ideCAD Mimari 6 kullanımıyla ilgili sorular

ÇATILAR

ekte gönderdiğim şekilde ki çatı neden görünmüyor?Planda da perspektifte çatı tam çıkmıyor yarısı görünüyor yarısı görünmüyor.(versiyon 5.511)

Re: ÇATILAR

erturan":d074z0w0' Alıntı:
ekte gönderdiğim şekilde ki çatı neden görünmüyor?Planda da perspektifte çatı tam çıkmıyor yarısı görünüyor yarısı görünmüyor.(versiyon 5.511)

Merhaba

Çatıyı oluşturmak için kullandığınız noktalarda , milimetrik sapmalar olduğunu gördük,
Çatı saçak noktalarına akslar tanımlayarak tekrar belirledik, bu noktaları kullanarak çatıyı yeniden oluşturduk.

Proje ve Ekran görüntüsü ektedir

Proje ideCAD Mimari Enterprise 5.511 IDS Formatındadır

İyi çalışmalar

Dış çephede duvar üzerinde oluklar oluşturmak

Aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi duvar üzerinde oluklar oluşturmak mümkün mü?
duvar.jpg

Re: Dış çephede duvar üzerinde oluklar oluşturmak

Merhaba

Duvar yüzeyinde resimdeki gibi bir fuga oluşturabilmeniz için,
2Boyutlu çizim araçlarını kullanarak, Ekteki resimdeki gibi bir kesit oluşturun,
Bu kesiti seçip sağ tuş menüsünden dönüştür komutunu kullanarak bir profil oluşturun
Profil objesi komutunu kullanarak duvar ön yüzüne bu profili çizebilirsiniz.

Ekteki projeyi inceliyebilirsiniz.

İyi çalışmalar

Güzel bir çalışma olmuş..

Fugalı kaplamaları cephede kaplarken pencereler otamatik boşaltılsa yada duvarlar için katmanlı duvar ayarlarına bu tarz kesitleri ekleyip duvar ile beraber çizebilsek daha güzel olur..Katmanlı duvara eklenebilen bu tarz profiller kapı pencere vb.boşluklarla otamatik boşaltılmış olur..

Bu tür detayların mimari proğramımıza eklenmesi son derece güzel olur..

Re: ideCAD Mimari'de nelerin olmasını isterdiniz?

Kat Düzleminde Kot Vererek Kesit Almak..

Kat planımızı ve tefrşitını üç boyutlu sunum yapmak,render görüntüsünü almak için katın belli bir noktasından kot vererek kesit almak ihtiyac oluyor, bu imkanın proğrama eklenmesini talep ediyoruz..

çatı detaylarında sadece ahşap çatı için seçenekler var.basit eternit çatı örtüsü ile kapatılmış taşıyıcı sistemi 40x60,40x80,30x50...gibi profillerden oluşan bir çatıyı çizme imkanımız var mı?3b de sadece kiremit çatı örtüleri var eternit,galvanizli oluklu sac,single gibi çatı örtü seçenekleri yok.ya da var ben bilmiyorum.yoksa bunlar programa eklenecek mi?yardımcı olursanız sevinirim

Re: ideCAD Mimari'de nelerin olmasını isterdiniz?

Sn. Bolvadinim,
kat düzleminden plan kesit almak otomatik olsa pratik olur hakikaten. Şu anki mevcut olanaklarla bunu birkaç adımda yapmak mümkün.
Muhtamelen siz biliyorsunuzdur ama bilmeyen kullanıcılarımız olduğunu varsayarak mesajınız vesilesiyle paylaşmak istedim.

* Kesmek istediğimiz plan üzerine çatı yüzeyi çiziyoruz.
*Çatı eğimini 0.001 gibi bir değerle değiştiriyoruz. (Yatay hale getirmiş oluyoruz.)
*Çatı kotunu kesmek istediğimiz kota getiriyoruz.
*Çatıyla trimle komutunu uygulayıp üstten kesiyoruz.
*Çatı yüzeyi layer'ını kapatıyoruz.
*Plan görüntüden veya perspektiften render alıyoruz.

Çok teşekkürler...
Anlatımlarınız da cok güzel.
Program da cok güzel.
Bu Harika oldu...

Dis cephe boyasinda balkonun farkli renkte renklendirilmesi

Dis cephede balkonlari farkli renkte boyamak istedigimizde dosemeden dolayi balkonun alti doseme renginde oluyor. ayni sekilde balkon tavanlarini da farkli renk yapmak istiyorum..
bunu nasil yapabilirz?

Çatı ve diğer tüm texture ihtiyaçlarınız için aşağıdaki linklerden faydalanabilirisiniz.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

daha fazlası için;

Re: Dis cephe boyasinda balkonun farkli renkte renklendirilmesi

teknick":1o2mshew' Alıntı:
Dis cephede balkonlari farkli renkte boyamak istedigimizde dosemeden dolayi balkonun alti doseme renginde oluyor. ayni sekilde balkon tavanlarini da farkli renk yapmak istiyorum..
bunu nasil yapabilirz?

Merhaba

Mahal komutu ile balkonun seramik kaplama yüzeyini , Kalıp planında oluşturacağınız Betonarme döşeme ile Balkonun tavanını oluşturabilirsiniz.
Her ikisi içinde ayrı materyeller tanımlayabilirsiniz.

Dilerseniz kat silmesi veya profil objesi komutunu kullarak balkonun kenar yüzeylerini kapatabilir, Bu objeye dış cephe materyel rengini verebilirsiniz.
Ekteki Balkon.ide6 dosyasını inceleyebilirsiniz. (ideCAD Mimari 6.01 Vers.)

İyi çalışmalar.

Sn. Yasin Tezel
Verdiğiniz bilgelerden dolayı size çok teşekkür ederim...
Program cok güzel her geçengün yeni özelliklerini öğrendikçe beni daha da cezbediyor...

Diğer bir sorum: Mimarideki renderda güneş ışığı gibi heryer aydınlık. Noktasal ışık kaynağı koyunca etraf kararıyor.
Peki noktasal ışık koymadan güneş ışığı gibi olan varsayılan render ışığının yönünü nasıl değiştirebilirim acaba?

Teşekkürler...

Sn. teknick,
herhangi bir ışık kaynağı koyduktan sonra kararmanın sebebi, mevcut aydınlatmanın yerine yeni baştan yapay aydınlatma yapmanızdır.
Artık aydınlanmayı koyacağınız ışık kaynakları ile sağlamaya başlarsınız. Koyduğunuz noktasal ışığın z düzleminde 0 ve - kotlarda kalmamasına
ve aydınlatacağınız binanın noktasal ışık aydınlatma çemberinin içine dahil olmasına dikkat etmelisiniz.

Şu anki exe itibariyle gün ışığının konumu ve ayarını siz değiştiremiyorsunuz. Bu etkiyi ışık kaynakları ile sağlıyorsunuz.

Ar-ge ekibimiz 6 versiyonun gelecek güncellemelerinde 6 vers. lisans sahiplerine ücretsiz olarak ulaştıracağımız render iyileştirmeleri,
gün ışığı etkisi, gelişmiş materyal seçenekleri, ülkelere, illere, saatlere göre belirleyeceğiniz aydınlanma durumu, HDR etkisi veren arka plan (gökyüzü),
IES ışık etkisi gibi pek çok yeni olanağın üzerinde çalışıyor. Şu an geliştirme aşamasında olmasına rağmen günışığıyla ilgili sorunuza istinaden
güneşin doğuşundan batışına kadar binanızın nasıl aydınlanacağını gösterir gerçek günışı etkisiyle render edilmiş küçük bir animasyonu paylaşmak istedim.

Sn. Arzu Dural Gök, bilgilendirmeniz için teşekkür ediyorum.
Gelişmeleri heyecanla takip ediyorum...

Bir sorum daha olacak gerçi sorularımın biteceğini pek sanmıyorum, çünkü programı öğrendikçe yeni yeni şeylerde çıkacağını düşünüyorum...

Biz çevremizdeki diğer mimarların da ideCAD mimariyi kullanmalarını istiyoruz. çünkü gerçekten çok fazla getirisi oluyor.
Ancak onlar AutoCAD de alıştıkları çizimlerden kolay kolay vaz geçemiyorlar, çünkü ideCAD'i tam olarak tanımıyorlar.
Soruma gelecek olursak;
Mimarlar genelde duvarları Ofset ve trimlerle oluşturuyorlar, ideCAD de duvarları'da ofsetleyebiliyor muyuz? (Gerçi aksları çizdikten sonra üzerine duvar çizmek hiçde zor olmuyor ama zor olan bazı alışkanlıklardan vaz geçeilmek)
Bir de Duvarları çizerken "Kesişimlerle Böl" seçeneğini aktif yaptığımızda çizdiğimiz duvarları kesişim noktalarından bölerek birleştiriyor. Bu gerçekten çok güzel. Peki objeleri kopyaladığımız yada klonladığımız zaman da üst üste gelen duvarları kesişimlerle bölebiliyor muyuz.? bu gerçekten önemli oluyor çünkü...

Vergiğiniz bilgiler için şimdiden çok teşekkürler.
iyi çalışmalar...

teknick":3nmv6eye' Alıntı:
.....
Bir de Duvarları çizerken "Kesişimlerle Böl" seçeneğini aktif yaptığımızda çizdiğimiz duvarları kesişim noktalarından bölerek birleştiriyor. Bu gerçekten çok güzel. Peki objeleri kopyaladığımız yada klonladığımız zaman da üst üste gelen duvarları kesişimlerle bölebiliyor muyuz.? bu gerçekten önemli oluyor çünkü...
...

Merhaba

Üst üste olan duvarları , Duvar uzat / böl komutu ile bölebilirsiniz. Bu komuta Ekranın solundaki düşey toolbardan veya
Değiştir menüsü -->Obje Edit -->Duvar menüsünü kullanarak ulaşabilirsiniz.

Bu komutu duvarın açısını değiştirmeden, başka bir duvara uzatarak kesiştirmek amacıylada kullanabilirsiniz.

seçilmiş objeler

seçim penceresi ile seçtiğim objeleri yine seçim penceresini kullanarak kaldıramıyorum?bu sorun ide 5.511 de yoktu ide 6 da başladı.

Re: seçilmiş objeler

erturan":1sbvcnom' Alıntı:
seçim penceresi ile seçtiğim objeleri yine seçim penceresini kullanarak kaldıramıyorum?bu sorun ide 5.511 de yoktu ide 6 da başladı.

Merhaba

Ctrl tuşuna basarak, mouse ile seçim penceresi oluşturursanız seçili objeler seçilmemiş hale gelir.

İyi çalışmalar.

Geri