Proje dosyasında ki ağırlaşma

ebasakin

Etkin Üye
İyi günler ekte sunduğum dosyada çok ciddi bir ağırlaşma söz konusu, görünüş alırken bile en az 5 dk bekliyorum. Fare ile çalışmak bile çok zor hala geliyor. Aslında çok büyük bir proje değil fakat nedense bu sorunu yaşıyorum. İdeMimaride genel olarak proje biraz büyüdü mü hep kasma yaşıyorum.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Not: Kullandığım sistem ;

Win10
Xeon 3.7 ghz
16 gb
Quadro K2000

Sistem güncel.

Ertuğrul Bey merhaba,
projeniz çok büyük değil ancak 2 katta oldukça fazla üç boyutlu kütüphane kullanılmış. Bu nedenle kesitte yavaşlık yaşıyorsunuz.
Tanımlı kesit ve görünüş ayarlarınızda, kesilmeyecek objeler listesinden kütüphaneleri seçerseniz birkaç sn içinde görünüş alabilirsiniz.

Sanırım versiyon 7 ile çalışıyorsunuz. Perspektifteki yavaşlamaya çözüm olarak; perspektif detay seçeneğini kenar çizgili katı modelden, katı modele çekmeniz, tüm kütüphaneleri tek seferde seçip kütüphane ayarlarından "3B'de kontur olarak çiz" seçeneğini aktif hale getirmeniz, mükerrer katlardaki kütüphaneleri azaltmanız veya sadece katmanını kapatmanız yöntemlerinden birini veya birkaçını kullanmanız faydalı olacaktır. Planda bir yavaşlık göremedim ama isterseniz görüntü menüsünden görüntü/ obje kontur çizimi/ kontur objelerini seç diyerek kütüphaneleri de kontur olarak gösterebilirsiniz. Ayrıca versiyon 8' de projeniz perspektifte çok seri bir şekilde kullanılabiliyor. Yeni versiyonda bu konuda gerekli optimizasyon yapılmıştır.

Geri