serbest modelleme hakkında

busecavuslar

Yeni Üye
bilen varsa biri yardım ederse çok sevinirim serbest modelleme nasıl yapılıyor bir dolap tasarlıcam yada lavabo bunlar nasıl yapılıyor açık bir anlatımda bulamadım

busecavuslar":1fxaqdsx' Alıntı:
bilen varsa biri yardım ederse çok sevinirim serbest modelleme nasıl yapılıyor bir dolap tasarlıcam yada lavabo bunlar nasıl yapılıyor açık bir anlatımda bulamadım

Merhaba,

Üst sabit toolbardaki kutu ikonunu tıkladığınızda 3B geometrik obje yüzer toolbarı açılacaktır. Bu komutlar yardımı ile 3b modelleme yapabilirsiniz.
Tasarlayacağınız objeye ait bir çizim, kesit ya da görsel gönderirseniz daha detaylı yardım edebiliriz.
İyi çalışmalar...

resimdeki kesitleri modellendirmek istiyorum tek tek çekmecelerini raf bölmelerini hepsini ben kendim 3B çevirmek istiyorum.açıklamalı anlatırsanız sevinirim....

Ekli dosyalar

• düzenleme 5471.png
    düzenleme 5471.png
    56.4 KB · Görüntüleme: 7,007
busecavuslar":s4gxgc3o' Alıntı:
resimdeki kesitleri modellendirmek istiyorum tek tek çekmecelerini raf bölmelerini hepsini ben kendim 3B çevirmek istiyorum.açıklamalı anlatırsanız sevinirim....

Merhaba,
İç kısımdaki rafları sahnede görmeyecekseniz tek bir kutu ile kapak arkasındaki alanı oluşturun. Ön kısımlar için de yine kutu komutunu kullanın, kapak kenarını yuvarlatmak için kutu ayarlarına girin ve fillet opsiyonunu aktif hale getirin. Kapak kalınlığına ve yuvarlaklık değerine göre fillet değeri girebilirsiniz.
Dolap kulpları için 2 boyutlu obje yardımı ile kulp kesitini oluşturun.( Kapalı bir alan olması gerekir) Kutu komutunu tıklayın ve açılan yüzer toolbarda uzatılmış obje komutunu seçin. Oluşturduğunuz kesiti seçin ve sağ tuşu tıklayın. 3b oluşturduğunuz objenin ayarlarına girin ve özelliklerinde yükseklik, kot değerini projenize göre değiştirin. Uzatma yönü olarak küresel koordinatı seçin ve dönüş açısı x değerini 90 olarak girin. Böylece oluşturduğunuz objeyi z düzleminde döndürmüş olursunuz.
Ayrıca tüp komutunun parametrik değerlerini değiştirerek de kulp oluşturabilirsiniz.
Ekte gönderdiğiniz print screendaki çizime benzer bir mutfak dolabı 3b geometrik obje komutları ile oluşturulmuştur.
İyi çalışmalar..

Ekli dosyalar

• mutfak dolap modelleme.cde
    814.5 KB · Görüntüleme: 682
Geri