Birkaç Soru

ideCAD Mimari hakkında sorular, görüşler, öneriler

Birkaç Soru

Mesajgönderen serdagi » 17 Eyl 2016, 08:49

Merhaba idemimar ile ilgili olarak karşılaştığım birkaç detay hakkında sorularım var.

1) Betonarme döşemesi eğimli olan yapılarda mahaller neden eğimli tasarlanamıyor?
2) Betonarme perdelere neden hala sıva seçeneği eklenmiyor ve neden hala mahal sınırı belirlerken perdelere mahal kenarı çiziyoruz.
3) Eğimli bir kiriş altına veya üstüne duvar çizildiğinde duvar eğime göre neden çizilmiyor. (özellikle 3d görsellerde sıkıntı oluyor)
4) Doğru metraj almak için mesela iki kolon arasındaki duvarları kolon kenarlarındanmı almalıyız. Merkezlerinden alınca yada kolon kaçıklığından alınca hesap değişir mi? Yoksa nereden alırsak alalım iki kolon/perde arasındaki net mesafeyimi kabul ediyor.
5) Eğimli kiriş tanımladığımız gibi eğimli perde (üst yüzü eğimli perde) neden tanımlanamıyor.

herkese iyi çalışmalar dilerim.
serdagi
 
Mesajlar: 151
Kayıt: 14 Eki 2015, 21:48
Konum:

Re: Birkaç Soru

Mesajgönderen serdagi » 17 Eyl 2016, 10:14

Mahal listesi çok güzel bir özellik olmuş ancak farklı seçenekler verilebilir. (poz numarasına göre vb.) ayrıca listeyi alınca etiket nolarını karışık veriyor sanırım mahal ekleme sırasına göre yapıyor ama etiket numarasına göre olsa güzel olurdu.
serdagi
 
Mesajlar: 151
Kayıt: 14 Eki 2015, 21:48
Konum:

Re: Birkaç Soru

Mesajgönderen cansahin » 19 Eyl 2016, 09:31

Merhabalar,
1-Eğimli döşemeler; rampa, çatı yüzeyi gibi alanlarda kullanılabileceğinden bu özellik mevcut. Fakat mahalde bu tarz bir kullanıma dahil istek de bulunulmadığı için böyle bir olanak eklenmemiştir.
2-İdeCAD Mimari 8.504 versiyonumuzda perdelerin olduğu kısımlara mahal kenarı ile sınır belirlemeden mahal tanımlanabiliyor. Perdelerde sıva ile ilgili çalışmalarda devam etmektedir, yeni gelen güncellemeler de bu eklenecektir.
3-Eğimli kiriş altına ve ya üstüne duvar çizimi yapılırken duvar ileri ayarlarından duvar köşe noktaları ayrı ayrı kot verilebilmektedir.
4-Kolonlar duvarları trimlediği için kolon kenarlarından ya da kolon merkezinden duvarı çizmeniz önemli değildir, bu durum doğru metraj alınmasını engellemez.
5-Bu konu ile ilgili istekler değerlendirilip, ilgili çalışmalar devam etmektedir.
İyi çalışmalar.
Kullanıcı avatarı
cansahin
 
Mesajlar: 116
Kayıt: 05 May 2015, 15:22
Konum:


Dön ideCAD ile Mimari Tasarım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir