ideCAD Mimari 8 kullanımıyla ilgili görüşler sorular

MEHMETSIRAY

Etkin Üye
SN: İDE YETKİLİLERİ... MİMARİ 8.029 VERSYONU YENİ KULLANMAYA BAŞLADIM
1-DUVARLARIN İÇİ TARALI OLDUĞU DURUMDA PROJE ÜZERİNDE ÇALIŞIRKEN KAPI PENCERELERDE BAZILARINDA DIVAR TARAMASI KALIYOR İKİ BOYURA AKTARDIĞIMDA TARAMALAR HALEN KALDIĞI GİBİ PLANDA NORMAL OLANLARDA DA BU TARAMALAR DEVAM EDİYOR...ELLE DÜZELTMEK ZORUNDA KALIYORUZ
2-MAUSUN İLMECİ ÇOK AŞIRI ATLAMA YAPIYOR YANI ÇOK HAREKETLİ BU STATİKTE DE VAR AYARLAR BUTONUNDAN DEĞERLERİ KÜÇÜLTTÜĞÜM HALDE BU DEVAM EDİYOR ÇİZİM KONFORUMUZU OLUMSUZ ETKİLİYOR...
3-YEDEKLEMEDE DEFALARCA KAYIT İŞİNE SON VERSEK NEDENİ DE HAFIZADA ÇOK YER KAPLIYOR
4-MAHAL YERLEŞTİRİRKEN MAHALİN ADI İLE MAHAL YAZISI BİRBİRİNİN İÇİNE GİRİYOR TOLBAR DAN DEĞERLE OYNADIĞIMIZDA DÜZELİYOR FAKAT BU SEFERDE KAPLAMA VE ALAN YAZILARININ ARASI ÇOK AÇILIYOR...SİMSİLİK BUNLAR CEVAP BEKLİYORUM TŞK...

Re: MİMARİ - 8 SORULAR

AYRICA BEN BU VERSİYONDA" UÇ NOKTASI EDİT" KOMUTUNU GÖREMEDİM...ÇOK KULLANDIĞIM BIR KOMUTTU KONMASINI RİCA EDRİM

8 versiyonunu kullanırken bazen 7 versiyonu açmak durumnda kalıyorum 8 versiyonunu ayrı bir klasör açarak kayıt yaptım p. files ta değil... sorunum 8 versiyonunda sık kullanılanlar daki kayıtlarım 7 versiyonunu açınca siliniyor 1 saat uğraşıp yaptım 7 silindi sorun nedir?

ayrıca 8 ver. ayarlarımı yaptıktan sonra 7 ver. açtığım zaman bütün ayrlalarım ilk haline geliyor aynısı 7 ver. oluyor

MİMARİ 7 DE PROFİLLER
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
data/ideCAD/database/architectural section klasörü altındaki ideCAD.mdb DOSYASINDA SAKLANIYORDU 7 DE OLUŞTURDUĞUM BİRÇOK PROFİLİ KOPYALA YAPIŞTIR YAPARAK İSTEDİĞİM BİLGİSAYARA KOPYALIYORDUM MİMARİ 8 DE BÖYLE BİR DOSYA YOK YADA PROFİLLER NEREDE KAYDEDİLİYOR PROFİL KÜTÜPHANEMİ NASIL MİMARİ 8 E NASIL YÜKLÜYEBİLİRİM....?

MİMARİ 8 DE BASİT TONOZ ÇİZİLEMİYOR KESİT BELİRLEDİĞİMİZ ZAMAN İKİNCİKEZ MAUSUN SAĞ TÜŞÜNA BASTIĞIMIZDA TONO OLUŞMUYOR

STATİK VE MİMARİ 8 DE( PLANLAR) ÖRNRĞİN APLİKASYON PLANLARINI YAN YANA YERLEŞTİRİP İKİ BOYUTA AKTAR KOMUTU İLE 2D YAPTIĞIMDA ZUMSINIR YAPTIĞIM ZAMAN HİÇ BİR ÇİZİM EKRANA GELMİYOR....?

MEHMETSIRAY":qzxxlx67' Alıntı:
SN: İDE YETKİLİLERİ... MİMARİ 8.029 VERSYONU YENİ KULLANMAYA BAŞLADIM
1-DUVARLARIN İÇİ TARALI OLDUĞU DURUMDA PROJE ÜZERİNDE ÇALIŞIRKEN KAPI PENCERELERDE BAZILARINDA DIVAR TARAMASI KALIYOR İKİ BOYURA AKTARDIĞIMDA TARAMALAR HALEN KALDIĞI GİBİ PLANDA NORMAL OLANLARDA DA BU TARAMALAR DEVAM EDİYOR...ELLE DÜZELTMEK ZORUNDA KALIYORUZ
2-MAUSUN İLMECİ ÇOK AŞIRI ATLAMA YAPIYOR YANI ÇOK HAREKETLİ BU STATİKTE DE VAR AYARLAR BUTONUNDAN DEĞERLERİ KÜÇÜLTTÜĞÜM HALDE BU DEVAM EDİYOR ÇİZİM KONFORUMUZU OLUMSUZ ETKİLİYOR...
3-YEDEKLEMEDE DEFALARCA KAYIT İŞİNE SON VERSEK NEDENİ DE HAFIZADA ÇOK YER KAPLIYOR
4-MAHAL YERLEŞTİRİRKEN MAHALİN ADI İLE MAHAL YAZISI BİRBİRİNİN İÇİNE GİRİYOR TOLBAR DAN DEĞERLE OYNADIĞIMIZDA DÜZELİYOR FAKAT BU SEFERDE KAPLAMA VE ALAN YAZILARININ ARASI ÇOK AÇILIYOR...SİMSİLİK BUNLAR CEVAP BEKLİYORUM TŞK...

1)Bu bildiğimiz bir durum, en kısa zamanda düzeltilecektir.Çalışmalarınızı ideCAD 8'de çizdikten sonra ideCAD 7'de açıp çıktı aşamasını orada halledebilirsiniz.
2)Ayarlarınızı default ayarlara getirip duruma tekrar bakın, Ayarlar/Genel Ayarlar/Çizim/Yakalama Duyarlılığı/D.N. atlama faktörü 3 , Seçme uzaklığı 5 piksel default ayarlardır. Bunu değiştirmiş olabilirsiniz.
3)Dosya kaybı istenmediğinden bu şekilde ayarlanmıştır, isterseniz Ayarlar/Genel ayarlar/Otomatik kayıt/Aralık kısmından süreyi arttırabilirsiniz.
4)Mahal Ayarları/Yazılar/Yazılar arası uzaklık 0.05m default olarak gelir. Bunu değiştirmiş olabilirsiniz. Değişmediği takdirde aşağıdaki gibi bir görünüm elde edersiniz.

Ekli dosyalar

• 1.jpg
    1.jpg
    83.2 KB · Görüntüleme: 11,484
  • 2.jpg
    2.jpg
    124.4 KB · Görüntüleme: 11,484

MEHMETSIRAY":1cj89tyn' Alıntı:
AYRICA BEN BU VERSİYONDA" UÇ NOKTASI EDİT" KOMUTUNU GÖREMEDİM...ÇOK KULLANDIĞIM BIR KOMUTTU KONMASINI RİCA EDRİM

Objeye tıklayıp, düğüm noktaları üzerinden çekiştirme hareketi ile yapabilirsiniz. Bahsettiğiniz yöntem eski versiyona ait bir özellikti. Daha pratik özellik geldiğinden bu komut kaldırıldı.

MEHMETSIRAY":nnf46xwt' Alıntı:
MİMARİ 8 DE BASİT TONOZ ÇİZİLEMİYOR KESİT BELİRLEDİĞİMİZ ZAMAN İKİNCİKEZ MAUSUN SAĞ TÜŞÜNA BASTIĞIMIZDA TONO OLUŞMUYOR

Bahsettiğiniz durum bizde oluşmadı. Team Viewer 8'i kurup ararsanız, bağlanıp bakalım.

MEHMETSIRAY":1vpf5cir' Alıntı:
MİMARİ 7 DE PROFİLLER
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
data/ideCAD/database/architectural section klasörü altındaki ideCAD.mdb DOSYASINDA SAKLANIYORDU 7 DE OLUŞTURDUĞUM BİRÇOK PROFİLİ KOPYALA YAPIŞTIR YAPARAK İSTEDİĞİM BİLGİSAYARA KOPYALIYORDUM MİMARİ 8 DE BÖYLE BİR DOSYA YOK YADA PROFİLLER NEREDE KAYDEDİLİYOR PROFİL KÜTÜPHANEMİ NASIL MİMARİ 8 E NASIL YÜKLÜYEBİLİRİM....?

ideCAD 7'de ideCAD.mdb olan dosya uzantısı ideCAD 8'de ideCAD.ipro olarak değiştirilmiştir. Dosyanızı .ipro uzantılı olacak şekilde kaydedip
Local Disk(C:)/Program Data/ideCAD/database/Architectural Sections dizinine kaydederseniz profilleriniz gelecektir.

MEHMETSIRAY":p195lrz1' Alıntı:
STATİK VE MİMARİ 8 DE( PLANLAR) ÖRNRĞİN APLİKASYON PLANLARINI YAN YANA YERLEŞTİRİP İKİ BOYUTA AKTAR KOMUTU İLE 2D YAPTIĞIMDA ZUMSINIR YAPTIĞIM ZAMAN HİÇ BİR ÇİZİM EKRANA GELMİYOR....?

Birden fazla kez 2B çizim oluştur denildiğinde bu sorun çıkıyor. Durum Arge'ye bildirilmiştir.

Mehmet Bey iyi akşamlar,
aşağıda belirttiğiniz durumla ilgili açıklamayı aşağıdaki pdf'ten inceleyebilirsiniz.

MEHMETSIRAY":1dlzv9dp' Alıntı:
8 versiyonunu kullanırken bazen 7 versiyonu açmak durumnda kalıyorum 8 versiyonunu ayrı bir klasör açarak kayıt yaptım p. files ta değil... sorunum 8 versiyonunda sık kullanılanlar daki kayıtlarım 7 versiyonunu açınca siliniyor 1 saat uğraşıp yaptım 7 silindi sorun nedir?

Ekli dosyalar

• Mehmet Siray.pdf
    194.7 KB · Görüntüleme: 375

ARZU HANIM MİMARİ8 DE KNDİ OLUŞTURDUĞUM KORKULUKLARI "RAİLİNG" KLASÖRÜ ALTINDA GÖREMİYORUM PROGRAMIN OLUŞTURDUKLARI VAR FAKAT KENDİ KORKULUKLARIMI GÖREMİYORUM... ACEBA NEREDE SAKLANIYOR

YIKARIDA BELİRTMİŞTİM BENİM TANIMLADIĞIM KORKULUKLAR ÖRN." CAM KOR-1, FERFORJE-1" GİBİ BU DOSYADA YOK GÖREMİYORUM

AYRICA BEZEN PROGRAM PROJE YÜKLERKEN ÇOK GECİKİYOR ....? BU GENELDE AYNI PROJEYİ BİRKAÇ KEZ YÜKLEYİNCE YAŞANIYOR. BİLGİSAYARI AÇIP KAPATINCA TEKRAR NORMALE DÖNÜYOR...?

Mehmet Bey selamlar,
yukarıdaki PDF'de açıkladığım durumdan kaynaklanıyor. 8'de yeni oluşturduğunuz tipler ideCAD'in altındaki Railing klasörüne yazılır. ideCAD klasörünün adını değiştirmeden 7'yi açarsanız,
7'nin ideCAD klasörü diğerinin üstüne çakılır, dolayısıyla railing klsaörü de değişir. Bundan sonraki çalışmalarınızı PDF' teki açıklamalar doğrultusunda yapıp sıkça versiyonlar arası geçiş yapmazsanız sıkıntı yaşamazsınız.

MEHMETSIRAY":9tiw1bi9' Alıntı:
YIKARIDA BELİRTMİŞTİM BENİM TANIMLADIĞIM KORKULUKLAR ÖRN." CAM KOR-1, FERFORJE-1" GİBİ BU DOSYADA YOK GÖREMİYORUM

Geri