Mimari tasarım metraj

ebasakin

Etkin Üye
İde Mimariyi yeni kullanmaya başladım. Asıl amacım mimari tasarım yaptığım binaların metrajını alabilmek bu konuda yardıma ihtiyacım var.
1- Bir duvarın sıva metrajını almak istiyorum, duvara sıvayı tanımlıyorum ve m2 üzerinden metraj alabiliyorum fakat duvarın yanındaki kolonun metrajını alamıyorum örneğin bir mahal ve bu mahalde kolonda var kolonon gözüken kısımlarını metraja nasıl dahil edeceğim ?
2- Tuğla diye bir bileşen tanımlıyorum ve bunu duvara atıyorum, bağımsızı seçtiğim zaman benim tanımladığım değeri veriyor duvara göre metraj oluşturmuyor. Bunu nasıl çözerim.

Teşekkürler

1-Kolonun mahale komşu sıva, boya, süpürgelik gibi bileşenlerini ayrıca tanımlamanıza gerek yoktur. Ekteki örnek metraj dosyasındaki; mahal ayarları - yapı bileşenlerine girdiğinizde, sıva ve boyanın mahale bağlı "çevre objelerin toplam kenar alanı" na atandığını göreceksiniz. Bu şekilde program, mahali çevreleyen sınır objelere bakar ve onların bilgilerini tutar. Duvar, duvar üzeri kapı pencere minhaları, aynı şekilde kolonun mahali oluşturan komşu kenarları otomatik hesaba dahil edilir.

2-Tuğlayı aşağıdaki resimde görüldüğü gibi hacime bağlamalısınız.

Ayrıca
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
linkinden metraja yönelik 3 eğitim videosunu seyretmenizi öneririm.

Ekli dosyalar

• metraj1.png
    metraj1.png
    13.5 KB · Görüntüleme: 10,893
  • metraj2.png
    metraj2.png
    11.8 KB · Görüntüleme: 10,888
  • metraj4.png
    metraj4.png
    16.8 KB · Görüntüleme: 10,888
  • örnek metraj.rar
    185.8 KB · Görüntüleme: 665
gözde:2zfi6u62' Alıntı:
buradaki yapı bileşeninin hazırlanması videosu acılmıyor. sayfa boş görünüyor. yardıcmı olabilirmisiniz.

Flashplayer yüklü olmayabilir. Farklı bir tarayıcıda deneyebilirsiniz. Chorome yerine örneğin İnternet Explorer da açmayı dener misiniz ?

Merhabalar, Statikte oluşturmuş olduğunuz projenin mimari programda duvar metrajını almak isterseniz; Araçlar/metrajlar/metraj kısmından alabilirsiniz. Statikte bu komut yer almamaktadır, bundan dolayı oluşturmuş olduğunuz duvarlara yapı bileşeni tanımlayarak araçlar; metrajlar/yapı bileşenleri metrajı/bileşenlerine göre gruplandırılmış yapı bileşeni metrajı kısmından duvar metrajını alabilirsiniz. Konuyla ilgili detaylı bilgi almak için Bursa veya İstanbul ofislerimizi arayabilirsiniz. İyi çalışmalar

1-Kolonun mahale komşu sıva, boya, süpürgelik gibi bileşenlerini ayrıca tanımlamanıza gerek yoktur. Ekteki örnek metraj dosyasındaki; mahal ayarları - yapı bileşenlerine girdiğinizde, sıva ve boyanın mahale bağlı "çevre objelerin toplam kenar alanı" na atandığını göreceksiniz. Bu şekilde program, mahali çevreleyen sınır objelere bakar ve onların bilgilerini tutar. Duvar, duvar üzeri kapı pencere minhaları, aynı şekilde kolonun mahali oluşturan komşu kenarları otomatik hesaba dahil edilir.

2-Tuğlayı aşağıdaki resimde görüldüğü gibi hacime bağlamalısınız.

Ayrıca
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
metraja yönelik 3 eğitim videosunu seyretmenizi öneririm.
Merhabalar , bu ikonu kullandığımız vakit perdelerin metrajını almıyor. Kirişlerin de almıyor diye tahmin ediyorum. İki gündür bu konuya çözüm arıyorum . Yardımcı olur musunuz

Geri