsünden ktp2 uzantılı olarak export edin.
- Oluşturduğunuz ktp2 uzantılı dosyayı ideCAD Mimari programının kurulu olduğu dosya içerisindeki (idecad mimari kısayolu üzerinde sağ tuşu tıklayın ve bulunduğu klasörü açı tıklayın) libraries klasörü içerisine kopyalayın.

Bu şekilde kendinizin hazırladığı 3 boyutlu objeleri ya da ideCAD MİMARİ 'de sıfırdan oluşturduğunuz 3 boyutlu objeleri ktp2 uzantılı yaparak kütüphane arşivi içerisine alıp daha sonra da kullanabilirsiniz.

Ayrıca programda varolanların dışında programa yeni kütüphaneler eklendikçe forum sayfasından duyurulmaktadır.

İyi çalışmalar.
Kullanıcı avatarı
Zeynep Aladağ
 
Mesajlar: 109
Kayıt: 09 Eki 2017, 12:55
Konum:


Dön Mimari Tasarım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir