Oda içinden geçen kirişler

svc-800

Yeni Üye
İyi günler
Aşağıdaki gibi bir proje hakkında soru sormak istiyorum.

ekran-alintisi_635121105832327266.png

Öncelikle proje 4.derece deprem bölgesinde 9 katlı bi projedir. Plak döşeme ile çözülecek.

Sizinde anlayacağınız gibi yeşil renkle kolon ve perdeler (ve yanlışlıkla merdivenler), beyaz ile duvarlar kırmızı şeritler ile de kirişler gösterildi.

Sorum şu şekilde K1 ve K2 kirişlerini kullanmadan yanlızca K3 ve K4 kirişleri ile sistemi çözmemde ne gibi bi sakınca vardır. Çünkü gördüğünüz üzere bu kirişler odanın içerisinden geçmektedir. Benzer durum yanda turuncu renkli daire içine aldığım odalarda da mevcut. Bunun dışında K5 ve K6 kirişleri de yine koridorun içinden geçiyor fakat onları kullanmamayı düşünüyorum. Yorumlarınızda lütfen binanın sağ ve sol önünde bulunan 3m lik konsolları da dikkate alınız. Zira o konsolları taşıtmak için çok güçlü kirişler kullanmalıyım. örneğin 30x80 taşır mı? Şimdilik bilemiyorum. Ayrıca taşısa bile o kirişlerin bina içerisinde devam etmesi daha sağlıklı olacaktır fakat o zaman da oda içine girmiş oluyorlar ki odanın içinde o boyutta kirişler gerçekten rahatsızlık verici olur.

Sonuç olarak siz olsanız nasıl bir yol izlerdiniz?

Şimdiden teşekkürler.

(Soldaki balkonun sol alt tarafındaki kolon net gözükmüyor simetrisinden çıkarabilirsiniz)

Kapalı çıkmaları (Nervürlü döşemedeki gibi) Yatık kiriş olarak çözebilirsin. (Yatık kiriş için b=50,55 cm h=32 cm). Uygun bir çözüm olabilir.

Öneriniz için teşekkür ederim Yaşar bey ancak plak döşeme kullandığım için oda içinde 32 cm lik kirişte görülecektir.

Geri