Merdiven ve Çatılar Hakkında Yardım

Tolga CESMELI

Yeni Üye
İyi çalışmalar mimari program ile ilgili çalışmalarımız sırasında yapamadığımız ya da yapılamayan bazı ihtiyaçlarımızı aşağıda sıralayacağım yardımcı olursanız sevinirim
* Kat planı çizimleri alırken bodrum perdesi sıvaları ve iç taraması nasıl yapılır
* Kat planlarında plan çizimi belli mesafeden (mesela 1.5m) katı kesip aşağı bakılarak çiziliyor ama merdivenleri bu mantıkla nasıl kesip çizebiliriz
Bu şekilde 1. katta 1.5m den kestiğimde 1 den 2 ye çıkan merdivenin 8 gibi bir basamağını görüp geri kalan alanda zeminden 1 e çıkan merdiveni görmem gerekir.Bu durum nasıl yapılır
* Çok kollu merdivenlerde her alan farklı hat olarak algılandığı için merdiven ayarlarındaki kesit hattı özelliği seçildiği alanda kalıyor. sonuçta planda ilk alanda kestiğimde geri kalan yukarı çıkan alanları kesit hattı sonrası olarak görmesi gerekirken sadece kesilen alan içindekileri kesit hattı sonrası olarak görmekte. bunu nasıl çizebiliriz
* Çatının otomatik oluşturulamadığı tiplerde çatı yüzeyi ile çatı oluşturmak durumundayız. ancak otomatik çatıdaki çatının uç tipleri çatı yüzeyi seçeneklerinde yok böyle olunca çatımız saçak betonarme döşemesi üstüne kalınlığı kadar daha yüksekte oturmakta ve buda resmi proje görünüş kesit ve yüksekliklerinde sorun yaratmakta.
* çatı detaylarında kuşgözüne mertek pervaz vs çizememekteyiz.
* yine çatılarda pervaz aşık mahya mertek hepsi tanımlandığında gösterimde sorun çıkıyor kimi zaman mertekler görünürken kimi zaman mahyalar görünüyor sonuç olarak hepsini ayrı ayrı çizip 2D penceresinde süperpoze etmek zorunda kalıyoruz . tabi kesitlerdede bu problem oluyor.
* Çatı arasında depo oda vs gibi kullanımlar olduğunda idare tarafından çatı arası planı istenmekte bunu çizerken yukarıda bahsettiğim merdivenlerin alt katta kalmasından dolayı çizimlerime alamamaktayım. ayrıca çatı üzerindeki kuşgözü merdiven asansör kulesi gibi ekstra yüzeyleri planla aynı kottaymış gibi görmekteyiz bunları nasıl istenildiği gibi görebiliriz.
* Son olarak kesit alındığı zaman kat tanımı yazıldığında yanında kot gösteriyor orada 2m 5m gibi kotlar vermekte oradaki ayrlamayı nasıl kot gerçek değerine çekebiliriz mesela 2.85 5.70 vs.
Sorularım şimdilik bu kadar projelerimizin içinde çeşitli yerlerde meydana geldiği için proje eklemedim ancak her durum için kayıtta projelerimiz mevcut görülmesi gerektiği durumda projeleri ekleyebilirim.
ilginiz için teşekkürler.

*Panellere sıva tanımlanmıyor ancak panelleri sıvalı görmek istiyorsak üzerinden duvar çizebilirsiniz,tarama içinde katman ayarları çizim detaylarından panel taramasını aktif yapabilirsiniz.

*Program standart merdiven çizim detaylarına uygundur.(Merdiveninize çift tıklayıp alanlar sekmesinden Kesit hattı var kutucuğu işaretlenirse ilgili merdiven alanı (kolu) üzerine kesit hattı girilen parametrelere göre çizilir.Görünüm seçeneğinde merdiveni oluşturan çizgiler için ayrı çizgi tipi mevcuttur. Gözükmesini istediğiniz basamakların durumuna göre çizgi tiplerini değiştirebilir, Merdiveninizi patlatıp 2D olarak üst kata kopyalayıp istediğiniz ayarlamaları yapabilirsiniz ama buna rağmen istediğiniz gösterim oluşmuyorsa İstanbul ya da Bursa ofisimizi arayıp destek alabilirsiniz.

*Çatı tipinde problem yaratan kısmı örneklerseniz daha sağlıklı dönüş yapılacaktır.

*Kuşgözüne çatı detayı tanımlayamama durumu iş listemizde mevcuttur.(2D çizim araçlarıyla oluşturmayı önerebiliriz)

*Çatılarda detaylarında oluşan problemi de örnek proje üzerinden teknik hizmet servisimize bilgilendirirseniz yardımcı olunacaktır.

*Merdiveninizi üst kısımda önerdiğim gibi patlatıp üst kata kopyalama işlemi yapmanız gerekmektedir(Teknik hizmetimizden yardım alabilirsiniz)

*Kesit alındığı zaman , kesit kot ayarlarında birimler kısmında hane sayısından dediğiniz gerçek kot değerini ayarlayabilirsiniz.

Kolay gelsin,iyi çalışmalar..

cevaplarınız için teşekkür ederim zaten projemizde 2D sekmesi ile hallettik
fakat panellere sıva tanımlaması yapılması gerekir sonuçta sıva yapılan bir yapı elemanı
merdivenleride 2D ile hallettik kat görünürlüğü kat farkından olduğunu ve detay gerektirdiğini düşünmekteyim ama en azından standart merdivene tanımlı olan kesit hattının bizim yarattığımız merdivendede aynı çalışması gerektiğini düşünüyorum
diğer sorularım için projeyi mail attım telefonda yardım alacağım
teşekkür ederim

Geri