İdeODT ve Cephe tasarımı ile ilgili Eğitim Videosu lütfen!

etatar

Yeni Üye
Merhabalar Ben İde Mimari öğrenmeye çalışıyorum, Birçok 3d programını kullanıyorum,

Sitenizdeki Görsel Eğitim Seti linkinde İde Mimari Programı hakkında bir çok açıklayıcı video bulunmakta.
Ancak idecad ODT programının kullanımı, Kapı, Pencere veya boşluk oluşturma, Değişik cephe tasarımları yapılması ile ilgili detaylı hiç bir video yok.
ODT programı yardımıyla örnek kapı-pencere-boşluk modelleme hakkında ve Cephe tasarımları yapımı ile ilgili Eğitim Videosu eklenmesini talep ediyorum.

Programı oluşturan geliştiren herkese teşekkürler.

Re: İdeODT ve Cephe tasarımı ile ilgili Eğitim Videosu lütfe

Evet hem eğitim videosu gerekli ek olarak kapı, pencere camekan gibi objelerde detaylandırılabilmeli.

Bu konuda forum veya idemimari yetkililerinden kimse cevap veya yardımcı olacak bir şey yapmayacak mı? Sanırım bu konunun sonuçlandırılması zor olmasa gerek. Acil yardımcı video bekliyoruz

Merhabalar,

İdeCAD youtube kanalında eğitim videoları yenilenmektedir.
ideCAD Odt video çekimi de iş listemize eklenmiştir, en kısa zamanda eklenecektir.

Kolay gelsin, iyi çalışmalar..

Umarım herkesin beklentisini karşılayacak bir ODT ve CEPHE KAPLAMASI ile ilgili bir eğitim olur (cevabınızda sadece ODT 'ye değinilmiş Değişik cephe tasarımları; Katı Modelleme'den veya .3ds den imprt edilerek oluşturulan örneklerede yer vermenizi talep ediyoruz.)

Büyük bir beklenti içinde bekliyoruz.

Hatta iş listenize ODT 'yi ve cephe modellemeyi geliştirecek bir modülün oluşturulmasını da eklerseniz çok iyi olur.

İlginize teşekkür ederim.

Saygılarımla.

Bu başlık altında ben de ilave bir şeyler söylemek istiyorum.

A- Diolarla ilgili olarak;
1- Bende İdeODT yi çalıştırmak istediğimde eksik DLL uyarısı geliyor. (resimdeki gibi)
2- Dio eklenmesi, düzenlenmesi ile ilgili bir çalışma yapılması ve hatta belkide yenilenmesi gerekir diye düşünmekteyim.
3- Boyutlama ile ilgili problem mutlaka giderilmesi gerekir. (Kasaların genişlemesi)

B- Materyallerle ilgili:
1- Ön tanımlı hazır materyallere ekleme yapılması da güzel olurdur.
2- Pastel 1, 2, ... yerine sıklıkla kullanılabilecek bir çok malzemenin ön tanımlı olarak gelmesi gerektiğini düşünüyorum.
3-Materyal yükle ile materyal klasöründekileri yüklemek yerine hepsi gelmeli diye düşünmekteyim.
4-Çim, taş kaplama vs gibi genel şekler yukarıda da dediğim gibi eklenmeli.
5- Klasörden eklerken yüklü mü değil mi diye bakmadan hepsini eklediğimizde aynı materyalden bir den fazla oluyor ve sonuna 1, 2, .. sayılar ekleniyor. Aynı isimde olanlarla ilgili ikaz gelebilir. Üstüne ve ya yeni isim gibi seçenek olabilir.

C-Kütüphane konusunda da bir şey söylemek istiyorum. Her geçen gün kütüphane genişliyor ve bir şeyler ekleniyor;
1- Tüm eklenen ve eklenmesi tavsiye edilenlerle birlikte yeni bir yükleme linki konulması,
2- Mevcutların muhakkak suretle elden geçirilerek ciddi bir sınıflama yapılması
3- İçlerinde mükerrer (çift) olanların silinmesi,
4- Son dönemlerde 3B kütüphane artmasına rağmen basit, kullanımı kolay, sadece plan çizimlerinde kullanılacak 2b kütüphanelerde hiç bir ekleme olmamıştır. Bu konuda da yeni çalışmaların eklenmesini bekliyoruz.
5- Kütüphane isim ve numaralarının da daha anlaşılır, isminde şeklin çağrıştıracağı (ki bu konu tarama isimleri için de geçerlidir) şekilde düzenlenmesi gereklidir.
6- Yine kütüphanelerin ön izlemesinin; kapı pencerelerde, dokularda olduğu gibi çoklu olması, hepsinin tek tek üzerine tıklamadan hangisini seçeceğimiz konusunda hız kazandıracaktır. (ki bu durum tarama ve merdivenler içinde geçerlidir)

Affınıza sığınarak bir çırpıda aklıma gelenleri bu başlık altında yazdım. İyi geceler diliyorum.
Sevgilerimle...
NYILMAZ

.

Ekli dosyalar

• İdeDio.png
    İdeDio.png
    92.2 KB · Görüntüleme: 9,035

Elinize Sağlık,

Programın geleceği ODT, 3d Modellemenin kolay olması [ hatta mümkünde perspektif/sağ-sol vb pencerelerinden bunların yapılabilmesi (Sketchup örneği var artık) ]
bunlara bağlı diye düşünüyorum.

İdeMimari - İdeStatik -İdeÇelik çok kıymetli programlar daha da geliştirilebileceği çok açık

saygılar.

NYILMAZ":1ee88a7x' Alıntı:
1- Bende İdeODT yi çalıştırmak istediğimde eksik DLL uyarısı geliyor. (resimdeki gibi)

Ekte rar içinde verilen dll dosyasını program klasörü içine kopyalayınız.

Ekli dosyalar

• mfc70.rar
    372.7 KB · Görüntüleme: 317

sedaerdogan":3urowbpz' Alıntı:
Merhabalar,

ideCAD Odt video çekimi de iş listemize eklenmiştir, en kısa zamanda eklenecektir.

Halen Bekleyecekmiyiz. Bu eğitim videoları yayınlanmadan bu konu kapanmaaycak... :cool:

etatar":3pkllewm' Alıntı:
sedaerdogan":3pkllewm' Alıntı:
Merhabalar,

Halen Bekleyecekmiyiz. Bu eğitim videoları yayınlanmadan bu konu kapanmaaycak... :cool:

1 ayı geçti halen video yok! :oops:
Hadi Hayırlısı Bu kadar zor olmasa gerek bir eğitim videosunu oluşturmak... :!:

etatar":3p3xhf6b' Alıntı:
Halen Bekleyecekmiyiz. Bu eğitim videoları yayınlanmadan bu konu kapanmaaycak ..
etatar":3p3xhf6b' Alıntı:
Hadi Hayırlısı Bu kadar zor olmasa gerek bir eğitim videosunu oluşturmak]

Merhaba,

Programın içinde F1'e basın. ideCAD Mimari yardım penceresi açılacaktır. "Kapı ve Pencere Oluşturmak" başlığı altında ideCAD ODT programı anlatılmaktadır. Ayrıca aynı başlık altında nasıl pencere ve kapı oluşturulacağı adım adım anlatılmıştır. Bunları uygulayabilirsiniz ve anlaşılmayan kısımlar olursa forumumuzda sorabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    122.2 KB · Görüntüleme: 8,845

HakanŞahin":2smr1eip' Alıntı:
etatar":2smr1eip' Alıntı:
Halen Bekleyecekmiyiz. Bu eğitim videoları yayınlanmadan bu konu kapanmaaycak ..
etatar":2smr1eip' Alıntı:

Merhaba,

Programın içinde F1'e basın. ideCAD Mimari yardım penceresi açılacaktır. "Kapı ve Pencere Oluşturmak" başlığı altında ideCAD ODT programı anlatılmaktadır. Ayrıca aynı başlık altında nasıl pencere ve kapı oluşturulacağı adım adım anlatılmıştır. Bunları uygulayabilirsiniz ve anlaşılmayan kısımlar olursa forumumuzda sorabilirsiniz.

Hakan bey açıklamalarınız için teşekkür ederiz.
Ancak konun başlığı; İdeODT ve Cephe tasarımı ile ilgili Eğitim Videosu lütfen!
bu bir açıklama gerektirmiyor sadece video lütfen

Saygılarımla.

etatar":3hmx18bs' Alıntı:
HakanŞahin":3hmx18bs' Alıntı:

Merhaba,

Hakan bey açıklamalarınız için teşekkür ederiz.
Ancak konun başlığı; İdeODT ve Cephe tasarımı ile ilgili Eğitim Videosu lütfen!
bu bir açıklama gerektirmiyor sadece video lütfen

Saygılarımla.

Her Hafta yazacağız anlaşılan.
Aks yerleştirmeyi öğrenmeyen arkadaş kaldı mı? :!: yeni videosu çıkmış. Bakalım bizim talebimizi ne zaman çekecekler. :?:

Merhabalar,

ideCAD Odt eğitim videosu ide Yapı youtube kanalımıza eklenmiştir.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Yeni eklenen özellikler olduğu için eğitim videolarımız yeni arayüz olan ribbon menüyle yenilenmektedir.
Eğitim videoları veri giriş sırasına göre eklendiği için aks videosuyla başlanılmıştır.
Ayrıca cephe tasarım videosuda youtube kanalımızda mevcuttur.

Bilginize.

sedaerdogan":14vh8bnf' Alıntı:
Merhabalar,

ideCAD Odt eğitim videosu ide Yapı youtube kanalımıza eklenmiştir.

Yeni eklenen özellikler olduğu için eğitim videolarımız yeni arayüz olan ribbon menüyle yenilenmektedir.
Eğitim videoları veri giriş sırasına göre eklendiği için aks videosuyla başlanılmıştır.
Ayrıca cephe tasarım videosuda youtube kanalımızda mevcuttur.

Bilginize.

HİZMET BUDUR.

TEŞEKKÜRLER, EMEĞİ GEÇEN HERKESE. KONUYU KAPATABİLİRİZ.

Geri