kiriş kolon

ertub_23

Etkin Üye
Merhabalar .Kirişlerde eğer üzerine duvar gelmeyecekse sabit yükü sıfır mı alınır yoksa kirişin kendi ağırlığını hesaplamak mı gerekir .Ayrıca kirişlerde pilyesiz çözüm nasıl yapılıyor.Kolonlarda üst katta genişliği artırınca alt katta da değiştirin uyası neden verilmiyor ?

Merhaba

ertub_23":36z2ib7d' Alıntı:
Merhabalar .Kirişlerde eğer üzerine duvar gelmeyecekse sabit yükü sıfır mı alınır yoksa kirişin kendi ağırlığını hesaplamak mı gerekir ?
Kiriş ağırlığı otomatik hesaplanır sizin kiriş zati ağırlığı için ilave yük girmeniz gerekmez
fakat Kiriş üzerinde duvar yoksa döşeme kaplaması olacaktır , özellikle geniş kirişlerde bu kaplama yükünü ilave olarak girmekte fayda var.

ertub_23":36z2ib7d' Alıntı:
Ayrıca kirişlerde pilyesiz çözüm nasıl yapılıyor?
Kiriş özellikleri Statik sekmesinde pilyesiz dizayn opsiyonu seçilmeli.

anladım teşekkürler. idecad programını yeni kulanıcısıyım autocad çizimi nasıl import ediliyor yani mimari projeden kolon ve aksları nasıl alabilirim .Görsel eğitim videosu var mı ?

ertub_23":38qbttw2' Alıntı:
anladım teşekkürler. idecad programını yeni kulanıcısıyım autocad çizimi nasıl import ediliyor yani mimari projeden kolon ve aksları nasıl alabilirim .Görsel eğitim videosu var mı ?

Proje menüsündeki Import komutu ile DWG dosyaları ideCAD içerisine alabilirsiniz.
Sonrasında tüm çizimi 0,0 orijin noktasına taşımalı ve ölçek kontrolü yapmalısınız
Çizim 1/1 ölçekte olmalı, ölçekleme yapmanız gerekirse Ölçekle (Referans) komutunu kullanabilirsiniz.

Dilerseniz 2B çizimi altlık olarak kullanarak çalışabilirsiniz veya Araçlar menüsündeki 2B Mimari proje oku komutu kullanılarak Aks ve Kolonlar ideCAD objeleri haline getirilebilir.

Geri